• ارسال به دوستان
نام ارسال کننده :  
ایمیل ارسال کننده:
نام دریافت کننده :
ایمیل دریافت کننده :  
موضوع ایمیل :
کد تصویری :
 
دکتر علی اکبر صالحی، معاون رئیس جمهور و رئیس سازمان انرژی اتمی جمهوری اسلامی ایران در شصت و دومین کنفرانس عمومی آژانس بین المللی انرژی اتمی، با اشاره به فرآیند سخت و دشوار برای رسیدن به این توافق ابراز داشت: متأسفانه علیرغم اینکه آژانس 12 بار بطور مستمر بر پایبندی جمهوری اسلامی ایران به مفاد این توافق گواهی داده است، آمریکا در می 2018 تصمیم به خروج یکجانبه و غیرقانونی از این توافق گرفت، در حالی که کاخ سفید، بطور کامل به مفاد آن پایبند نبوده است.

وی این تصمیم یکجانبه آمریکا را نقض صریح قطعنامه 2231 شورای امنیت سازمان ملل و ریشخند به اصول اساسی و شناخته شده حقوق بین الملل و چندجانبه گرایی برشمرد، که سرنوشت این دستاورد ارزشمند و منحصربفرد علم-دیپلماسی را با خطر جدی و تأثیرات منفی بر صلح و امنیت منطقه ای و بین المللی، مواجه کرده است.

رییس سازمان انرژی اتمی کشورمان افزود: عکس العمل بین المللی به این اقدام غیرقانونی آمریکا، تردیدهای جدی ای را در رابطه با عقلانیت و اعتبار سیاست آن کشور ایجاد کرده است؛ این نگرانی صرفا به یکجانبه گرایی آمریکا بر نمی گردد بلکه همچنین با شرایط بسیار دشوار منطقه ما که مملو از آشوب های فراگیر و تهدیدات تروریسم می باشد، مرتبط می باشد.

وی با اشاره به حمایت قوی ایران از ایجاد منطقه عاری از سلاح هسته ای در خاورمیانه از سال 1974 تا کنون، ابراز داشت : نمی توان بی توجهی عمدی برخی از کشورها نسبت به تهدید واقعی ناشی از امتناع لجبازانه رژیم اسرائیل از پیوستن به معاهده عدم اشاعه هسته ای و در اختیار گرفتن زرادخانه هسته ای قابل توجه و رد هرگونه بازرسی آژانس بین المللی انرژی اتمی را شماتت نکرد. این در حالی است که در مورد برنامه هسته ای ایران، همانطوری که در گزارش مدیرکل نیز آمده است، سیستم راستی آزمایی در حال اجراست. این یکی از نمونه های بارز تناقض در دنیای امروز است که در رابطه با یک کشور عضو معاهده عدم اشاعه هسته ای بطور جامع اجرا می شود، در حالی که در ارتباط با یک غیرعضو این معاهده کاملاً چشمانشان را بسته اند و این رفتار فاحش تبعیض آمیز، مضحکه گرفتن عدالت است.

معاون رئیس جمهور همچنین با اشاره به تحولات و رایزنی های بین ایران و اتحادیه اروپایی افزود، علیرغم مثبت بودن این تحولات، ولی ضروری است این گام ها با اقدامات عملی و محکم تری تکمیل شود و رهیافت «اقدامات تدریجی» مکانیزم مناسبی در پاسخ به شرایط ناشی از سیاست لجبازانه آمریکا در تضعیف قطعنامه 2231 شورای امنیت سازمان ملل متحد نیست.

دکترصالحی همچنین در ادامه بر لزوم اجرای حرفه ای و غیرطرفدارانه وظایف توسط آژانس تأکید کرد و اظهار داشت که گزارشات فنی تنها باید با ارزیابی های هدفمند و بدور از عناصر سیاسی تهیه شوند. وی در ادامه ابراز امیدواری کرد که فرایند رسیدن به «نتیجه گیری وسیعتر» در رابطه با برنامه هسته ای کشورمان تسریع گردد.

دکتر صالحی در ادامه سخنرانی خود به تمایل جمهوری اسلامی ایران برای استفاده از علم و فناوری هسته ای برای مدیریت منابع آبی و پاسخ به تغییرات آب و هوایی، در کنار تولید برق، ارتقای سلامت، غذا و کشاوری اشاره نمود و مأموریت اصلی آژانس در این رابطه را کمک به کشورهای عضو برای دستیابی به اهداف توسعه پایدار از طریق انتقال تجربه، تشریک دانش و ارائه تجهیزات لازم عنوان داشت.

وی همچنین در ادامه به نقش مهم انرژی هسته ای در کاهش گازهای گلخانه ای و ارتقای امنیت انرژی از طریق ساخت نیروگاه برق هسته ای، پیگیری توسعه تکنولوژی گداخت و نیز پروژه های تولید ایزوتوپ اشاره نمود، و ابراز داشت که جمهوری اسلامی ایران برای افزایش سهم انرژی هسته ای در ترکیب انرژی کشور، برنامه ریزی درازمدتی انجام داده است و در این راستا فازهای دو و سه نیروگاه برق هسته ای بوشهر را در دست اجرا دارد. دکتر صالحی در ادامه به تلاشها و اقدامات مهم بعمل آمده در راستای استفاده از بالاترین استانداردها برای تأمین ایمنی نیروگاه ها، از جمله همکاری با اتحادیه اروپا، آژانس بین المللی انرژی اتمی و .. اشاره نمود.

رئیس سازمان انرژی اتمی کشورمان همچنین با اشاره به امنیت هسته ای ابراز داشت که اقدامات موردنظر در این زمینه نباید مانع همکاری های عملی در زمینه فعالیت های صلح آمیز هسته ای یا موجب تضعیف اولویت های برنامه همکاری های فنی آژانس گردد.

صالحی همچنین در عین حال که به مهم بودن موضوعات تروریسم، حملات سایبری و قاچاق غیرقانونی اشاره نمود، بر مسئولیت کشورها برای تأمین کامل امنیت هسته ای و نقش آژانس برای ارتقای زیرساخت های ملی در صورت درخواست آنان و بصورت داوطلبانه تأکید کرد.

وی تأکید کرد انتظار می رود آژانس براساس نیازها و اولویت های کشورها با آنها همکاری های فنی داشته باشد و ایران به عنوان یکی از کشورهای پیشرو در بحث هسته ای آماده است تا دستاوردهای خود را با سایر کشورها، به ویژه با کشورهای همسایه، به اشتراک بگذارد.

معاون رئیس جمهور با استقبال از برگزاری کنفرانس وزرای آژانس در زمینه علم و فنآوری در نوامبر 2018، ابراز امیدواری نمود که این کنفرانس فرصتی برای تسهیل انتقال علم و فنآوری هسته ای به کشورهای در حال توسعه توسط آژانس باشد.

دکتر صالحی در انتهای سخنرانی خود نسبت به روزی که شعار «استفاده صلح آمیز انرژی هسته ای برای همه، و سلاح هسته ای برای هیچکس» در سطح جهان مورد پذیرش و اجرا در آید، ابراز امیدواری نمود.

شصت دومین کنفرانس عمومی آژانس بین‌المللی انرژی اتمی پیش از ظهر امروز در مقر آژانس در وین با حضور ایران آغاز بکار کرد.

در این کنفرانس که تا روز جمعه به طول می‌انجامد، تقویت فعالیت‌های آژانس در زمینه‌های علوم، فناوری و کاربردهای هسته‌ای، افزایش کارآیی پادمان آژانس بین‌المللی انرژی اتمی و افزایش همکاری‌های بین‌المللی ایمنی هسته‌ای در زمینه‌های تشعشعات، حمل و نقل و پسمان‌ها بررسی خواهد شد.

 

جهت دانلود ویدئو سخنرانی دکتر صالحی در  شصت و دومین کنفرانس عمومی آژانس بین المللی انرژی اتمی وین، بروی تصویر زیر کلیک نمایید .
 


 

login