1400/3/25 سه‌شنبه
1400/3/3 دوشنبه
لوگو سایت

پربازدیدترین ها

.

در بازدید شخصیت‌های برجسته جهان اسلام از سازمان انرژی اتمی مطرح شد:

آمادگی ایران برای به اشتراک‌گذاری تجربیات خود در حوزه فناوری‌ هسته‌ای

1401/7/2121:42
تعداد بازدید: 1017 بار

علما و شخصیت‌های برجسته جهان اسلام که برای شرکت در سی و ششمین کنفرانس بین‌المللی وحدت اسلامی در ایران حضور دارند؛ از آخرین اقدامات و دستاوردهای سازمان انرژی اتمی ایران بازدید کردند.

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی سازمان انرژی اتمی ایران؛ دکتر جواد کریمی‌ثابت، عضو هیات علمی پژوهشگاه علوم و فنون هسته‌ای ضمن خوشامدگویی به حاضران در این رویداد اظهار کرد: فرارسیدن میلاد پیامبر اسلام حضرت محمد مصطفی (ص) و هفته وحدت را تبریک عرض می‌کنم.
وی تصریح کرد: همان‌طور که می‌دانید قدرت یک کشور تابعی از اقتصاد است و نمی‌توان نقش اقتصاد در قدرت کشور را نادیده گرفت و باید توجه داشت که مولفه‌های فراوانی در ایجاد قدرت اقتصادی یک کشور دخیل است؛ در یک قرن گذشته این مولفه‌ها از مواردی نظیر منابع طبیعی، زمین، منابع انسانی به سمت نوآوری به‌طور عام و همچنین نوآوری فناورانه بطور خاص تغییر کرده است و به عبارت بهتر نقش فناوری سبب تغییر مولفه‌های رشد اقتصادی شده است.
وی ادامه داد:‌ نظام استکبار همواره تلاش کرده که از مزیت قدرت فناوری بهره‌مند شده و در مقابل مانع از حضور سایر کشورها در استفاده از منافع حاصل از فناوری‌ها شود و اکنون به‌شدت موضوع جلوگیری از انتقال فناوری‌ها را دنبال کرده و دسترسی کشورهای گوناگون جهان به فناوری‌هایی راهبردی که مزیت ایجاد می‌کنند را محدود می‌کند.
وی تصریح کرد:‌ امروز جهان اسلام دارای منابع عظیم انسانی و طبیعی است اما در حوزه اثرگذاری اقتصادی دارای نقش متناسب با ظرفیت‌های وجودی نیست.
دکتر کریمی‌ثابت بیان کرد: موضوع فناوری‌های راهبردی در جمهوری اسلامی ایران به خوبی شناسایی شده و با جدیت توسط کشور دنبال می‌شود؛ فناوری هسته‌ای یکی از موضوعات اثرگذار و اصلی در پیشرفت یک کشور محسوب می‌شود و کسب فناوری هسته‌ای؛ قابلیت جذب سایر فناوری‌ها را تسهیل می‌کند. باید دانست که فناوری هسته‌ای قابل خریداری نیست و نیاز است برای دستیابی به آن یک مسیر مشخصی پیموده شود و با ایجاد قابلیت جذب برای این فناوری؛ بسترسازی لازم به‌منظور رشد و توسعه آن مهیا شود. فناوری هسته‌ای یکی از فناوری‌های مهم و اثرگذار و پیشران است ونقش به‌سزایی در حل چهار چالش اساسی جوامع بشری از قبیل انرژی، آب، غذا و سلامت دارد و به جرأت می‌توان گفت در برخی حوزه‌ها جانشینی برای آن وجود ندارد.
مزیت تولید برق پاک هسته‌ای
وی توضیح داد: در حوزه انرژی، یکی از پاک‌ترین و قابل اطمینان‌ترین انرژی‌ها؛ برق هسته‌ای است. اکنون در کل دنیا حدود 450 راکتور در حال کار است که 400 گیگاوات برق تولید می‌کند و تا 20 سال آینده این ظرفیت به 600 گیگاوات خواهد رسید، با توجه به بحران اوکراین ضرورت استفاده از برق هسته‌ای بیش از پیش مشهود شده و رویکردها در سطح بین‌الملل به سمت بهره‌برداری بیشتر از برق هسته‌ای تغییر کرده است. همچنین از نظر ثبات، پایداری و پاکی، تولید برق هسته‌ای دارای مزیت‌های فراوانی است و می‌توان بطور نسبی در کشورها بین 10 تا 20 درصد از برق مورد نیاز در سبد انرژی را از برق هسته‌ای تامین کرد؛ خوشبختانه کشور ما فعالیت بسیار خوبی در زمینه تولید برق هسته‌ای داشته و اکنون در نیروگاه اتمی بوشهر 1000 مگاوات برق پایدار وارد شبکه می‌شود و عملیات ساخت دو راکتور 1000 مگاواتی با سرعت در حال انجام است. براساس برنامه ریزی‌‌های انجام شده در چهار - پنج سال آینده برق هسته‌ای این دو راکتور نیز به سبد انرژی ایران اضافه خواهد شد. همچنین مطابق برنامه راهبردی سازمان انرژی اتمی ایران؛ تا 20 سال آینده ظرفیت تولید برق هسته‌ای کشور به طور قابل ملاحظه‌ای افزایش خواهد یافت.
وی در ادامه با بیان اهمیت ساخت رآکتورهای هسته‌ای اظهار کرد: باید توجه داشت عمر مفید راکتورهای بین 50 تا 70 سال است به همین دلیل امروزه هزینه تولید برق هسته‌ای بسیار اقتصادی و قابل رقابت با دیگر روش‌های تولید برق است. 
تاثیر فناوری هسته‌ای در حل چالش آب
وی بیان کرد: یکی از چالش‌های مهم در دنیای امروز؛ چالش کبود آب است که با استفاده از فناوری هسته‌ای چه از نظر مدیریت منابع آب و چه اکتشافات منابع آب‌های ژرف، شیرین‌سازی آب دریا، تصفیه پساب‌های صنعتی دستاوردهای خوبی داشته است و جالب اینکه سایر گزینه‌ها و روش‌ها در برخی از موارد در برابر فناوری هسته‌ای جایگاهی برای ابراز وجود ندارند.
نقش فناوری هسته‌ای در حل بحران جهانی غذا
عضو هیات علمی پژوهشگاه علوم و فنون هسته‌ای درباره چالش غذا در جهان توضیح داد: بحران اوکراین اثر چالش تغییرات اقلیمی در حوزه تولید مواد غذایی در جهان را پررنگتر کرده است و باید دانست جمهوری اسلامی ایران به گونه‌های مقاوم گیاهی در برابر کم‌آبی، آب‌های شور و همچنین مقاوم در برابر اثرات تغییرات اقلیمی دست یافته و اکنون قادریم با استفاده از روش موتاسیون؛ گیاهان و فرآورده‌های کشاورزی را به‌گونه‌ای تطبیق دهیم که کارایی خود را در شرایط سخت حفظ کنند. همچنین در زمینه مبارزه با آفات نیز دستاوردهای خوبی داشته‌ایم‌ و توانسته‌ایم عقیم‌سازی آفات را در مقیاس وسیع به انجام برسانیم و با کمک فناوری هسته‌ای مدت زمان نگهداری مواد غذایی را افزایش داده و با پرتودهی مواد غذایی؛ آنها را برای مدت زمان طولانی‌تری نگهداری کنیم و در نتیجه امنیت غذایی را ارتقا دهیم.
کابرد فناوری هسته‌ای در حوزه سلامت
وی افزود: در حوزه سلامت نیز فناوری هسته‌ای کاربردهای فراوانی دارد به‌طوری که جمهوری اسلامی ایران در تولید رادیوداروها موفقیت‌های چشمگیری داشته است و علیرغم تحریم‌ها و کارشکنی‌های ایجاد شده، در حدود 50 رادیودارو در ایران تولید شده که در 200 مرکز درمانی استفاده می‌شود و اکنون بیش از یک میلیون بیمار از خدمات فناوری هسته‌ای برای تشخیص و درمان استفاده می‌کنند و ایران قادر به صادرات رادیوداروها و محصولات تولید شده در حوزه تشخیص و درمان است.
ساخت مدرن‌ترین مرکز یون‌درمانی نیز در حال انجام است و انشاالله در آینده نزدیک به بهره‌بردای رسیده و به ایرانیان خدمات‌رسانی خواهد کرد.
به بلوغ فناوری هسته‌ای رسیده‌ایم
وی ادامه داد: برنامه هسته‌ای ایران بعد از پیروزی انقلاب اسلامی و در دوران جنگ تحمیلی دچار یک وقفه شد اما پس از مدتی با هدایت و نظارت مقام معظم رهبری برنامه هسته ای کشور در چهارچوب مقرارات بین المللی و با تکیه بر ظرفیت‌های داخلی و با رویکردی کاملا بومی بار دیگر کار خود را از سر گرفت و در این سال‌ها جمهوری اسلامی ایران توانست با تکیه بر جوانان و متخصصان خود به بلوغ در عرصه‌های مختلف فناوری هسته‌ای دست یابد.
امکان به اشتراک‌گذاری تجربیات خود با کشورهای مسلمان
وی خطاب به شخصیت‌های برجسته جهان اسلام گفت: جمهوری اسلامی ایران آماده است تجربیات خود را در حوزه فناوری هسته‌ای با کشورهای دوست و مسلمان به اشتراک بگذارد زیرا معتقدیم که دیپلماسی علمی می‌تواند بعنوان یکی از عوامل وحدت کشورهای مسلمان باشد. در ایران فناوری هسته‌ای به سطح بسیار بالای رسیده و درهای کشور ما در این حوزه به روی کشورهای مسلمان باز است.
در حاشیه این برنامه میهمانان کنفرانس وحدت اسلامی از آزمایشگاه های تولید رادیو دارو و سنجشگرهای هسته‌ای و راکتور تحقیقاتی شهید فخری‌زاده در سازمان انرژی اتمی بازدید کردند.

پربازدیدترین ها

مطالب مرتبط

آرشیو مطالب

  • ارسال به دوستان
  • چاپ
نام ارسال کننده :  
ایمیل ارسال کننده:
نام دریافت کننده :
ایمیل دریافت کننده :  
موضوع ایمیل :
کد تصویری :
 
login