• ارسال به دوستان
نام ارسال کننده :  
ایمیل ارسال کننده:
نام دریافت کننده :
ایمیل دریافت کننده :  
موضوع ایمیل :
کد تصویری :
 

اخبار

جلسه ویدئو کنفرانس مسئولان پژوهشگاه علوم و فنون هسته ای و پایگاه استنادی علوم جهان اسلام برگزار شد
.
جلسه ویدئو کنفرانس پژوهشگاه علوم و فنون هسته ای سازمان انرژی اتمی ایران و مسئولان پایگاه استنادی علوم جهان اسلام (ISC) روز شنبه 27 اردیبهشت ماه 99 با هدف سرعت بخشیدن و افزایش حجم تعاملات علمی، آموزشی، پژوهشی و فناوری با دانشگاه‌ها و مراکز علمی-پژوهشی در سطح کشور و محیط بین‌الملل برگزار شد.
در این جلسه که با حضور دکتر کریمی ثابت رییس پژوهشگاه علوم و فنون هسته ای، دکتر محمدجواد دهقانی رییس مرکز منطقه‌ای و سرپرست پایگاه و تعدادی از معاونین و مسئولان دو طرف برگزار شد، دکتر دهقانی با بیان وظایف و فعالیت های مهم پایگاه استنادی به تامین منابع علمی در قالب های مختلف کتاب، مقاله و ... ، ارائه مجموعه مقالات فارسی مرکز منطقه ای به کرسی های زبان فارسی و همچنین تاسیس شاخه مرکز منطقه‌ای در سایر کشورها با هدف حفظ و گسترش زبان فارسی و تقویت نقش منطقه ای مرکز اشاره کرد و افزود: این پایگاه بطور فزاینده ای به سمت بین المللی شدن گام بر می دارد و سامانه های خود را در حوزه های مختلف برای جامعه علمی ایران و جهان اسلام تهیه کرده و توسعه می دهد.
رییس مرکز منطقه‌ای و سرپرست پایگاه همچنین به نقش پررنگ پایگاه در هدایت دانشگاه ها و پژوهشگاه های کشور و جهان اسلام در رتبه بندی ملی و بین المللی و تسهیل در ارتقاء دانشگاه های جهان اسلام در رتبه بندی بین المللی اشاره نمود.
دکتر کریمی ثابت، معاون سازمان انرژی اتمی ایران و رییس پژوهشگاه علوم و فنون هسته ای در ادامه جلسه پس از معرفی فعالیت های پژوهشگاه از تصمیم این مجموعه برای ورود به رتبه بندی های ملی و بین المللی با همکاری پایگاه استنادی علوم جهان اسلام و به منظور ارتقاء جایگاه علمی خبر داد.
وی با تاکید بر اهمیت فوق العاده نمایه سازی نشریات پژوهشگاه در ISC ابراز امیدواری کرد این امر با رعایت ضوابط و شاخص ها انجام شود.
دکتر کریمی ثابت تصریح کرد: یکی از درخواست های پژوهشگاه از پایگاه استنادی، همکاری دو مجموعه به منظور برگزاری کنفرانسی با حضور دانشگاه های جهان اسلام برای بررسی موضوعاتی از قبیل پزشکی، کشاورزی هسته ای است تا بتوانیم با هم اندیشی به منظور ارتقاء کشورهای اسلامی به نتایج قابل ملاحظه ای برسیم.
مسئولین حاضر در جلسه ویدئو کنفرانس موضوعات مورد علاقه طرفین در خصوص انعقاد تفاهم نامه، بهره مندی از خدمات علمی، ورود به رتبه بندی های ISC و بین المللی، نمایه سازی نشریات و همایش ها، ارائه بیش از دو میلیون رکورد علمی پژوهشگاه به جامعه علمی، همکاری بین کتابخانه ای با دانشگاه های کشورهای اسلامی، همکاری در تدوین اصطلاح نامه فارسی علوم و فنون هسته ای و برگزاری کارگاه ها و دوره های آموزشی را مورد بحث و بررسی قرار دادند و در پایان جلسه در جمع بندی نهایی تعاملات مشترک، موارد زیر مورد موافقت طرفین قرار گرفت:
  • با هدف تسریع در تعاملات، تفاهم نامه همکاری های علمی پژوهشی - فناوری بین مرکز منطقه‌ای و پایگاه استنادی و پژوهشگاه علوم و فنون هسته‌ای تهیه و امضا شود.
  • نمایه سازی نشریات علمی پژوهشگاه در ISC پس از احراز شاخص های ISC صورت پذیرد.
  • تدوین اصطلاح نامه فارسی علوم و فنون هسته‌ای در دستور کار قرار گیرد.
  • برای ایجاد پایگاه های اطلاعات و منابع علمی مشترک تلاش شود.
  • برای برگزاری کارگاه ها ودوره های آموزشی در حوزه های علم سنجی، تالیف و اخلاق علمی، نشر علمی و سایر موضوعات مورد علاقه طرفین برنامه ریزی شود.
منبع خبر : دیپلماسی عمومی و اطلاع رسانی
نسخه قابل چاپ
بيشتر
login