مصاحبه
1397/5/9 سه‌شنبه
دکتر احمدیان : نیروگاه بوشهر تاکنون 30 میلیارد کیلووات ساعت برق تولید کرده است.
دکتر احمدیان مدیرعامل شرکت تولید و توسعه و معاون سازمان انرژی اتمی در ارتباط تلفنی با برنامه حالا خورشید

مدیرعامل شرکت تولید و توسعه انرژی اتمی و معاون سازمان انرژی اتمی در ارتباط تلفنی با برنامه تلویزیونی «حالا خورشید» در پاسخ به آنچه در این برنامه چند روز قبل تحت عنوان فعال نبودن نیروگاه بوشهر عنوان شده بود، اظهار کرد: نیروگاه اتمی بوشهر از سال 92 وارد مرحله تولید تجاری شده و تا این لحظه 30 میلیارد کیلووات ساعت برق تولید کرده است که معادل صرفه‌جویی 27 میلیون تن آلاینده زیست‌محیطی است.

وی گفت: همچنین در سال گذشته یک رکورد خوب در تولید برق این نیروگاه داشت که بالای 85 درصد ضریب عملکردش ثبت شد.

دکتر احمدیان ادامه داد: نیروگاه اتمی بوشهر هر سال به مدت دو ماه برای سوخت گذاری از مدار خارج می‌شود که 15 درصد باقیمانده به همین زمان سوخت گذاری برمی‌گردد.

معاون سازمان در پاسخ به آنچه در این برنامه درباره راه‌اندازی واحد اول نیروگاه امارات متحده عربی عنوان شد، گفت: اطلاعاتی که درباره این نیروگاه مطرح کردید اشتباه است. نیروگاه امارات حدود هشت سال طول کشید تا ساخته شود نه 2.5 سال و این نیروگاه هنوز واحد اولش وارد مدار نشده و بهره‌برداری از آن به پایان سال 2019 موکول شده است.

مدیرعامل شرکت تولید و توسعه انرژی اتمی خاطرنشان کرد: نیروگاه اتمی امارات متحده عربی مشابه نیروگاهی در کره جنوبی ساخته شده اما نیروگاه بوشهر فناوری آلمانی را با فناوری روسیه تلفیق کرد که بسیار مشکل بود اما الان این نیروگاه به خوبی کار می‌کند و سهم خود را در تولید برق کشور به‌ویژه در فصل گرما می‌پردازد. ظرفیت نامی این نیروگاه هزار مگاوات است اما خوشبختانه تاکنون 1010 تا 1020 مگاوات برق تولید کرده است.

وی در پاسخ به اینکه گفته می‌شود تکنولوژی نیروگاه بوشهر به‌روز نیست، گفت: این نیروگاه در مقطعی که طراحی و ساخته شده است دارای فناوری روز دنیا بود. طبیعی است که از آن زمان تاکنون این فناوری‌ها پیشرفت داشته است. ما سعی داریم فاز دو و سه نیروگاه را با استفاده از فناوری‌های روز و پیشرفته بسازیم اما واحد اول نیروگاه اتمی بوشهر بر اساس استانداردهای جهانی ایمنی هسته‌ای بسیار خوب کار می‌کند و به نیروگاه‌های نسل سوم نزدیک است.

دکتر احمدیان ادامه داد: نیروگاه اتمی بوشهر عملاً در سال 1380 یعنی 15 سال قبل شروع به ساخت کرد و از تکنولوژی روز سال 80 خورشیدی بهره‌مند است.

معاون سازمان در ادامه درباره روند ساخت فاز دو و سه نیروگاه اتمی بوشهر گفت: قرارداد این دو فاز سال 96 بسته شد و الان یک سال و نیم است که کار ساخت شروع شده است. ما طبق قرارداد فاز دو را 9 ساله و فاز سوم را 18 ماه بعد از افتتاح فاز اول راه‌اندازی می‌کنیم.

وی همچنین خاطرنشان کرد: نیروگاه اتمی بوشهر به خاطر مسائلی که بعد از انقلاب به وجود آمد روند ساختش کلاٌ متوقف شد و عملاً از سال 1380 شروع شد و قبل از آن چندان به حساب نمی‌آید و نمی‌توان سال‌های قبل از آن را به پای شروع ساخت نیروگاه فعلی به حساب آورد.

در هفته‌ها و ماه‌های گذشته متأسفانه برخی رسانه‌های داخلی به اشتباه یا از سر بی‌اطلاعی و صرفاً تحت تأثیر فضای مجازی اقدام به انتشار مطالب و گزارش‌های غلط درباره نیروگاه بوشهر و روند فعالیت آن کردند در حالی که این نیروگاه پنج سال است مشغول به کار و تولید برق و به شبکه سراسری کشور متصل است.

کلیه حقوق برای سازمان انرژی اتمی محفوظ می باشد

www.aeoi.org.ir