• ارسال به دوستان
نام ارسال کننده :  
ایمیل ارسال کننده:
نام دریافت کننده :
ایمیل دریافت کننده :  
موضوع ایمیل :
کد تصویری :
 
اخبار

آزمایشگاه فناوری مخابرات کوانتومی با هدف انتقال امن اطلاعات روز چهارشنبه 3 مردادماه جاری با حضور دکتر منصور غلامی وزیر علوم تحقیقات و فناوری، دکتر سورنا ستاری معاون علمی و فناوری رییس جمهور، دکتر علی اکبر صالحی معاون رییس جمهور و رییس سازمان انرژی اتمی ایران و جمعی از مدیران و متخصصان حوزه های هسته ای و کوانتومی در مرکز ملی علوم و فنون لیزر ایران در کرج رونمایی شد.

دکتر صالحی در مراسم رونمایی از این فناوری، رصد تحولات فناوری در جهان در حوزه های هسته ای را به عنوان بخشی از وظایف سازمان انرژی اتمی ایران برشمرد و گفت: فناوری کوانتوم  یکی از فناوری هایی است که دنیا اخیراً به آن توجه کرده و در سال های 2015 و 16 اروپایی ها نقشه راه این فناوری را تدوین کردند.

معاون رییس جمهور با تاکید بر فاصله کم کشورمان با کشورهای پیشرفته در این حوزه، به دستور صادره در سال 95 برای فعالیت در این فناوری اشاره کرد و افزود:  فناوری کوانتوم از پدیده هایی است که در سطح اتم و زیر اتم اتفاق می افتد و با برداشت های ما از مسائل طبیعی ناسازگار است. برای مثال اگر در یک چاهک کوآنتوم یک سنگ کوآنتوم را بیندازید این انتظار می‌رود که این سنگ خود به خود به بیرون بیاید، اما در حالت طبیعی چنین توقعی از سنگی که در یک چاه می‌افتد وجود ندارد مگر آنکه یک نفر داخل چاه برود و یا به وسیله‌ای از چاه خارج شود.

رییس سازمان انرژی اتمی جداسازی ذرات زیر اتمی مثل الکترون ها و فوتون ها را کلید ورود به این فناوری دانست و گفت: فاصله این ذرات هر قدر باشد و هر اتفاقی روی یک ذره بیفتد، ذره دیگر در همان لحظه متوجه آن اتفاق می شود.

دکتر صالحی با تاکید بر اینکه انتقال اطلاعات با این فناوری در زمانی معادل صفر اتفاق می افتد و بطور معمول باید این امر با سرعت نور رخ بدهد، گفت: اگر هر یک از این دو عنصر فوتون را در دو نقطه متفاوت با فاصله یک کیلومتر یا چند سال نوری قرار دهیم هر اتفاقی که بر روی یک ذره فوتون می‌افتد بر ذره دیگر فوتون در نقطه دیگر این اتفاق می‌افتد. بنابراین جداسازی فوتون‌ها یا الکترون‌ها گام اول است و ما توانسته‌ایم در بعد آزمایشگاهی فوتون های در هم تنیده را از هم جدا کنیم و در صدد هستیم تا پایان سال از سطح آزمایشگاهی فراتر رفته و فوتون ها را در فاصله 7 کیلومتری قرار داده و اطلاعات را منتقل کنیم.

معاون رییس جمهور عدم نیاز به رمزنگار در انتقال اطلاعات را از مزایای این فناوری خواند و افزود: کسی نمی تواند به این اطلاعات ورود کند.

دکتر صالحی با اشاره به استفاده چینی ها از این فناوری و انجام آزمایش درهم تنیدگی در فاصله 600 مایلی از زمین با پرتاب نخستین ماهواره، به کاربردهای دیگر این فناوری پرداخت و گفت:  این تکنولوژی در ماشین های محاسبات و کامپیوترها کاربرد دارد. به طوری که در آینده می توانید روی لب تاپ یک سوپر کامپیوتر داشته باشید.

معاون رییس جمهور حوزه حسگرها را مهم‌ترین بخش فناوری کوانتومی دانست و گفت: اگر بتوانیم با این فناوری جاذبه زمین را با دقت اندازه‌گیری کنیم، در اکتشافات خود در حوزه‌های مختلف می‌توانیم با دقت بسیار بالا این کار را انجام دهیم؛ چرا که جاذبه زمین از یک نقطه به نقطه دیگر متفاوت است.

دکتر صالحی سپس به ذکر کاربرد دیگر این فناوری در حوزه شبیه سازی پرداخت که با استفاده از آن می توان اغلب پدیده های فیزیکی را شبیه سازی کرد و تصریح کرد: متخصصان سازمان توانستند نخستین آزمایشگاه در هم تنیدگی را ایجاد و فوتون ها را از هم جدا کنند و جمهوری اسلامی ایران نخستین کشور اسلامی و شاید نخستین کشور در حال توسعه است که توانسته این کار را انجام دهد.

دکتر صالحی در پاسخ به سوال خبرنگاران گفت این مرکز و این دستاورد هیچ ارتباطی با برجام ندارد و فعالیت های مرتبط با برجام فعالیت هایی هستند که با مواد هسته ای نظیر پلوتونیوم و اورانیوم سرکار داشته باشند. فعالیت در حوزه زیر اتمی فعالیتی نیست که مشمول فعالیت های پادمانی باشد و برجام آنرا در بر گیرد.

دکتر صالحی ضمن اعلام راه اندازی پایگاه اطلاع رسانی در حوزه اطلاعات فناوری کوانتومی به آدرس www.icqts.ir گفت: به کسانی که علاقه مند به همکاری در این موضوع بوده و می خواهند در پروژه های تعریف شده همکاری کنند کمک می کنیم به شرطی که پروپوزال ارائه دهند.

معاون رییس جمهور با اعلام بسیج عمومی در این علم و فناوری و جذب دانشجوی کارشناسی ارشد و دکتری؛ گفت: با کمک وزارت علوم رشته جدیدی را در این زمینه راه اندازی می کنیم و کتاب درسی مورد نظر را هم تهیه می کنیم و امیدواریم این کتاب تا 5-6 ماه آینده زیر چاپ برود.


 

منبع خبر : دیپلماسی عمومی و اطلاع رسانی

نسخه قابل چاپ