• ارسال به دوستان
نام ارسال کننده :  
ایمیل ارسال کننده:
نام دریافت کننده :
ایمیل دریافت کننده :  
موضوع ایمیل :
کد تصویری :
 

جمهوری اسلامی ایران به دنبال برنامه غیرصلح آمیز نیست. دلیل روشن آن این است که در طول همین سه سال و نیم که از برجام گذشته، کشوری هستیم که بیشترین بازرسی ها و دسترسی های تکمیلی را داشته است. بطوریکه گزارش 2018 آژانس بین المللی نشان می دهد جمهوری اسلامی به لحاظ میزان بازرسی هایش در رأس کشورهای عضو آژانس قرار دارد.

بهروز کمالوندی، معاون امور بین الملل، حقوقی و مجلس و سخنگوی سازمان انرژی اتمی ایران در جریان برنامه بازدید از سایت هسته ای شهید مصطفی احمدی روشن (نطنز) در جمع خبرنگاران رسانه های داخلی با اشاره به مطلب فوق افزود: کسی نمی تواند در سطح بین المللی به فعالیت های جمهوری اسلامی ایران خرده بگیرد. در حقیقت آن اتهاماتی که از طرف بعضی افراد مثل نتانیاهو زده می شد، دیگر رنگ باخته و دیگر کسی آن را باور نمیکند، آمار و حقایق در این رابطه موجود است. با احتساب گزارش موردی که در روز اجرای برجام منتشر شد، 15 گزارش آژانس گواه این است که جمهوری اسلامی ایران بر اساس چارچوب تعهداتش عمل می کند.

سخنگوی سازمان با اشاره به اهمیت تعهدات ایران در مذاکرات هسته ای گفت: همانطور که می دانید صنعت هسته ای صنعت راهبردی و مهمی است. در همین راستا تکالیفی برای سازمان انرژی اتمی ایران دیده شده است. و از جمله آن تحقق 20 هزار مگاوات برق اتمی است. در حال حاضر 1000 مگاوات در حال کار داریم و دو نیروگاه هم در دست ساخت است. خوشبختانه نیروگاه دوم ما طبق برنامه شاید 4-3 ماه جلوتر از زمان پیش می رود. ان شاء ا... اخبار خوبی طی ماه های آینده از پیشرفت این نیروگاه خواهیم داشت.

وی در ادامه افزود: آمریکایی ها علیرغم صلح آمیز بودن نیروگاه اتمی بوشهر، متاسفانه این نیروگاه را در تحریم خودشان قرار داده اند. دلیل غیر متعارف و غیرعقلایی بودن اقدامات آمریکایی ها این است که نه تنها این نیروگاه بلکه مرکز نظام ایمنی که مثل آتش نشانی است، را هم مورد تحریم قرار داده اند. شرکت تولید کننده رادیودارو نیز در زمره تحریمی هاست. خوشبختانه به دلیل خودکفایی ما مشکلی برای تامین رادیوداروی کشور نداریم. با این وجود ما بحمدالله صنعتی داریم که در حوزه های مختلف بخوبی پیش می رود.

کمالوندی در ادامه سخنانش با اشاره به ایجاد تولید چهار برابری غنی سازی در صنعت هسته ای افزود: این اقدام پیامی برای طرف مقابل دارد. با توجه به اقدامات عملی که متخصصین و دانشمندان ما می توانند انجام دهند این ظرفیت با همین تعداد سانتریفیوژ قابلیت افزایش بیشتر هم دارد. بهر حال دیری نخواهد بود که ما سقف 300 کیلو را عبور خواهیم کرد. چه بهتر که اگر می خواهند همین محدوده ها حفظ شوند، هر چه زودتر کشورهای اروپایی اقداماتی را انجام بدهند، و خاطرنشان ساخت:  البته با روسیه و چین مشکلی نداریم همکاری ما با آنها بخوبی در حوزه های مختلف پیش می رود. اروپایی ها هم حداقل در بیان سیاست هایشان مخالفت با این تحریم ها را اعلام می کنند و موافق برجام هستند. اعلام می کنند که در برداشتن تحریم ها و ایجاد سازو و کارهای مختلف تلاش می کنند اما آنچه مهم است باید جمهوری اسلامی ایران به لحاظ عملی بهره مند بشود.

وی با اشاره ی دوباره ای  به ظرفیت ها گفت: امروز ظرفیت ها گواه این است که شتاب بیشتری داشته باشیم. البته فعلاً ما در چارچوب برجام و بر اساس نیاز خودمان اقدام می کنیم . بنابراین نباید برخلاف برجام عمل کنیم. یک برنامه بلند مدت سوخت داریم که بخوبی پیش می رود. ما سوخت راکتور تحقیقاتی را سال های پیش تولید کردیم اما سوخت نیروگاهی تکنولوژی بسیار پیشرفته تری دارد که خوشبختانه در این مسیر قدم های بسیار خوبی برداشته شده است. در جایگاهی هستیم که می توانیم بگوییم در آینده جزء چند کشور دنیا هستیم که ظرفیت تولید سوخت نیروگاهی را هم خواهیم داشت.

سخنگوی سازمان سپس با اشاره به مشاهداتی که خبرنگاران رسانه های داخلی از سایت شهید احمدی روشن داشتند گفت: امکاناتی که امروز دیدید امکاناتی است که می تواند صنعتی شدن فعالیت ها را سرعت بدهد. زیرساخت ها برای این منظور هم در حوزه برق هم اختلاط مواد و در حوزه های مختلف وجود دارد. سالن مونتاژ ظرفیت تولید روزانه 60 ماشین جدید را دارد .

کمالوندی برای توضیح بیشتر افزود: این به این معنی است که رسیدن به حداقل 190000 سو که مورد نظر مقام معظم رهبری است، امر بسیار سهل و در دسترسی است. ما در نظر داریم به ظرفیت های به مراتب بیشتر از این برسیم. کما اینکه در برنامه 15 ساله ای که در ابتدای برجام به آژانس بین المللی انرژی اتمی داده شده، ظرفیت 272000 سو دیده شده است و این هم بر اساس آمال و آرزو داده نشده است بلکه بر اساس ظرفیت هایی که در صنعت غنی سازی ما موجود است، با نشست هایی که با اهل فن، متخصصین و دانشمندان در این حوزه انجام شد، این برنامه تدوین شد، به تصویب شورای عالی امنیت رسید و به آژانس اعلام شد.

وی با پرداختن به این موضوع که امروز کشورمان در وضعیتی است که هر آن اراده کند قابلیت افزایش ظرفیت غنی سازی چه به لحاظ میزان و چه به لحاظ سطح را داراست ادامه داد: افزایش سطح غنی سازی به بالای 3.67 % یا افزایش به نحوی که دستور آن از طرف شورای عالی امنیت ملی داده شده است و توسط ریاست محترم جمهوری اسلامی و رئیس محترم سازمان انرژی اتمی آقای دکتر صالحی ابلاغ شده، امکان پذیر است. مطالبی و آمار و ارقامی که در اینجا توسط یکی از دانشمندان ما گفته شد در دسترس می باشد.

کمالوندی با اشاره به تعهدات کشورمان در مذاکرات و عمل به این تعهدات خاطرنشان ساخت: جمهوری اسلامی ایران بر اساس منافع خودش در چارچوب تعهداتی که دارد، فعالیت می کند.  و افزود: دو موضوعی که الان برای فرصتی 60 روزه ابلاغ شده این است که بر اساس آن قرار نیست  سقف 300 کیلو و نگهداری آب سنگین بیش از 130 تن، رعایت شود. این اقدامات در قالب بند 26 برجام  بوده و در داخل آن مجموعه تعهدات و حقوقی است که جمهوری اسلامی ایران دارد. این حق جمهوری اسلامی ایران بوده که برای برقراری توازنی که بهم خورده و ایجاد نشده بعد از یک صبر استراتژیک یکساله، به  بندهای برجام رجوع کند. و سپس در توضیح بند 26 گفت:  بر اساس بند 26 جمهوری اسلامی می تواند بخشی از تعهدات خودش را بطور کلی یا جزئی اجرا نکند. این را به طرف های مقابل و آژانس بین المللی انرژی اتمی نیز اعلام کردیم.

وی با اشاره به فرصت 60 روزه افزود: منتظریم ببینیم در این 60 روز چه اتفاقی می افتد. همانطور که جمهوری اسلامی ایران اعلام کرده است بعد از 60 روز اگر آنچه مورد نظر است یعنی اجرای تعهدات توسط طرف های مقابل و پیدا کردن راه حل برای تحریم ها اتفاق نیفتد، آن وقت دو اقدام دیگر را هم مبنی بر رفتن به بالاتر از 67/3 % و بررسی موضوع راکتور اراک است که می تواند در قالبی غیر از آنچه در برجام پیش بینی شده است، یعنی حتی با طراحی قدیمی، دنبال شود.

سخنگوی سازمان در ادامه سخنانش و خطاب به جمع خبرنگاران رسانه های داخلی این مسأله را مطرح کرد که : «ممکن است گفته شود این اقدام باید زودتر انجام می شد» و در ادامه گفت:  اما این حسن را دارد که اقدام ما از روی صبر و تدبیر بود . تقریبا هیچ کسی چه در سطح داخلی و چه بین المللی نمی تواند خرده ای به جمهوری اسلامی ایران بگیرد. جمهوری اسلامی ایران به اندازه کافی صبر کرد و قدمی که امروز برداشته، بر اساس حقوق جمهوری اسلامی است. و نمی شود بدون توجه به حقوق جمهوری اسلامی انتظار داشته باشند کشور فقط تعهدات خودش را انجام دهد. این اقدام در چارچوب برجام است و فرصتی برای طرف های مقابل است تا با تغییراتی که در سیاست های خودشان می دهند دوباره برجام را به جای خودش قرار دهند.

و در ارتباط با موضع ایران در قبال برجام افزود: بنابراین نه داریم از برجام خارج می شویم و نه آن را نقض می کنیم. ما در چارچوب برجام اقدام کردیم و در همین چارچوب حقوق خودمان را دنبال می کنیم و قدم های بعدی هم در چارچوب برجام خواهد بود.

وی ادامه داد: امروز مهندسین ما توضیح دادند که توانستیم صرفاً با مقداری تغییرات فنی ظرفیت تولیدی اورانیوم غنی شده 3.67 % را به چهار برابر نسبت به گذشته برسانیم. و این امکان وجود دارد که بیشتر از این تولید بشود. اگر قرار باشد در قدم های سوم و چهارم سراغ سانتریفیوژهای بیشتر برویم، سانتریفیوژهای پیشرفته ای داریم که به حمدالله حداقل دو مورد از آنها IR4 , IR2m صحه گذاری شده و IR6 هم که در بیست فروردین شاهد بودید که زنجیره 20 تایی آن راه اندازی شده است و این نوید را می دهد که بتوانیم از سانتریفیوژهای جدید استفاده کنیم.

سپس تأکید کرد: امروز جمهوری اسلامی ایران بحمدالله در همه ابعاد فعالیت های هسته ای در شرایط بسیار خوبی قرار دارد. بویژه در حوزه غنی سازی؛ چیزی که دشمنان ما به دنبال جمع کردن آن بودند. آنها شعار غنی سازی صفر را می دادند اما برای آنها بحمدالله عملی نخواهد بود.

کمالوندی در بخش پایانی این نشست خبری به پرسش های مختلف خبرنگاران پاسخ داد.

منبع خبر : دیپلماسی عمومی و اطلاع رسانی

login