• ارسال به دوستان
نام ارسال کننده :  
ایمیل ارسال کننده:
نام دریافت کننده :
ایمیل دریافت کننده :  
موضوع ایمیل :
کد تصویری :
 
رویدادهای علمی و هسته‌ای
رویدادهای علمی و هسته‌ای
استریل تجهیزات پزشکی در مجتمع پژوهشی یزد شبانه‌روزی و رایگان شد
.
خط پرتودهی مجتمع پژوهشی ایران مرکزی(یزد) از روز پنجشنبه ۲۲اسفندماه ۱۳۹۸ در راستای پشتیبانی از اقدامات پیشگیری و کنترل شیوع ویروس کرونا و با همت و تلاش کارکنان پژوهشگاه علوم و فنون هسته‌ای، کلیه خدمات پرتودهی و استریل تجهیزات پزشکی مورد نیاز کشور را بصورت ۲۴ساعته ارایه خواهد کرد.
با توجه به نیاز مردم و جامعه پزشکی به ماسک و تجهیزات استریل شده در این روزهای حساس کشور، شتاب‌دهنده الکترون مجتمع یزد پس از تعمیرات اساسی و بازیابی و احیا، بمنظور استریل کردن تجهیزات یکبار مصرف پزشکی و ارایه خدمات در این حوزه بطور بیست و چهار ساعته فعال گردید.
همچنین شایان ذکر است، در اجرای وظایف و مسئولیت اجتماعی این سازمان، ارایه خدمات استیلیزاسیون به کلیه شرکت‌هایی که تجهیزات پزشکی و ماسک را در اختیار مردم و بیمارستان‌ها قرار می‌دهند تا شکست کامل ویروس کرونا(COVID-19)، به‌صورت رایگان انجام خواهد گرفت.
فرایند استریل در این مجتمع با روش تاباندن پرتو الکترون روی تجهیزات پزشکی جهت نابودی میکروب‌ها و میکرو اورگانیسم‌ها صورت می‌گیرد.
مجتمع پژوهشی ایران مرکزی (یزد) در سال 1376 وابسته به سازمان انرژي اتمي ايـران با هدف تحقيقات و کاربرد پرتوهاي الکترون و ايکس حاصل از شتاب‌دهنده الکتـــرون، در  استان يــزد و به منظور پرتودهی مواد غذایی و پزشکی با اهداف ذیل شـروع به کار کرد:
- توليد محصولات خاص پليمري: مانند هیدروژل (با نام تجاری شفاژل)، بازیافت بیوتیل و لوله‌های قابل انقباض حرارتی.
- پرتودهی وسايل يک بار مصرف پزشکي به منظور استیلیزاسیون
- پرتودهي مواد غذايي به منظور کنترل انگل‌ها و عوامل بيماري‌زا و افزايش دوره انبارداري.
-استفاده از پرتوفرآوري در بهبود خواص مواد


از دستاوردهای مهم این مجتمع در سال گذشته می‌توان به تولید جاذب بهداشتی و ژل سونوگرافی جهت رفع نیازهای مردم و انجام پروژه‌ی تصفیه پساب‌های نساجی با روش پرتودهی الکترون اشاره کردید.
 

 
نسخه قابل چاپ
login