• ارسال به دوستان
نام ارسال کننده :  
ایمیل ارسال کننده:
نام دریافت کننده :
ایمیل دریافت کننده :  
موضوع ایمیل :
کد تصویری :
 
اخبار

سازمان انرژی اتمی ایران طی 6 ماه ابتدای سال جاری 3456 میلیون کیلووات ساعت برق در نیروگاه اتمی بوشهر تولید کرده و  از این میزان 3140 میلیون کیلووات ساعت به شبکه برق سراسری تحویل نموده است. از ابتدای سالجاری تاکنون تولید برق در این نیروگاه به صورت مستمر و پایدار ادامه یافته است. این در حالی است که کشورمان در تابستان سال 1397 در بخش‌های مختلف حرارتی و برق آبی با محدودیت‌های متعددی مواجه بوده است.

بر اساس گزارش معاونت برنامه ریزی و توسعه شرکت تولید و توسعه انرژی اتمی ایران؛ واحد یکم نیروگاه اتمی بوشهر در مجموع در سال‌های راه‌اندازی از سال 1390 و بهره‌برداری تجاری از مهرماه 1392 تا پایان شش ماهه اول سال 1397، به میزان 31653 میلیون کیلو وات ساعت برق تولید کرده و میزان 28727 میلیون کیلووات ساعت تحویل شبکه برق سراسری شده است.

این واحد نیروگاهی در راستای صرفه‌جویی در مصرف سوخت‌های فسیلی و در نتیجه صرفه‌جویی در مصرف نفت و گاز با توجه به آمارهای تهیه شده در این خصوص در دوره 7 ساله فعالیتش به صورت تجمعی معادل 50/5 میلیون بشکه نفت یا 7676 میلیون متر مکعب گاز طبیعی که بر اساس قیمت روز نفت خام و گاز قابل محاسبه است و معادل میلیاردها دلار در مصرف منابع فسیلی کشور صرفه‌جویی در بر داشته است. بدین ترتیب حتی با محاسبه متوسط 50 دلار برای هر بشکه نفت مبلغی معادل 2/5 میلیارد دلار صرفه جویی شده است.

همچنین تولید برق در نیروگاه اتمی بوشهر از ابتدای فعالیت این نیروگاه بصورت تجمعی موجب کاهش انتشار حدود 29 میلیون تن انواع گازهای آلاینده زیست‌محیطی شده است. کاهش این حجم آلاینده تاثیر بسزایی در آب و هوا و اقلیم کشور دارد. که با توجه به مشکلات ناشی از افزایش گازهای گلخانه ای و افزایش دمای زمین، کمک شایانی به کاهش گازهای گلخانه ای در کشور شده است.

شایان ذکر است نیروگاه اتمی بوشهر برای ساخت و بهره برداری از سه واحد راکتور اتمی طراحی شده است. هم اکنون واحد یکم این نیروگاه با توان 1000 مگاوات الکتریک در حال بهره برداری بوده و واحدهای2 و 3 آن، هرکدام با توان 1057 مگاوات، در حال طراحی و ساخت هستند.

منبع خبر : دیپلماسی عمومی و اطلاع رسانی

نسخه قابل چاپ