1400/3/25 سه‌شنبه
1400/3/3 دوشنبه
لوگو سایت

مرز دانشمرز دانش

.

ثبت تصاویری از پرتوهای پنهان خورشید توسط تلسکوپ طیف‌سنجی هسته‌ای

1401/12/607:36
تعداد بازدید: 515 بار

ناسا پرتوهای پنهانی از نور خورشید را مشاهده و ثبت کرده است که پیشتر از این دیده نشده بودند. این تصاویر نشان‌دهنده پرتوهای پرانرژی و کم انرژی ایکس و همچنین پرتوهای فرابنفش ساطع‌شده از سطح خورشید است.

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی سازمان انرژی اتمی ایران، دانشمندان توانستند با استفاده از یک تلسکوپ طیف‌سنجی هسته‌ای، تصاویری را از پرتوهای ایکس ساطع شده از داغ‌ترین مواد موجود در جو خورشید ثبت کنند , دانشمندان امیدوارند که نماهای جدید به آنها کمک کند تا به رازهای خورشید پی ببرند.

این تلسکوپ که نیواِستار (NuSTAR) نام دارد، معمولا برای بررسی اسرار سیاه‌چاله‌ها، ابرنواخترها و دیگر اجرام پرانرژی فضا استفاده می‌شود؛ اما می‌توان از آن برای مطالعه خورشید نیز استفاده کرد.

بر اساس تصاویر ثبت شده توسط این تلسکوپ، پرتو ایکس پرانرژی فقط در چند مکان مشاهده شده؛ در حالی که پرتو ایکس کم‌انرژی و پرتو فرابنفش در سراسر خورشید دیده شده‌اند.
دانشمندان امیدوارند که نماهای جدید به آنها کمک کند تا به یکی از بزرگترین رازهای خورشید پی ببرند. این موضوع که چرا دمای جو بیرونی خورشید به بیش از یک میلیون درجه می‌رسد و حداقل ۱۰۰ برابر گرم‌تر از سطح آن است، یکی از سوالات اساسی است که در مورد خورشید وجود دارد.
 
نیوستار در ژوئن گذشته، ۲۵ تصویر از خورشید را جمع‌آوری کرد و این امکان را در اختیار ناسا قرار داد تا یک تصویر واحد را از نورهای رنگی متفاوتی که از سطح خورشید تابیده می‌شود، به دست آورد. این سازمان مشاهدات فضاپیمای Hinode (متعلق به آژانس کاوش‌های هوافضای ژاپن) و مشاهدات رصدخانه پویایی‌شناسی خورشید را نیز جمع‌آوری کرد.

دانشمندان ناسا در ماه جاری میلادی با مشاهده بخشی از قطب شمال خورشید، به کشف هیجان‌انگیز دیگری نیز دست یافتند، آن‌ها رشته‌های دایره‌ای عجیبی را در حال چرخش در اطراف قطب شمال خورشید مشاهده کردند که موجب شگفتی ستاره‌شناسان شده بود.
 

در این پدیده، رشته عظیمی از پلاسمای خورشیدی از سطح خورشید جدا می‌شود و مانند یک گردباد قدرتمند در حال چرخش حول قطب شمال آن است، اما دانشمندان هنوز هیچ سرنخی از علت ایجاد این پدیده را در اختیار ندارند.
 

منبع خبر:
www.space.com

پربازدیدترین ها

مطالب مرتبط

آرشیو مطالب

  • ارسال به دوستان
  • چاپ
نام ارسال کننده :  
ایمیل ارسال کننده:
نام دریافت کننده :
ایمیل دریافت کننده :  
موضوع ایمیل :
کد تصویری :
 
login