1400/3/25 سه‌شنبه
1400/3/3 دوشنبه
لوگو سایت

پربازدیدترین ها

.

معاون سازمان انرژی اتمی تاکید کرد:

برداشتن گام‌های مثبت در بهینه‌سازی و کاهش قیمت تمام شده سامانه‌های پرتودهی/ رفع شدن نیاز مراکز تحقیقاتی و دانشگاه‌ با ساخت سامانه‌های جدید پرتودهی

1402/9/1218:35
تعداد بازدید: 1337 بار

مدیرعامل شرکت توسعه کاربرد پرتوها گفت: امروز دو سامانه خودحفاظ گاما و سامانه آنالیز اتمی تابشی مایکروویو رونمایی شد و مصمم هستیم تا برای بهره‌مندی مراکز تحقیقاتی و دانشگاه‌های کشور و بخش صنعت هر چه سریع‌تر این دستگاه‌ها تجاری‌سازی شوند.

به گزارش مرکز دیپلماسی عمومی و اطلاع رسانی سازمان انرژی اتمی ایران؛ سیدپژمان شیرمردی در آیین رونمایی از دو محصول جدید این شرکت با اشاره به مزیت‌های این سامانه‌ها نسبت به نمونه‌های خارجی، اظهار کرد: درخصوص رونمایی از دستگاه خودحفاظ گاما برنامه این بود که با طراحی‌های بهینه بتوانیم دستگاه‌هایی با میزان بالاتر پرتودهی و در حجم کوچک‌تر تولید کنیم.

معاون سازمان انرژی اتمی ایران افزود: تفاوت این دستگاه خودحفاظ با نمونه‌های قبلی آن در میزان پرتودهی بالاتر محصولات کشاورزی  و بکارگیری مواد حفاظ سازی در مقادیر کمتر است. این مساله نشان می‌دهد که نگاه ما در مسیر بهینه‌سازی دستگاه‌های تازه تولید شده درست بوده و در زمینه قیمت تمام شده آن گام‌های مثبتی برداشته شده است.
 


وی درخصوص رونمایی از سامانه‌ تابشی ماکروویو «آیریک طیف» گفت: در بحث آنالیز، روش‌های مختلفی وجود دارد که یکی از مهمترین روش‌ها استفاده از امواج مایکروویو است. سامانه آنالیز ساخته شده در این شرکت در دنیا منحصر به‌فرد است.

شیرمردی افزود: این دستگاه برای آنالیز عناصر مختلف استفاده می‌شود و می‌توان از آن در نمونه‌های مختلف از جمله تعیین فلزات موجود در خون و همچنین ناخالصی‌ها در محصولات کشاورزی استفاده کرد. در این زمینه نمونه جامد به نمونه گازی تبدیل شده و بعد از تزریق به دستگاه و انجام فرآیندهای مدنظر با امواج مایکروویو، نوع عناصر موجود در نمونه مدنظر قابل تعیین است.

 معاون سازمان انرژی اتمی در پایان گفت: در روند ساخت دو سامانه خودحفاظ گاما و سامانه تابشی مایکروویو برنامه‌ریزی شده بود تا برای بهره‌مندی مراکز تحقیقاتی و دانشگاه‌های کشور، این دستگاه‌ها بسیار زود تجاری‌سازی شوند تا شاهد رفع شدن یکی از نیازهای کشور در این عرصه باشیم.

پربازدیدترین ها

مطالب مرتبط

آرشیو مطالب

  • ارسال به دوستان
  • چاپ
نام ارسال کننده :  
ایمیل ارسال کننده:
نام دریافت کننده :
ایمیل دریافت کننده :  
موضوع ایمیل :
کد تصویری :