1400/3/25 سه‌شنبه
1400/3/3 دوشنبه
لوگو سایت

پربازدیدترین ها

.

مدیر عامل شرکت مادرتخصصی تولید و توسعه انرژی اتمی ایران بیان کرد:

شتاب گرفتن طرح احداث واحدهای 2 و 3 نیروگاه اتمی بوشهر

1402/1/912:30
تعداد بازدید: 1263 بار

توسعه نیروگاه‌های اتمی در کشور و ضرورت تولید هرچه ‌بیشتر برق هسته‌ای در سال‌های گذشته به شکل ملموس‌تری در جامعه نمود یافته است.

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی سازمان انرژی اتمی ایران؛ برق هسته‌ای را باید نماد انرژی پاک و پایدار دانست به‌طوری‌که بررسی‌ها نشان می‌دهد واحد یکم نیروگاه‌ اتمی بوشهر در مجموع سال‌های راه‌اندازی یعنی از زمان آغاز ساخت نیروگاه و نیز بهره‌برداری از مهرماه 1392 تا پایان اسفندماه 1401 به میزان 58010 میلیون کیلووات ساعت برق تولید کرده که میزان 52834 میلیون کیلووات ساعت آن را تحویل شبکه برق سراسری کشور داده است.
از جمله مزیت‌های غیرقابل انکار وجود نیروگاه‌ اتمی بوشهر؛ صرفه‌جویی در مصرف سوخت‌های فسیلی معادل بیش از 89.7 میلیون بشکه نفت خام بوده است. با فعالیت این نیروگاه همچنین تاکنون از انتشار حدود 56.5 میلیون تن گازهای آلاینده جلوگیری شده است.
این موضوع آنچنان مهم است که در جریان تصویب لایحه بودجه 1402، نمایندگان مجلس شورای اسلامی به دولت اجازه دادند تا نسبت به احداث نیروگاه اتمی با ظرفیت تولید برق  ۱۰ هزار مگاوات از طریق مشارکت با سازندگان بین‌المللی و صنایع داخلی در سال آتی اقدام کند.
 


شرکت مادرتخصصی تولید و توسعه انرژی اتمی ایران در مهرماه 1383 رسما کار خود را آغاز کرد و هدف از تشکیل آن ، ساماندهی و اجرای فعالیت‌های دولت در زمینه تولید و توسعه برق هسته‌ای، راهبری و انجام برخی فعالیت‌های عملیاتی و کارگزاری سازمان انرژی اتمی ایران در این زمینه و نظارت بر آن‌هاست
.

شرکت مادرتخصصی تولید و توسعه انرژی اتمی ایران از شرکت‌های تابعه سازمان انرژی اتمی ایران محسوب می‌‌شود و در جایگاه یکی از بازو‌های سیاستگذاری سازمان، در زمینه توسعه نیروگاه‌های هسته‌ای در کشورعمل می‌کند.
موضوع فعالیت شرکت مادرتخصصی تولید و توسعه انرژی اتمی ایران؛ مدیریت و نظارت بر سرمایه‌های شرکت برای انجام هرگونه فعالیت در راستای تولید و توسعه برق هسته‌ای، مدیریت و نظارت بر انجام مطالعات، مکان‌یابی، طراحی، احداث نیروگاه‌های اتمی، تأمین سوخت هسته‌ای، بهره‌برداری ایمن و از کاراندازی نیروگاه‌های هسته‌ای و تاسیسات آن‌ها و انجام تمام معاملات مربوط به برق هسته‌ای است.
در ماه‌های گذشته و با حمایت‌های صورت گرفته؛ عملیات اجرایی واحدهای 2 و3 نیروگاه اتمی بوشهر با تامین بخشی از منابع مالی (ارزی و ریالی) مورد نیاز و نیز نهایی کردن قرارداد با پیمانکار عمومی ( GC) سرعت گرفته و اتمام این پروژه مطابق برنامه در نظر گرفته شده در اولویت برنامه‌های سازمان انرژی اتمی ایران قرار دارد.

در نخستین روزهای سال 1402 با مهندس حسین درخشنده، معاون سازمان انرژی اتمی ایران و مدیر عامل شرکت مادرتخصصی تولید و توسعه انرژی اتمی ایران، درباره عملکرد این شرکت در سالی‌ که گذشت و نیز برنامه‌های جاری به گفت‌وگو نشستیم.

مهمترین اقدامات و پروژه‌های انجام شده در سال 1401
مدیر عامل شرکت مادرتخصصی تولید و توسعه انرژی اتمی ایران ضمن تبریک فرارسیدن سال 1402 اظهار کرد: فرارسیدن سال نو را خدمت ایرانیان سراسر گیتی و همکاران گرامی در صنعت هسته‌ای ایران تبریک عرض می‌کنم.
مهندس حسین درخشنده گفت: مهمترین اقدامات و پروژه‌هایی که در سال 1401 انجام دادیم شامل موارد زیر می‌شود؛ بهره برداری ایمن از واحد یکم نیروگاه اتمی بوشهر و تولید بیش از 5.906.598 مگاوات ساعت در سال 1401 با وجود خاموشی اجباری واحد بر پایه سیاست‌های ابلاغی شبکه برق کشور، سازماندهی فعالیت‌ها و تعهدات کارفرما در« طرح احداث واحدهای 2 و 3 نیروگاه اتمی بوشهر» در قالب قرارداد با پیمانکار عمومی ( GC) و تامین اعتبار از محل تهاتر نفت.
 

وی ادامه داد: از دیگر طرح‌ها و پروژه‌های اجرا شده در این شرکت می‌توان از تهیه سازوکار افزایش مشارکت پیمانکاران ایرانی در« طرح احداث واحدهای 2 و 3 نیروگاه اتمی بوشهر» نام برد.
درخشنده بیان کرد: بومی‌سازی برخی از تجهیزات مورد نیاز واحد یکم نیروگاه اتمی بوشهر، انجام پروژه‌ ساخت کسک‌های دومنظوره سوخت‌های مصرف شده، برنامه‌ریزی و آمادگی برای مشارکت بیشتر شرکت‌های ایرانی در دوره تعمیر و نگهداری نیروگاه، انجام ارزیابی همتایی وانو در شرکت مادر و انجام پروژه‌های پشتیبانی فنی نیروگاه از سایر مواردی است که در سال 1401 انجام و پیگیری شد.

بزرگترین چالش‌ها
معاون سازمان انرژی اتمی ایران درباره بزرگترین چالش‌هایی که در سال 1401 توانسته‌اند از آن عبور کنند؛ اظهار کرد: از جمله بزرگترین چالش‌هایی که سال گذشته با آن مواجه بودیم و توانستیم از آنها گذر کنیم باید به تامین بخشی از منابع مالی (ارزی و ریالی) مورد نیاز «طرح احداث واحدهای 2 و 3 نیروگاه اتمی بوشهر» و نیز نهایی کردن قرارداد با پیمانکار عمومی ( GC) و تامین اعتبار از محل تهاتر نفت اشاره کنم که خوشبختانه با موفقیت از این چالش‌ها عبور کردیم.

مهمترین برنامه‌های شرکت مادرتخصصی تولید و توسعه انرژی اتمی ایران در سال‌جاری

درخشنده درباره مهمترین برنامه‌های شرکت مادرتخصصی تولید و توسعه انرژی اتمی ایران در سال‌جاری گفت: برای سال 1402 برنامه‌ریزی دقیقی صورت گرفته و در نظر داریم تا از همه ظرفیت‌های قانونی برای تامین اعتبارات مورد نیاز قرارداد واحدهای 2 و 3 نیروگاه اتمی بوشهر استفاده کنیم؛ همچنین در نظر داریم تا پروژه به‌روزرسانی مطالعات مکان‌یابی برای واحدهای جدید نیروگاه‌های هسته‌ای در کشور را تکمیل کنیم.
وی اضافه کرد: انجام تعمیرات، نگهداری و سوخت‌گذاری واحد در مدت زمان برنامه‌ریزی شده و نیز بهره‌برداری ایمن از واحد یکم نیروگاه اتمی بوشهر جزو برنامه‌های ما در سال 1402 محسوب می‌‌شود.
معاون سازمان انرژی اتمی ایران تصریح کرد: پایان یافتن پروژه ساخت کسک‌های دومنظوره سوخت‌های مصرف شده و انبار موقت محل نگهداری این کسک‌ها و آغاز پروژه ساخت آنها به منظور بهره‌برداری در سال 1403 یکی دیگر از برنامه‌هایی است که در سال‌جاری دنبال خواهیم کرد.
وی ادامه داد: شروع به‌کار پیمانکارعمومی ( GC) در « طرح احداث واحدهای 2 و 3 نیروگاه اتمی بوشهر» و پیگیری تامین اعتبار از محل تهاتر نفت و نیز تسریع در عملیات احداث واحدهای 2 و 3 نیروگاه اتمی بوشهر از سایر برنامه‌های ما در سال 1402 خواهد بود.


جایگاه این معاونت در دوره مدیریتی جدید
درخشنده جایگاه این معاونت در دوره مدیریتی جدید در سطح سازمانی و برون سازمانی را این‌گونه ارزیابی کرد: با توجه به افزایش قابل توجه پیگیری‌ها برای تامین اعتبارات مورد نیاز به‌ویژه از طرف ریاست سازمان، پروژه ساخت واحدهای 2 و 3 نیروگاه اتمی بوشهر پس از 3 سال رکورد نسبی وارد فاز جدید اجرا با شتاب‌ نسبی در انجام فازهای قرارداد شده است.

چشم‌انداز این معاونت تا پایان دولت سیزدهم
مدیر عامل شرکت تولید و توسعه انرژی اتمی ایران درباره چشم‌ انداز این معاونت تا پایان دولت سیزدهم تصریح کرد: امید است تا پایان دولت سیزدهم، مدل مالی تامین اعتبارات تعیین و با تصویب مراجع و نهادهای ملی بتوان اعتبارات سالانه مورد نیاز احداث واحدهای جدید را دریافت و این واحدها را به مرحله نصب تجهیزات و راه‌اندازی سیستم‌ها تکمیل کرد.
درخشنده در پایان و در وصف این معاونت گفت: این معاونت را می‌توان با کلماتی نظیر «ایمنی هسته‌ای»، «توسعه» و «یکپارچگی» توصیف کرد.   

پربازدیدترین ها

مطالب مرتبط

آرشیو مطالب

  • ارسال به دوستان
  • چاپ
نام ارسال کننده :  
ایمیل ارسال کننده:
نام دریافت کننده :
ایمیل دریافت کننده :  
موضوع ایمیل :
کد تصویری :