• ارسال به دوستان
نام ارسال کننده :  
ایمیل ارسال کننده:
نام دریافت کننده :
ایمیل دریافت کننده :  
موضوع ایمیل :
کد تصویری :
 
اخبار

مراسم بزرگداشت شهدای هسته ای دکتر علیمحمدی، مهندس مصطفی احمدی روشن، رضا قشقایی و نیز یادبود دکتر شهریاری و مهندس رضایی نژاد عصر روز چهارشنبه 19 دیماه در سایت هسته ای شهید مهندس احمدی روشن (نطنز) برگزار شد. در این مراسم که با حضور جمعی از معاونین و مدیران سازمان انرژی اتمی، حشمت الله فلاحت پیشه، رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی، مرتضی صفاری نطنزی، نماینده مردم نطنز و قمصر، جمعی از مدیران و مسئولان شهرهای نطنز و کاشان و نیز متخصصان و کارکنان سایت نطنز برگزار شد، دکتر فلاحت پیشه و اصغر زارعان، مشاور رییس سازمان انرژی اتمی سخنانی ایراد کردند. همچنین در بخشی از مراسم از خانواده های شهدای هسته ای تقدیر و تجلیل بعمل آمد.

دکتر فلاحت پیشه با بیان اینکه علوم و فناوری هسته ای 700 رشته علمی و صنعتی مرتبط موجود در کشور را به مرحله فناوری بالا (High-tech) رسانده است، اظهار داشت: بیگانگان دستیابی کشورمان به بمب اتمی را مطرح می کنند در حالیکه برای ما، بمب به دلیل شعاع کشتار جمعی آن، منع فقهی دارد.
 


وی با تقدیر از تلاش های متخصصان و کارکنان صنعت هسته ای، گفت: از نظر منافع و امنیت ملی، ابدالدهر مدیون شهداء هستیم و تصریح کرد: بیش از سه دهه است که سطح دیپلماتیک ما در دنیا به واسطه دستاوردهای هسته ای ارتقاء یافته است و با اقتدار با طرف های خود مذاکره می کنیم. این در حالی است که کشورهای منطقه برای حفظ موجودیتشان با دنیا مذاکره می کنند. الان دنیا می داند ایرانی ها توانایی این را دارند که انقلابی دیگر در صنعت هسته ای ایجاد کنند.

رییس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس تاکید کرد: ایرانی ها پای هر چیزی که خون بدهند، از آن نمی گذرند. آنها پای وطن خون داده اند. پای ایدئولوژی و صنعت هسته ای خون داده اند. 5 نفر از شریف ترین انسان های این سرزمین پای صنعت هسته ای خون داده اند. صنعت هسته ای کشور صنعتی بالنده خواهد بود و به رشد خودش ادامه خواهد داد، خواه در مذاکرات به نتیجه می رسیدیم و خواه نمی رسیدیم.

دکتر فلاحت پیشه با بیان اینکه ما با افتخار در کمیسیون بودجه و امنیت ملی از پروژه های سازمان انرژی اتمی و فعالیت های آن دفاع می کنیم، افزود: هزینه کردن در برنامه های هسته ای کشور اقدامی کاملاً به صرفه است. این هزینه ها در مقابل اعتبار حیثیتی، شان و جایگاهی که در حوزه های سیاسی و دیپلماتیک به ایران می دهد، هزینه ای ناچیز است.
 


وی با اشاره به دوره ای از مذاکرات کشورمان با آژانس بین المللی انرژی اتمی، گفت: آنها می گفتند
"پیرمردان صنعت هسته ای تان را نشان بدهید چون این صنعتی که دیدیم کار جوانان نیست". بی دلیل هم نمی گفتند چون میانگین سنی متخصصین و نخبگان هسته ای دنیا 70-60 سال است و میانگین سنی متخصصین و محققین ما سی و چند سال بود. آنها دیگر به خوبی توانایی علمی و تیزهوشی ایرانیان را درک کرده اند.

دکتر فلاحت پیشه با اشاره به تلاش ناجوانمردانه غرب در برهم زدن برجام گفت: کشور ما تجربه های مختلفی داشته است و دوران تحریم هم می گذرد. این دوران را باید با وحدت بگذرانیم. الان کشوری هستیم که هیچ کشوری توانایی مقابله موشکی با ما را ندارد. هیچ هواپیمایی نمی تواند از خط آتش ایران بگذرد. در زمینه پدافندی و پهبادی بسیار پیشرفته هستیم. جوانانی که گمنام کار می کنند برای مملکت مسئله درست نمی کنند بلکه مولفه قدرت ایجاد می کنند. ما به این جوانان افتخار می کنیم و خودمان را مدیون شهدای هسته ای و خانواده معظم آنها می دانیم.

وی افزود: با افتخار عرض می کنم در سند چشم انداز جمهوری اسلامی ایران، در جریان تقابل با 26 کشور، در میان همه مولفه هایی که ایران را تقویت می کند، تنها مواردی که قابل مقایسه با دیگر موارد نیست، مولفه هایی است که مرتبط با صنعت هسته ای است. به همین دلیل در مجلس تلاش می کنیم که بیشترین اعتبارات را به این امر تخصیص دهیم.

زارعان دیگر سخنران این مراسم، با اشاره به رسیدن به آستانه چهل سالگی انقلاب اسلامی، اقتدار آفرینی سازمان انرژی اتمی در سه دهه گذشته را مورد تاکید قرار داد و گفت: شهادت منبع قدرت ماست اگر نبود در جنگ نمی توانستیم دوام بیاوریم. این قلب ها هستند که می جنگند نه سلاح های آهنین. وقتی ایمان داریم مطمئن باشید پیروزیم.

مشاور رییس سازمان انرژی اتمی افزود: در حال حاضر با شتاب بیشتری حرکت می کنیم. به جایی رسیده ایم که از سرریز صنعت هسته ای کشور، دیگر صنایع بهره مند می شوند. به همین دلیل آنها به دنبال اقدامات روانی و اجرایی هستند تا حرکت ما را کند کنند.
 

 


وی با اشاره به آخرین فعالیت های سازمان از ساخت دو نیروگاه 1050 مگاواتی در بوشهر با همکاری روسیه، استانداردسازی تولید رادیوداروها، تحقیقات گداخت هسته ای، اتمام فاز اول پروژه تولید ایزوتوپ های پایدار و ادامه آن با همکاری کشور روسیه، ادامه پروژه بازطراحی و بهسازی راکتور اراک و اتمام بخشی از این پروژه در سال 98، تحقیق و توسعه سوخت راکتورهای قدرت، طراحی و ساخت انواع سوخت های هسته ای و خودکفایی در زمینه طراحی و تولید انواع سانتریفیوژها نام برد و گفت: پروژه های ارزشمند دیگری را در دست اقدام داریم که تا سال 1400 به تناوب محقق می شوند. از جمله این پروژه ها طراحی و ساخت سانتریفیوژ زونال پیوسته است که انشاء الله در 20 فروردین سال 98 در میان دستاوردهای دیگر شاهد رونمایی از آن خواهیم بود.

 

زارعان تصریح کرد: بر حسب نیاز کشور آنچه در سازمان انرژی اتمی ایران با حمایت مقام معظم رهبری و دستور ریاست محترم جمهور هدف گذاری می شود، را با توکل به خدا و توسل به ائمه اطهار به انجام می رسانیم. آنچه دشمنان ما را عصبانی می کند، تبدیل علم به فناوری و اثرگذاری دانش هسته ای در دیگر صنایع کشور است.

وی با بیان اینکه گمنامانی در این صنعت کار می کنند که روزهای متمادی بی وقفه در تلاش هستند و فرصت حضور در خانواده را پیدا نمی کنند، ابراز امیدواری کرد: با خودباوری و اعتماد بنفس، جشن چهل سالگی را با ارائه دستاوردهای خوب به کام مردم شریف شیرین می کنیم. زارعان خطاب به متخصصین و کارکنان سایت شهید احمدی روشن گفت: خودتان را دست کم نگیرید اما تا رسیدن به قله های موفقیت هنوز فاصله داریم.

برای دیدن ویدئوهای مربوط به این مراسم اینجا کلیک کنید.
 

منبع خبر : دیپلماسی عمومی و اطلاع رسانی

نسخه قابل چاپ