• ارسال به دوستان
نام ارسال کننده :  
ایمیل ارسال کننده:
نام دریافت کننده :
ایمیل دریافت کننده :  
موضوع ایمیل :
کد تصویری :
 
رویدادهای علمی و هسته‌ای
رویدادهای علمی و هسته‌ای
آغاز ساخت مرکز ملی جداسازی و توسعه کاربرد ایزوتوپ های پایدار در فردو
.

دکتر علی اکبر صالحی، معاون رییس جمهور و رییس سازمان انرژی اتمی ایران صبح روز سه شنبه 22مردادماه در سایت شهید علیمحمدی فردو حضور یافت و با همراهی تنی چند از معاونین و مدیران ارشد سازمان و این سایت هسته ای آغاز ساخت مرکز ملی جداسازی و توسعه کاربرد ایزوتوپ های پایدار را اعلام نمود.

معاون رییس جمهور در این مراسم که با حضور خبرنگارانی از رسانه های جمعی کشور انجام شد تقارن آغاز ساخت این پروژه را با اعیاد خجسته قربان و غدیر به فال نیک گرفت و اظهار داشت: ایزوتوپ های پایدار هم متنوع هستند و هم کاربردهای فراوان دارند. روش های بدست آوردن آنها نیز متعدد است. یکی از این روش ها روش سانتریفیوژی است که امروز نمی خواهیم راجع به آن صحبت کنیم. روش های دیگری شامل تبادل شیمیایی، تقطیر تبریدی، نفوذ حرارتی و تقطیر غشائی وجود دارند که در تاسیسات جدید راه اندازی خواهند شد. در واقع می خواهیم با بکارگیری این روش ها جداسازی ایزوتوپ های پایدار و کاربرد آنها را در این مرکز انجام دهیم.
 

وی افزود: ما در حد آزمایشگاهی کارهایی را روی این مجموعه ها انجام داده ایم و حالا باید از مرحله آزمایشگاهی بیرون بیاییم تا بتوانیم آن را توسعه بدهیم. کل بنای این پروژه حدود 5000 متر مربع است که 8 کارگاه و 8 آزمایشگاه را در بر می گیرد. مجموعه بسیار وسیعی خواهد بود که فکر می کنم در غرب آسیا بی نظیر باشد. در این منطقه کشوری را نمی شناسم که وارد عرصه جداسازی ایزوتوپ های پایدار با روش های گوناگون شده باشد.

دکتر صالحی در خصوص توسعه فعالیت ها در سایت فردو، گفت: فردو یکی از سایت های بسیار با ارزش مجموعه سازمان انرژی اتمی ایران است. بطور دقیق در 4 سال گذشته با احتساب 5000 متر امروز حدود 16000 متر مربع به ساختمان های این سایت اضافه شده است. یکی از ساختمان ها و تاسیساتی که ایجاد کردیم و برای امر زیرساختی و زیربنایی در صنعت هسته ای بسیار مهم است، مرکز ملی مواد است. این مرکز دو سال پیش تاسیس و تجهیز شد. خدماتی که ارائه می دهد مختص صنعت هسته ای نیست بلکه به صنایع کشور هم ارائه خدمت می کند.

رییس سازمان انرژی اتمی ادامه داد: مجموعه تاسیساتی که در فردو ایجاد می شوند، عنوان ملی دارند؛ مرکز ملی مواد، مرکز ملی خلاء که 20 فروردین امسال رونمائی شد-بخش عمده ای از این مرکز تجهیز شده است اما هنوز تکمیل نشده است. با این وجود راه اندازی شده و استفاده می کنیم. در طول زمان تجهیزات لازم نیز به آن اضافه خواهد شد.-، مرکز بعدی مرکزی است که امروز ساخت آن آغاز شده و در ارتباط با جداسازی ایزوتوپ های پایدار و توسعه کاربرد آنها با استفاده از روش های گوناگون غیر از بحث سانتریفیوژ است. اگر تصاویر 4-3 سال قبل فردو را از آرشیو بازبینی کنید و با امروز مقایسه کنید، خواهید دید فردو تا چه اندازه تغییر کرده است.

وی در خصوص پرسنل این سایت هسته ای گفت: تعداد پرسنل حال حاضر در فردو با 4-3 سال پیش قابل مقایسه نیست. با ایجاد تاسیسات جدید، محققین زیادی به پرسنل اضافه شده است. در بحث مواد بیش از 20 نفر کارشناس ارشد و دکترا بکار گرفته شده و همچنان به آنها اضافه می شود. در این مرکز جدید هم تعدادی کارشناس ارشد و دکترا بکار گرفته می شوند. لذا تعداد پرسنل در 4-3 سال بعد از برجام بطور چشمگیری اضافه شده است. به عبارت دیگر فردو یک سایت بسیار فعال است. در این سایت 1044 ماشین سانتریفیوژ داریم که در خلاء هستند. دو آبشار از این تعداد در چرخش اند، غنی سازی انجام نمی دهند اما اگر روزی اراده بشود مسئله سهلی خواهد بود. چون ماشین ها در خلاء می چرخند و فقط کافیست خوراک به آنها تزریق شود. این امر بستگی به مسئولین کشورمان دارد.

دکتر صالحی افزود: ما در چارچوب برجام همکاری های مختلفی با کشورهای دیگر از جمله اتحادیه اروپا و روسیه در ارتباط با فعالیت های فردو داریم که به خوبی پیش می روند. مجموعه فردو مجموعه ای است که تقریباً می توان گفت نه فقط نیازهای زیرساختی و زیربنایی علمی و فنی صنعت هسته ای ما را می تواند تامین کند، بلکه می تواند برای مجموع صنایع کشور خدمات بسیار ارزشمندی را با لحاظ نمودن بهترین استانداردها ارائه دهد.

 

منبع خبر : دیپلماسی عمومی و اطلاع رسانی
نسخه قابل چاپ
login