• ارسال به دوستان
نام ارسال کننده :  
ایمیل ارسال کننده:
نام دریافت کننده :
ایمیل دریافت کننده :  
موضوع ایمیل :
کد تصویری :
 

اخبار

20:15:22 - 1398/8/14 سه‌شنبه
دکتر صالحی: نشان دادیم برای ایجاد سو محدودیتی نداریم
.

مراسم آغاز گازدهی زنجیره میانی IR6، گازدهی ماشین های سانتریفیوژ پیشرفته جدید و غنی سازی با ماشین های سانتریفیوژ پیشرفته با حضور دکتر علی اکبر صالحی، معاون رییس جمهور و رییس سازمان انرژی اتمی ایران و جمع زیادی از خبرنگاران رسانه های جمعی صبح روز دوشنبه 13 آبان ماه در سالن S8 مجتمع هسته ای شهید احمدی روشن نطنز برگزار شد.

دکتر صالحی پس از بیان سخنانی در پاسخ به سوال خبرنگاری در خصوص مهمترین اقدامات انجام شده در گام سوم تعهدات برجامی گفت: در این مرحله تعداد سانتریفیوژهای جدیدی که در مرحله تست قرار دادیم، به 15 ماشین رساندیم که قریب به 3 الی 4 ماشین جدید هستند و قبلاً ساخته نشده بودند. در این دو ماهه اخیر توانستیم نمونه های آنها را بسازیم. مثل IR9، IRs و IRs مادولار که یک ماشین جدید مادولار است. همکاران ما شبانه روز تلاش کردند تا توانستند به نتیجه برسند. این کار بزرگی است.

دکتر صالحی تاکید کرد: این ماشین ها طراحی جمهوری اسلامی ایران هستند و با مهندسی معکوس ساخته نشده اند. اهل فن می فهمند چه اتفاقی افتاده است. مثلاً نرم افزاری که برای طراحی و گاز دینامیک ماشین IR8 نوشتیم، قریب به 200 هزار خط بوده است. این نرم افزار را اگر در بازارهای خارجی پیدا کنید و به شما بدهند، قیمت آن به میلیون ها دلار می رسد. با استفاده از این نرم افزار IR8 داده برداری می شود. نرم افزار فوق روز به روز آماده تر و قابل اطمینان تر می شود. نرم افزار دیگری برای دینامیک روتور IRs تهیه کردیم که قریب به 80 هزار خط راجع به آن نوشته شد. روتوری که قریب به 60 هزار دور در دقیقه می چرخد و باید تثبیت مکانیکی آن را قبل از انجام تست روی کامپیوتر ببینند که چه اتفاقی می افتد. بچه های ما در همین فاصله توانستند این نرم افزارها را بنویسند. با این وجود برخی دوستان می گویند صنعت هسته ای نابود شد. این عبارت نابجا و غیر منصفانه ای برای پرسنل تلاشگر ما است که شبانه روز کار می کنند.

وی افزود: خداوند در آیه 216 سوره شریفه بقره می فرماید: کُتِبَ عَلَيْکُمُ الْقِتالُ وَ هُوَ کُرْهٌ لَکُمْ وَ عَسي أَنْ تَکْرَهُوا شَيْئاً وَ هُوَ خَيْرٌ لَکُمْ. دشمن چنین فرصتی را بوجود آورد که اقتدار جمهوری اسلامی بخصوص در فناوری هسته ای به نمایش گذاشته شود.                       

رییس سازمان انرژی اتمی ایران در پاسخ به سوالی دیگر گفت: قبل از اینکه گام سوم را برداریم، 6000 سو ظرفیت غنی سازی عملیاتی داشتیم. الان 2660 سو یعنی حدود 45 درصد طی دو ماه به آن اضافه شده است. تعدادی از این سانتریفیوژها هم IR4 و IR2m بودند که قبلاً در همین جا کار می کردند اما به خاطر برجام برداشته بودیم. آنها را با کمترین تلفات (کرش) برگرداندیم. فکر می کردیم 10 درصد کرش داشته باشد، اما در برابر چند صد ماشینی که در اینجا نصب شده است، 3-2 ماشین بیشتر کرش نشد. ماشین هایی که اینجا نصب شده اند، همگی نسل جدید هستند و دیگر IR1 در اینجا نداریم. خیلی از این اقدامات باید 8-7 سال دیگر رخ می داد و ما آن را جلو انداختیم.

وی ادامه داد: البته اگر می خواستیم با آهنگی طبیعی پیش برویم، ضرورتی نداشت الان زنجیره 30 تایی IR6 را نصب کنیم. باید روی زنجیره 20 تایی کار می کردیم. اما در این چالش سیاسی این کار را جلو انداختیم. ضرورتی نداشت الان پروتوتایپ IR9 را بسازیم که حدود 50 سو ظرفیت دارد. این دو برابر ماشین های IR8 ظرفیت دارد. در حال انجام کارهای نرم افزاری آن بودیم که در این چالش قرار گرفتیم. متخصصین ما توانستند در کمتر از دو ماه نمونه ای از IR9 را که جدیدترین ماشین سانتریفیوژ ما هست، بسازند. همچنین یک نمونه از ماشین جدید IRs را نیز در همین فاصله زمانی ساختیم. این دستاوردهای مهم جای سپاس از عزیزان مان را دارد که شبانه روزی کار کردند.

دکتر صالحی در پاسخ به سوالی در خصوص فاصله برنامه غنی سازی سازمان انرژی اتمی ایران با 190 هزار سو ظرفیت غنی سازی مد نظر مقام معظم رهبری، گفت: مقام معظم رهبری فرمودند در قالب برجام زمینه و زیرساخت 190 هزار سو را فراهم کنید. نه اینکه امروز بروید و 190 هزار سو ظرفیت ایجاد کنید. برای اینکه زمانی می توانیم این ظرفیت را ایجاد کنیم که خوراک آن را هم بتوانیم از داخل تهیه کنیم. 190 هزار سو تقریباً سالانه نیاز به 300 تن کیک زرد دارد. پس اول باید زمینه تولید 300 تن خوراک آن را فراهم کنیم.

معاون رییس جمهور تصریح کرد: ما نشان دادیم برای ایجاد سو محدودیتی نداریم. ما در کمتر از دو ماه 2660 سو بر ظرفیت غنی سازی اضافه کردیم. روزانه ظرفیت تولید 60 ماشین سانتریفیوژ جدید را نیز داریم. اگر IR6 باشد، 60 تا 10 سو و به عبارتی 600 سو در روز می توانیم ماشین تولید کنیم که جمعاً ماهی 18000 سو می شود. بر این اساس طی یک سال می توانیم ماشین 180 یا 190 هزار سو را تولید کنیم. اما آیا الان باید این کار را انجام بدهیم. خیر. زمانی این کار را انجام می دهیم که اقتضائات و الزامات آن مثل تامین خوراک اولیه و اطمینان از تاب آوری ماشین ها زیر بار فعالیت تا به تولید انبوه آن بپردازیم، فراهم شود. بعنوان مثال همین IR6 را سال 88 که عهده دار مسئولیت سازمان شدم، شروع کردیم.

وی افزود: بعد از 10 سال کار روی IR6 هنوز روی زنجیره میانی 20 تایی بودیم. هر سانتریفیوژ 100 قطعه دارد. باید تست کنید. پس از هر بار تست ممکن است مشکلی در مولکولار پمپ، موتور محرک و یا دمپرها و دیگر قطعات باشد. باید آنقدر زیر تست تاب آوری آن را اندازه بگیرند که شکست و خرابی آن به معیار زیر یک درصد برسد. چون این تجهیزات گرانقیمت هستند. الان می توانیم هر کدام از این ماشین ها را تولید انبوه کنیم ولی وقتی زیر بار بگذاریم و خرابی زیادی به بار بیاورد، تولید آن کار درستی نیست.

دکتر صالحی در هنگام افتتاح گازدهی به یک ماشین نسل جدید گفت: اینجا مرکز تحقیق و توسعه است. وقتی ماشین ها را نصب می کردند و غنی سازی را انجام می دادند، قسمت غنی سازی یک طرف می رود و قسمت تهی شده طرفی دیگر می رود. اما بعداً اینها را جمع می کردند و مخلوط می کردند و دوباره به حالت اول باز می گشت. یعنی می خواستند ببینند با این ماشین می توانند غنی سازی را انجام بدهند. دیگر ذخیره نمی کردند و غنی شده را جمع آوری نمی کردند. ما در گام سوم تصمیم گرفتیم واحد تحقیقات مان دیگر آن زنجیره هایی که غنی سازی می کنند، را با آن اورانیوم تهی شده مخلوط نکنیم. حالا با آن اورانیوم تهی شده به ذخایرمان اضافه می شود. برای همین تولید ما قبل از گام سوم حدود 450 گرم اورانیوم غنی شده بود و الان به حدود 5000 گرم در روز رسیده است. 
منبع خبر : دیپلماسی عمومی و اطلاع رسانی
نسخه قابل چاپ
بيشتر
login