اخبار
1398/7/18 پنجشنبه
کمالوندی: کاهش تعهدات هسته‌ای ایران برنامه‌ریزی غربی‌ها را بر هم زده است
در برنامه رو در رو مطرح شد؛
«بهروز کمالوندی» معاون امور بین‌الملل، حقوقی و مجلس و سخنگوی سازمان انرژی اتمی روز چهارشنبه با حضور در صداوسیمای جمهوری اسلامی ایران و مصاحبه با برنامه «رو در رو» که به‌طور زنده از شبکه چهار سیما پخش گردید به تشریح دستاوردهای صنعت هسته‌ای پرداخت و در مورد کاهش تعهدات برجامی ایران توضیحاتی ارائه کرد.
بهروز کمالوندی در ابتدای سخنان خود با اشاره به دستاوردهای صنعت هسته‌ای کشور اظهار کرد: صنعت هسته‌ای اقتدارزا بوده و در حال حاضر فعالیت‌های این صنعت با شتاب مناسب و روبه‌جلو درحرکت است همین عامل مایه نگرانی غربی‌ها و استکبار جهانی شده است. هر آنچه در عرصه بین‌المللی موجب اقتدار جمهوری ایران باشد از سوی غرب مورد فشار قرار می‌گیرد ازاین‌رو آنها تمام تلاش خود را در جهت توقف و کندی ایران در حوزه هسته‌ای معطوف کرده‌اند. اوباما گفته بود که اگر میتوانست پیچ و مهره های صنعت هسته ای ایران را باز میکرد. اما این صنعت در ایران بومی شده و در مغز دانشمندان ما است.
وی یادآور شد:‌ درست است که آمریکائیها می‌گویند ما رادیو دارو و دارو را از تحریم‌ها استثناء کرده‌ایم اما با تحت فشار قراردادن شرکتهای درگیر در کار، دارو و رادیودارو را در لیست تحریم قرار داده و یا مشکلات بانکی و غیره برای آنها ایجاد می کنند و اگر این پیشرفت‌های هسته‌ای جمهوری اسلامی در سالیان اخیر نبود حدود یک‌میلیون بیمار کشور که از رادیو داروها استفاده می‌کنند امروز با مشکلات زیادی مواجه می شدند.
کمالوندی ضمن بیان رشد خوب صنعت اتمی در حوزه انرژی و غیر از انرژی تصریح کرد : برجام خللی به این صنعت وارد نکرد و محدودیت‌های برجام محدودیتهای زمانی بود و برنامه‌ریزی لازم در خصوص اجرای یکی از شروط مقام معظم رهبری در برجام که رسیدن به کف 190 هزار سو در بلندمدت بود به‌طور کامل انجام و بر همین اساس اقدامات لازم صورت گرفت.
سخنگوی سازمان انرژی اتمی افزود:‌ برجام درزمینه غنی‌سازی موجب کندی حرکت ما نشد و اگر برجام هم نبود همین مسیر را طی می‌کردیم و در حال حاضر به حرکت خود سرعت و شتاب لازم و کافی را می‌دهیم و این محدودیت‌ها خدشه‌ای به ساختار و پایه‌های هسته‌ای کشور وارد نکرده است .
کمالوندی ضمن اشاره به مراحل تولید و غنی‌سازی سوخت هسته‌ای اظهار کرد: در مسیر پیشرفت‌های هسته‌ای، ایران متوقف نشده است و آن‌ها از بومی شدن دانش هسته‌ای در ایران نگران و عصبانی هستند.‌ از دید مقامات غرب که ما را متهم به پیگیری برنامه سلاح هسته ای می‌کردند محدودیت‌های زمانی موجبات رسیدن به بمب اتم را با تأخیر مواجه می‌کرد، اما رویکرد جمهوری اسلامی بر اساس فتوای مقام معظم رهبری که بمب اتم را حرام می‌دانند کاملاً متفاوت با تفکر غربی‌هاست ضمن اینکه ایران عضو ان پی تی است و آن‌ها هم می‌دانند با قدرت و امکانات و موقعیت ژئوپولیتیک کشور ما نیازی به داشتن سلاح هسته‌ای نداریم و ازلحاظ حقوقی ما تعهدات لازم را داریم و آژانس بر فعالیت‌های ما نظارت کامل دارد.
وی غنی‌سازی ایران را ازنظر جامعه جهانی مشروع خواند و گفت:‌ همان‌طور که در گام دوم اشاره کردیم اگر همکاری مؤثر نباشد جمهوری اسلامی ایران این آمادگی را دارد که به راکتور اولیه بازگردد و دکتر صالحی هم این راز را اعلام کردند که چطور این آمادگی در کشور ما وجود دارد تا در صورت بدعهدی طرف‌های مقابل اقدامات پیش بینی‌شده توسط ایران انجام خواهد گرفت.
وی در مورد راکتور آب‌سنگین اراک گفت: در حال حاضر مدار ثانویه تکمیل‌شده است و طرف ما در این بازطراحی چینی‌ها هستند اما آمریکایی‌ها با اعمال فشار و بازی، روند اصلی را با اخلال مواجه می‌کنند و ما اخطار دادیم که اگر فرایند بازطراحی کند شود به سمت راکتور قبلی می‌رویم. البته توانایی ساخت راکتور بازطراحی شده توسط متخصصین داخلی نیز وجود دارد اما برای ساخت تجهیزات نیاز به زمان داریم. البته در حال حاضر سرعت کار خوب است و طراحی توسط خود ما و بازبینی توسط چینی‌های صورت میگیرد و این خیلی خوب است که همه فعالیت‌ها در زمان خود انجام شود. این پروژه برای ما یک پروژه ملی و مهم است.
معاون امور بین‌الملل سازمان انرژی اتمی با اشاره به گام سوم در حوزه تحقیق و توسعه خاطرنشان کرد:‌ در برخی از موارد تصور بر این بود که تحقیق و توسعه ما در برجام محدودیت داشته و این برداشت درستی نیست. ما زمان مطلوب را برای این مهم در طول مذاکرات مورد توجه قرار دادیم. وی گفت قبل ازبرجام در فرآیند تحقیق و توسعه محصول را برداشت نمی‌کردیم اما در حال حاضر محصولات تحقیق و توسعه جمع آوری میشود بطوریکه در انتهای گام سوم میزان برداشت محصول تا ظرفیت حدود 2 هزار ماشین برای ما افزایش می یابد و با تسریع در کارها هم آزمایش و تحقیق توسعه انجام میدهیم و هم محصول برداشت می کنیم.
کمالوندی در مورد سوال مجری و احتمال برداشتن گام چهارم عنوان کرد:‌ در حوزه فنی تقریبا حوزه زیادی باقی نمانده مگر فعال کردن فردو و افزایش تعداد ماشین ها البته حوزه نظارت‌ها مثلا عدم اجرای پروتکل الحاقی میتواند مطرح باشد. سخنگوی سازمان افزود ما با اتخاذ گامهای حساب شده ازنظر زمانی محاسبات غرب را بهم زدیم در گام تحقیق و توسعه ظرفیت تولید بدون افزایش ماشینها در خط تولید افزایش چشمگیر یافته است . برداشتن گام های بعدی طی روند تصمیم‌گیری پس از مشورت دستگاههای مختلف ، شورای عالی امنیت ملی و هیئت نظارت و تصمیم نظام جمهوری اسلامی ایران است و البته ما در اجرا به‌صورت جهادی امور را با سرعت پیش خواهیم برد. ما تمامی زمینه‌های ممکن برای اقدام متقابل را بررسی کرده و از مدتها قبل به شورای‌عالی امنیت و وزارت امور خارجه در قالب بسته‌هایی داده بودیم. که طیفی ازموضوعات را در بر می گرفت. غیر از موضوعات فنی حوزه های دیگر نیز میتواند مورد نظر باشد مثلا خروج از NPT که آقای دکتر ظریف هم چندی پیش به آن اشاره داشته‌اند.
وی تصریح کرد:‌ آشفتگی در هیئت حاکمه آمریکا و حتی اروپا وجود دارد و درصحنه سیاسی دنیا باید دستمان روی پای خودمان باشد و تاکنون در صنعت هسته‌ای همین‌طور بوده است و در همین مدت که یک نیروگاه اتمی ایران کارکرده است معادل 61 میلیون بشکه نفت صرفه‌جویی شده که قیمت آن حدود 3.6 میلیارد دلار بوده و البته سالانه از انتشار شش میلیون تن آلاینده هم جلوگیری کرده است و در سال 1404 نیروگاه دیگری به بهره‌برداری می‌رسد و تمام امور ساختمانی آن توسط خودمان در ایران انجام‌شده و این موضوع بسیار حائز اهمیت است که از تمام تخصص و تجهیزاتی که در ایران موجود و قابل بهره‌برداری است در ساخت نیروگاه استفاده می شود این سرمایه‌گذاری 10 میلیارد دلاری برای حرکت اقتصادی است و 13 هزار اشتغال ایجاد خواهد کرد.
کمالوندی در پاسخ به سوال مجری برنامه در مورد خروج اروپایی‌ها از برجام در صورت اجرای گام چهارم ایران گفت:‌ دید اروپایی‌ها با آمریکایی‌ها در برجام مقداری متفاوت است و بر مبنای کاهش تنش و امنیت خودشان است البته بیانیه‌های آنها بعضی وقتها منطبق با محاسبات دقیق نیست اما می‌دانند که جمهوری اسلامی منفعلانه عمل نخواهد کرد و زمان به نفع ایران تغییر یافته و راه چاره کاملاً مشخص، راه حل اجرای تعهدات خودشان است. در بند 26 این حق به ایران داده‌شده تا بخشی یا کل تعهدات را در صورت عدم اجرای تعهدات طرف مقابل کاهش دهد و در بند 36 این حق به دو طرف داده‌شده است . آن‌ها دیدند که به لحاظ حقوقی و منطقی اشکالی به کارهای ما وارد نیست و گام‌های ما بافکر بوده و بهانه‌ای به‌طرف مقابل نداده است به همین دلیل نتوانستند اقدامی انجام دهند البته اسراییل و آمریکا این گام‌ها را نقض برجام اعلام میکنند تا به اروپایی ها برای خروج از برجام فشار بیاورند در حالیکه آن‌ها می‌دانند که ایران بر اساس حقوق خود اقدام میکند.
وی در پایان در مورد نقش روسیه و چین نیز گفت:‌ در داخل بیشتر سخنان و مواضع مخالفان منعکس می‌شود، اما روسیه و چین با علم به حقانیت ایران تا کنون از ایران حمایت کرده اند و مواضع درست را در مقابل حقوق جمهوری اسلامی گرفته اند. حضور دو قدرت جهانی اتمی مثل روسیه و چین باعث می شود که اروپا نتواند در مقابل اقدامات ایران فشاری وارد کند . مبانی حقوق و تعهدات متقابل مشخص است اگر طرف مقابل تعهدات خود را به‌درستی انجام می‌داد هم‌اکنون وضعیت به شکلی دیگر رقم می‌خورد.
سخنگوی سازمان انرژی اتمی افزود: اگر گامهای دیگری برداریم عملا دیگر برجامی باقی نمی‌ماند و اگر طرف مقابل مایل باشد بنا و ساختمان برجام حفظ شود می‌تواند به تعهدات خود عمل نماید. ما آجرهای بنای برجام را حساب‌شده برداشته ایم و هنوز فرصت برای حفظ این بنا وجود دارد. این تصمیم نظام جمهوری اسلامی و مردم ایران است. ما برای صنعت هسته‌ای شهید داده ایم و باید این صنعت را با نهایت دقت ، تلاش و تعهد حفظ نمائیم.
 

کلیه حقوق برای سازمان انرژی اتمی محفوظ می باشد

www.aeoi.org.ir