• ارسال به دوستان
نام ارسال کننده :  
ایمیل ارسال کننده:
نام دریافت کننده :
ایمیل دریافت کننده :  
موضوع ایمیل :
کد تصویری :
 
اخبار

اولین مدرسه تخصصی ایمنی هسته‌ای به همت پژوهشکده راکتور و ایمنی هسته ای پژوهشگاه علوم و فنون هسته ای و با همکاری مرکز نظام ایمنی هسته ای کشور، آژانس بین المللی انرژی اتمی و اتحادیه اروپا آغاز به کار کرد. افتتاحیه این نشست با حضور دکتر علی اکبر صالحی، معاون رییس جمهور و رییس سازمان انرژی اتمی ایران، دکتر حجت ا.. صالحی رییس مرکز نظام ایمنی هسته ای کشور، دکتر موافقی رییس پژوهشگاه علوم و فنون هسته ای و جمعی دیگر از مسئولان سازمان روز شنبه 13 مردادماه در سالن دکتر حسابی این سازمان برپا گردید.

در مراسم افتتاحیه این رویداد معاون رییس جمهور تاکید کرد: ایمنی هسته ای از ارکان سازمان انرژی اتمی ایران است و اگر به آن توجه نشود، صنعت هسته ای دچار مشکل می شود. وی اظهار داشت: علم، هنر و پژوهش چیزی نیست که به راحتی و لحظه ای بتوان گرفت. زمان و زمینه درک علم و تجربه دیگران را می خواهد. اگر الفبا را یاد نگیریم، نمی توانیم کتاب بخوانیم.

دکتر صالحی با بیان اینکه به تدریج فرهنگ ایمنی در حوزه هسته ای جا می افتد، به چند نمونه حوادث هسته ای در جهان پرداخت و گفت: حوادث هسته ای هرکدام هویت خودشان را دارند. اگر درست نیندیشیم ممکن است دچار حادثه شویم. حادثه هسته ای مرز نمی شناسد.

رییس سازمان انرژی اتمی با ابراز خرسندی از برگزاری اولین مدرسه تخصصی ایمنی هسته ای در کشور آن را در نتیجه اجرای برجام دانست وگفت: ایمنی در همه حوزه ها از جمله انرژی هسته ای مهم است. اصلاً ایمنی یک اصل اسلامی است. حفظ جان و احتیاط در همه امور از واجبات است. ایمنی یک اصل عقلانی است که الان دارد شکل می گیرد و ساماندهی و سازمان پیدا می کند.

دکتر صالحی با اشاره به تلاش برای جبران کاستی ها در نظام ایمنی هسته ای، بکارگیری نیروی انسانی جوان، آموزش مناسب و تامین تجهیزات نظام ایمنی را از مهمترین کارهایی دانست که اخیراً در مرکز نظام ایمنی هسته ای کشور با موفقیت انجام شده است و برگزاری این مدرسه را از آثار این امر برشمرد.

رییس سازمان انرژی اتمی ابراز امیدواری کرد کشورمان در آینده نزدیک به عنوان هاب منطقه در ایمنی هسته ای بتواند میزبان کشورهای دیگر باشد.

دکتر صالحی همچنین بهسازی و نوسازی راکتور تحقیقاتی تهران را از اهداف جدی پژوهشگاه علوم و فنون هسته ای خواند و افزود: تا زمانی که از این راکتور بهره برداری می شود باید نهایت تلاش و کوشش بکار گرفته شود تا مطمئن باشیم بهره برداری از آن ایمن است. ملتی که به ما اعتماد کردند و به ما مسئولیت داده اند، انتظار دارند ما وظیفه مان را خوب انجام دهیم.

معاون رییس جمهور تصریح کرد: اگر بتوانیم الگوی خوبی در ایمنی ارائه دهیم، می توانیم فرهنگ ایمنی را گسترش دهیم.

در بخش دیگری از این مراسم دکتر موافقی، رییس پژوهشگاه علوم و فنون هسته ای با اشاره به حوادث هسته ای در مراکز هسته ای دنیا، بحث ایمنی را موضوعی بسیار مهم دانست و افزود: ما به لحاظ فرهنگی به اندازه کافی به ایمنی اهمیت نمی دهیم و همین مشکلاتی را ایجاد می کند. الحمدلله با همکاری های بین المللی صورت گرفته بعد از برجام اتفاقات خوبی رخ داده است و امیدواریم کاستی های گذشته را جبران کنیم.

در بخش دیگری از این مراسم مدیرکل دفتر ایمنی هسته ای مرکز نظام ایمنی هسته ای کشور توضیحاتی در ارتباط با اهداف و محتوای این مدرسه تخصصی ارائه نمود. وی هدف اصلی از برگزاری مدرسه را ایجاد همفکری و تبادل تجارب بین متخصصین سازمان، دانشگاهیان و محققین سراسر کشور برشمرد و گفت: در تلاش هستیم با تعامل با آژانس بین المللی انرژی اتمی و اتحادیه اروپا، این مدرسه را به صورت یک رویداد منطقه ای تثبیت کنیم و از شرکت کنندگان سراسر دنیا استقبال کنیم.

مدیرکل دفتر ایمنی هسته ای با اشاره به پروژه ارتقاء مرکز ایمنی هسته ای گفت: آژانس بین المللی برای تجهیز این مرکز اعلام آمادگی کرده است.

وی در خصوص محتوای آموزشی مدرسه گفت: محورهای مطالب مدرسان آژانس بر مبنای نیازهای ما طراحی شده اند. همچنین سرفصل های دوره شامل بحث های نظری؛ ارائه سخنرانی و تمرین و نیز بحث های عملی است که در راکتور تحقیقاتی تهران آزمایشات عملی را به انجام می رسانند.

اولین مدرسه ایمنی هسته ای با شرکت 70 نفر از متخصصین، محققین و دانشجویان تحصیلات عالی به مدت 10 روز تا 24 مرداد ادامه می یابد. مفاهیم، اهداف و اصول ایمنی هسته ای، فناوری ایمنی هسته ای، مواد رادیواکتیو تولید شده در تاسیسات هسته ای و اهمیت محصورسازی آنها، اصل دفاع در عمق، معیارهای ایمنی هسته ای، سیستم های ایمنی و عملکرد آنها، حفاظت پرتوی در تاسیسات هسته ای، ایمنی حمل و نقل هسته ای، ایمنی پسمانداری هسته ای، درس های آموخته شده از فوکوشیما، مدیریت ایمنی و اهمیت فرهنگ ایمنی از جمله سرفصل های آموزشی این مدرسه می باشد.

منبع خبر : دیپلماسی عمومی و اطلاع رسانی

نسخه قابل چاپ