• ارسال به دوستان
نام ارسال کننده :  
ایمیل ارسال کننده:
نام دریافت کننده :
ایمیل دریافت کننده :  
موضوع ایمیل :
کد تصویری :
 

مصاحبه

12:12:25 - 1397/12/4 شنبه
هشدار کمالوندی نسبت به بلاتکلیفی تامین بودجه نیروگاه بوشهر
سخنگوی سازمان انرژی اتمی گفت: کمتر از یک هفته دیگر نیروگاه بوشهر برای تعویض سوخت و تعمیرات برنامه‌ریزی شده از مدار خارج می‌شود در حالی که هنوز مطالبات پیمانکار برای تعمیرات سال قبل به‌طور کامل پرداخت نشده است و با رقم بودجه ارائه‌شده فعلی، تکلیف این نیروگاه برای سال آینده هم مشخص نیست.

بهروز کمالوندی در گفت‌وگو با ایسنا درباره مطالبی که روز چهارشنبه در مجلس شورای اسلامی در مورد تأمین بودجه خرید سوخت نیروگاه اتمی بوشهر و ابراز نگرانی نسبت به خاموشی این نیروگاه در صورت تأمین نشدن بودجه موردنظر اشاره شد، اظهار کرد: در سال‌های گذشته که نیروگاه به بهره‌برداری رسیده است هرساله باید یک‌سوم سوخت نیروگاه با سوخت جدید جایگزین شود که بخش عمده این بودجه هرساله تاکنون توسط شرکت تولید و توسعه مادر تخصصی انرژی اتمی و بخش کمی هم توسط دولت تأمین می‌شد اما با توجه به گران شدن ارز در کشورمان، این نگرانی جدی به وجود آمده است که با توجه به تأمین نشدن ما به ازاء این بودجه از سوی دولت در بودجه سال 98 عملاً نیروگاه با تهدید خاموشی روبه‌رو شود.

وی در ادامه گفت: قیمت تمام‌شده برق تولیدی در نیروگاه بر اساس هزینه‌های واقعی قبل از افزایش نرخ ارز ۱۲۷۰ ریال برای هر کیلووات ساعت بود ولی پس از افزایش نرخ ارز حدود۵۰۰ تا ۶۰۰ ریال به آن اضافه می‌شود.

این مقام سازمان انرژی اتمی تصریح کرد: واحد یکم نیروگاه اتمی بوشهر به ظرفیت ۱۰۰۰ مگاوات، سالیانه می‌تواند ۷۲۰۰ میلیون کیلووات ساعت برق تولید کند که در سه سال گذشته بیشتر از این مقدار تولید کرده است. در سال ۹۷ هم تاکنون بیش از۷۱۵۰میلیون کیلووات ساعت برق تولید کرده است. درمجموع تاکنون بیش از۳۵۰۰۰میلیون کیلووات ساعت برق تولید و به شبکه برق تحویل داده است.

کمالوندی اضافه کرد: تولید سالیانه نیروگاه اتمی بوشهر سبب صرفه‌جویی در مصرف سوخت‌های فسیلی به میزان حدود ۱۲ میلیون بشکه معادل نفت خام و عدم انتشار حدود ۶ میلیون تن انواع آلاینده‌های زیست‌محیطی می‌شود. درمجموع تاکنون سبب صرفه‌جویی در مصرف۵۵ میلیون بشکه معادل نفت خام و عدم انتشار حدود ۳۰ میلیون تن شده است.

سخنگوی سازمان انرژی اتمی با بیان این‌که "بخشی از تفاوت قیمت تمام‌شده و قیمت فروش برق از محل یک ردیف متفرقه در قانون بودجه کل کشور به‌عنوان مابه‌التفاوت قیمت سوخت در سال‌های قبل تأمین می‌شده است و بخشی به‌صورت بدهی‌های نیروگاه" اظهار کرد: این در حالی است که قیمت خرید برق نیروگاه توسط وزارت نیرو حدود  ۵۰۰ریال برای هر کیلووات ساعت است. علاوه بر آن در سه سال گذشته همواره در زمان تنظیم بودجه‌های سالیانه این موضوع به‌صورت احکام بودجه‌ای از مجلس درخواست شده که آن‌هم به نتیجه خاصی نرسیده است.

وی گفت: هم‌چنین از حدود چهار سال مکاتبات متعددی با دولت و سازمان برنامه و بودجه انجام شد تا بر اساس رویه مربوط به انرژی‌های پاک مابه‌التفاوت سوخت مصرف نشده به برق تولیدی نیروگاه اتمی بوشهر هم تعلق بگیرد که تاکنون این امر هم میسر نشده است.

کمالوندی با اشاره به این‌که "قیمت بین‌المللی برق حدود ۱۰ سنت است که اگر فقط ۱۰ تا ۲۰ درصد برق تولید در سبد صادراتی کشور لحاظ شود به‌راحتی امکان تأمین هزینه‌های نیروگاه فراهم خواهد شد" ادامه داد: در سال جاری بلافاصله پس از افزایش نرخ ارز در مکاتبات متعدد از سازمان برنامه‌وبودجه و دولت درخواست شد یا نیروگاه کماکان از ارز دولتی استفاده کند، یا تفاوت قیمت به‌نوعی تأمین شود که باوجود قول مساعدت عملاً نتیجه‌ای حاصل نشده است.

این مقام سازمان انرژی اتمی گفت: کمتر از یک هفته دیگر نیروگاه برای تعویض سوخت و تعمیرات برنامه‌ریزی شده از مدار خارج می‌شود در حالی که هنوز مطالبات پیمانکار برای تعمیرات سال قبل به‌طور کامل پرداخت نشده است و اعتبارات اسنادی برای قطعات یدکی سال جاری هم به‌طور کامل باز نشده است و تکلیف بودجه سال آینده هم مشخص نیست.

وی خاطرنشان کرد: نیروگاه اتمی بوشهر عضو وانو (اتحادیه جهانی بهره‌برداران هسته‌ای) مرکز مسکو است و همواره ازنظر بهره‌برداری ایمن تحت ارزیابی‌های دوره‌ای قرار می‌گیرد و هم‌اکنون جزو نیروگاه‌های با عملکرد خیلی خوب قرار دارد. علاوه بر آن در سال جاری تیمی از آژانس بین‌المللی انرژی اتمی نیز ارزیابی مربوط به بهره‌برداری ایمن را انجام و گزارش خیلی خوبی را در این مورد منتشر کرد.

کمالوندی در پاسخ به این پرسش که در حال حاضر وضعیت بودجه نیروگاه و سایر بخش‌های حساس و مهم ازجمله پروژه‌هایی که در چارچوب برجام در حال طراحی و ساخت هستند چگونه است؟ اظهار کرد: درخواست سازمان انرژی اتمی برای افزایش ردیف متفرقه یا جبران قیمت فروش برق نیروگاه باقیمت تمام‌شده در بودجه ۹۷ در مرحله تهیه و تنظیم بودجه در دولت حذف شد بااین‌حال قرار شد برای طرح‌های حساس درخواست جداگانه ارسال شود که برای نیروگاه بوشهر، اکتشاف و راکتور اراک جداگانه نامه ارسال شد که البته آن‌هم به نتیجه نرسید.

سخنگوی سازمان انرژی اتمی درباره نگاه کمیسیون تلفیق و نمایندگان به این مساله اظهار کرد: نمایندگان محترم دو پیشنهاد برای حل این موضوع پیشنهاد کردند که در بالا به بخش‌هایی از این پیشنهادها اشاره شد. در یکی از جلسه‌های کمیسیون تلفیق نیز این پیشنهاد که بتوانیم 20 درصد از برق نیروگاه را به قیمت بین‌المللی آن به وزارت نیرو بفروشیم و 80 درصد را به قیمت سوبسیدی فعلی، تصویب شد اما در کمتر از 48 ساعت بعد نمایندگان رأی شان به این پیشنهاد را تغییر دادند و با آن مخالفت شد.

کمالوندی گفت: در حال حاضر نیروگاه‌های حرارتی سوخت مجانی دریافت می‌کنند برای تولید برق اما نیروگاه هسته‌ای بوشهر باید سوخت خود را خریداری کند و هیچ حمایت جدی نمی‌شود.

وی تأکید کرد: دکتر صالحی پیش‌ازاین در جلسات هشدار داده بودند که اگر بودجه نیروگاه بوشهر تأمین نشود، نیروگاه تعطیل می‌شود.

به گزارش ایسنا، محمد احمدیان معاون نیروگاهی سازمان انرژی اتمی روز چهارشنبه هفته گذشته در مجلس شورای اسلامی به خبرگزاری خانه ملت گفته بود که "دولت در سال‌های گذشته بخشی از هزینه سوخت نیروگاه اتمی بوشهر را پرداخت می‌کرد اما به دلیل افزایش نرخ ارز در حال حاضر این کمک برای تأمین سوخت کافی نیست و درصورتی‌که به‌صورت جدی تدابیر لازم برای حل مشکلات اتخاذ نشود در سال آینده اداره نیروگاه اتمی بوشهر با اماواگر همراه است."

نیروگاه بوشهر نخستین و تنها نیروگاه هسته‌ای تولید انرژی در خاورمیانه است. بر اساس قرارداد سازمان انرژی اتمی ایران و روسیه، تأمین سوخت آن تا 10 سال بعد از بهره‌برداری با روسیه است.

كلمات كليدي : سخنگوی سازمان انرژی اتمی , نیروگاه بوشهر , سازمان انرژی اتمی

نسخه قابل چاپ
بيشتر
login