• ارسال به دوستان
نام ارسال کننده :  
ایمیل ارسال کننده:
نام دریافت کننده :
ایمیل دریافت کننده :  
موضوع ایمیل :
کد تصویری :
 

 بهروز کمالوندی، سخنگو و معاون امور بین الملل، حقوقی و مجلس سازمان انرژی اتمی پس از مراسم افتتاحيه دومين سمينار همكاري هاي هسته اي بين المللي ايران و اتحاديه اروپا در پاسخ به سوالات خبرنگاران با اشاره به سمينار اول دو طرف در بروكسل اظهار داشت: در آنجا پس از مشخص شدن برنامه‌ها دو طرف اعلام کردند که چه چشم‌اندازهایی برای انرژی هسته‌ای صلح‌آمیز میان ایران و اتحادیه اروپا وجود دارد.
وی افزود: موضوعاتی که در این سمینار مطرح کردیم تمام زمینه‌های هسته‌ای از قبیل ایمنی، امنیت، پزشکی، ایزوتوپ پایدار و گداخت‌ را شامل می‌شود و دقیقاً مشخص می‌شود که ایران و اتحادیه اروپا در چه زمینه‌هایی می‌توانند همکاری داشته باشند.
سخنگوی سازمان انرژی اتمی ادامه داد: در حال حاضر به نتایج خوبی با اتحادیه اروپا دست یافته‌ایم و در حوزه ایمنی و تست‌های "استرس" نیروگاه بوشهر همکاری‌های جدی و مهمی داشته‌ایم و مبلغ 20 میلیون یورو هم در این زمینه در قالب همكاري به منظور پایداری و ايمني نيروگاه بوشهر و مركز ايمني تخصيص داده شده است.

کمالوندی تصریح کرد: حفظ برجام بسیار حائز اهميت است. در این سمینار هر دو طرف پیام‌هایی برای دولت جدید آمریکا فرستادند مبني بر اينکه سیاست‌هاي كنوني اين كشور در اين زمينه به نتیجه اي منجر نخواهد شد. آمریکایی‌ها با این سیاست در انزوا قرار می‌گیرند هر چند پایبندی ما به برجام به پایبندی طرف‌های مقابل بستگی دارد.
کمالوندی گفت: ما سعی داریم در این سمینار از تجربه‌های فني طرف مقابل به خصوص در حوزه گداخت استفاده كنيم. ما از همه طرف‌های حاضر در این سمینار می‌خواهیم که ایران را فقط با ظرفیت غنی‌سازی نشناسند و متوجه باشند که در حوزه‌های دیگر انرژي اتمي همچون رادیوداروها توانایی و تجربه‌های خوبی داریم.
وی ادامه داد: برجام فقط متعلق به ایران نیست و اینکه یک کشور نمي تواند به تنهایی این جریان را تغيير دهد. وي همچنين به اصل مسئوليت پذيري بين المللي كشورها در صحنه روابط بين الملل اشاره نموده و اقدامات آمريكا را مغاير با اين اصل دانست.
سخنگوی سازمان انرژی اتمی افزود: فرستادن پیام در این مقطع به صورت متحد از سوي همه طرف‌های برجام به آمريكا باعث مي گردد بر ضرورت تجديد نظر در سياست هاي كنوني اين كشور تاكيد گردد.

کمالوندی به مراسم گودبرداری دو نیروگاه جدید اشاره کرد و گفت: در حال حاضر صدها هزار متر مکعب خاک‌برداری انجام شده و با توجه به زمان قرارداد که از آن 9 ماه می‌گذرد پيشرفت خوبي داشته ايم و در واقع جلوتر از زمان مشخص شده قرار داريم. قرار است هر يك از این دو نیروگاه 80 ماهه تکمیل شود که با این روند احتمالا زودتر آماده می‌شود. اين دو نيروگاه مجموعاً دو هزار و 150 مگاوات برق تولید می‌کنند که اگر آن را به نیروگاه فعلی اضافه کنیم طی این هشت سال سه هزار و 200 مگاوات برق اتمی خواهیم داشت.
وی تاکید کرد: با این میزان تولید برق اتمی، ايران جایگاه نسبتاً خوبی خواهد داشت اما با توجه به ظرفیت‌های ایران باید جایگاه بهتری پیدا کنیم. در این خصوص مذاکراتی با روس‌ها داشتیم و سعی می‌کنیم که در خصوص نیروگاه‌های بیشتری مذاکره کنیم. نیروگاه‌های اتمی 60 سال عمر دارند كه قابل افزايش تا يكصد سال است و نسبت به نیروگاه‌هایی با سوخت‌های فسیلی به لحاظ اقتصادي به صرفه تر هستند ضمن اينكه هر يك از آنها از انتشار ساليانه 7ميليون تن آلاينده جلوگيري مي كنند. اين نيروگاه ها نسبت به نيروگاه هاي فسيلي سالانه 500 میلیون دلار در مصرف سوخت نيز صرفه جويي دارند.
سخنگوی سازمان انرژی اتمی ادامه داد: ایمنی در نیروگاه بسیار مهم است. امروز همه در دنیا تبادلات خود را به گونه‌ای انجام می‌دهند که ضریب ایمنی نیروگاه‌های خود را افزایش دهند. در کشور ما نیروگاه‌های اتمی نسل به اضافه سه هستند که بر اساس تجربیات فوکوشیما بهبود یافته‌اند و می‌توان گفت از نظر نیروگاهی وضعیت مطلوبی داریم و نیروگاه بوشهر یکی از ایمن‌ترین‌ها در دنیاست اما با وجود وضعیت مطلوب همواره باید برای ایمنی تلاش کنیم. در بررسی‌های دوره‌ای ایمنی‌ تاسیسات و نیروگاه‌های هسته‌آی ایران یکی از ایمن‌ترین نیروگاه‌های هسته‌ای را در اختيار دارد.


login