1400/3/25 سه‌شنبه
1400/3/3 دوشنبه
لوگو سایت

آخرین اخبار صنعت هسته‌ایآخرین اخبار صنعت هسته‌ای

.

معاون سازمان انرژی اتمی تاکید کرد:

پیشرفت‌های قابل توجه صنعت هسته‌ای با وجود تحریم‌های گسترده/ افزایش چشمگیر همکاری سازمان انرژی اتمی با جامعه علمی – دانشگاهی در دولت سیزدهم

1403/1/210:00
تعداد بازدید: 288 بار

معاون برنامه‌ریزی و نظارت راهبردی سازمان انرژی اتمی ایران گفت: مهم‌ترین مساله برای هر کشور و همه زیرمجموعه‌های آن، برنامه‌ریزی است، به‌گونه‌ای که نبـود آن؛ امکان موفقیت را در انجام امور و پیشبرد اهداف، میسر نمی‌سازد.

به گزارش مرکز دیپلماسی عمومی و اطلاع‌رسانی سازمان انرژی اتمی ایران؛ حفظ زیرساخت‌ها و توسعه‌ صنعت صلح‌آمیز هسته‌ای جمهوری اسلامی ایران در ابعاد داخلی و بین‌المللی؛ بدون شک، نیازمند برنامه‌ریزی و نظارتی دقیق است تا همسو با پیشرفت‌های دنیا بتوانیم صنعت هسته‌ای خود را در ریل موفقیت حفظ کنیم. این وظیفه در سازمان انرژی اتمی ایران برعهده معاونت برنامه‌ریزی، به عنوان یک معاونت ستادی بوده که فارغ از مسایل اجرایی، کار بزرگ و حساس نظارت و برنامه‌ریزی صنعت هسته‌ای را عهده‌دار است.

محمد قنادی، معاون برنامه‌ریزی و نظارت راهبردی سازمان انرژی اتمی ایران، در گفت‌وگویی صمیمانه به مناسبت نوروز؛ ضمن بیان این مطالب فرارسیدن سال نو و تقارن آن با ماه مبارک رمضان را به مردم ایران و فعالان صنعت هسته‌ای کشور، تبریک گفت.

وی با بیان اینکه مهم‌ترین مساله برای هر کشور و همه زیرمجموعه‌های آن، برنامه‌ریزی است، به‌گونه‌ای که نبـود آن؛ امکان موفقیت را در انجام امور و پیشبرد اهداف، میسر نمی‌سازد، تصریح کرد: در کنار برنامه‌ریزی، موضوع مهم دیگر به نظارت و پیگیری باز می‌گردد تا مشخص شود که آیا برنامه‌ریزی انجام گرفته به‌صورت واقعی و بر مبنای زمان‌بندی انجام شده یا خیر؟ (البته با در نظرگرفتن سایر ابعاد برنامه) و اگر در این میان، مشکلی وجود دارد، برطرف شود.

قنادی در ادامه با اشاره به تهیه و تدوین و ابلاغ سند جامع راهبردی سازمان انرژی اتمی ایران که برای نخستین‌بار در دوره مدیریت مهندس اسلامی در صنعت هسته‌ای کشور، رخ داد، افزود: تاکید مهندس اسلامی در این دوره از مدیریت سازمان بر این بود که صنعت هسته‌ای می‌بایست از یک برنامه مدون برخوردار باشد تا تغییرات مدیریتی در تمامی زمان‌ها، نتواند وقفه‌ای در اهداف و برنامه‌های این صنعت ایجاد کند.

وی اظهار کرد: در این سند برای افق 1420 رسیدن به هدف تولید 20هزار مگاوات برق هسته‌ای، توسعه تاسیسات هسته‌ای، تولید انواع رادیوداروها، رادیوایزوتوپ‌های صنعتی، لیزر، گداخت، کاربرد پرتوها و هرآنچه که به این صنعت مربوط می‌شود، مورد اشاره قرار گرفته و تدوین شده که در نهایت و با پیگیری‌های معاون محترم رییس‌جمهور و ریاست سازمان انرژی اتمی ایران به‌شکل یک قانون، ابلاغ شد.

معاون برنامه‌ریزی سازمان انرژی اتمی ایران با تاکید بر اینکه تهیه این سند، کار دشواری بوده است، گفت: خوشبختانه در تنظیم و تدوین این سند، نظرات وزارتخانه‌های مربوطه همچون نیرو، جهاد کشاورزی، نفت، سازمان حفاظت محیط زیست، معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری؛ اخذ شده است.

وی با بیان اینکه پیگیری و عملیاتی کردن برنامه‌‌های این سند؛ در نوع خود، کاری به مراتب  مهم و در عین حال، دقیق و دشواری است؛ عنوان کرد: در این معاونت، بر تمامی پروژه‌های در حال انجام؛ نظارت و بررسی دقیق داریم و گزارش‌های نظارتی و ارزیابی لازم برای مراجع مربوطه حسب اعلام نیاز، فرستاده می‌شود.

وی گفت: در دولت سیزدهم همکاری سازمان انرژی اتمی و صنعت هسته‌ای با جامعه علمی – دانشگاهی بسیار چشمگیر بوده و این روند همچنان ادامه دارد.

معاون سازمان انرژی اتمی ایران در ادامه با اشاره به ارتباط سازمان انرژی اتمی ایران  با دانشگاه‌ها، پژوهشگاه‌ها و نهاد‌های دانش‌بنیان مختلف از طریق معاونت برنامه‌ریزی و نظارت راهبردی توضیح داد: در سال 1402 توافق‌نامه و تفاهم‌نامه با سایر دستگاه‌ها، منعقد و چندین بازدید از مجموعه‌های علمی، پژوهشی واجرایی به‌منظور بررسی قابلیت‌های دوطرف با هدف انجام همکاری‌های مشترک انجام پذیرفت. براساس رویکرد هر تفاهم‌نامه و تاکید ریاست محترم سازمان و در راستای نظارت بر حُسن انجام تفاهم‌نامه یا توافق‌نامه‌ها، حتما بعد از امضاء و انعقاد قرارداد، پیگیری و نظارت لازم و کافی جهت تحقق همکاری و نیل به اهداف انجام خواهد شد.

قنادی با بیان اینکه به لطف خداوند در این مسیر توفیقات متعددی در سال 1402 حاصل شد، به‌گونه‌ای که تا حد بالایی در مسیر اهداف کلان تعیین شده صنعت هسته‌ای گام برداشتیم، تاکید کرد: خوشبختانه ما با اکثر دانشگاه‌های مدنظر، پژوهشگاه‌ها و بیشتر وزارتخانه‌ها و سازمان‌ها، توافق‌نامه منعقد کرده‌ایم و ان‌شاءالله در تمامی حوزه‌های علمی، فنی، پژوهشی و اجرایی از تجارب و درس آموخته‌های مراکز دانشگاهی، بهره‌مند شده و در انتقال دانش و توانمندی‌های سازمان به این مراکز نیز تلاش خواهیم کرد.

معاون برنامه‌ریزی و نظارت راهبردی سازمان انرژی اتمی ایران در ادامه به برنامه‌های این معاونت در سال 1403 پرداخت و گفت: اولویت کاری ما در سال جدید، عملیاتی کردن توافق‌نامه‌ها و به‌روزرسانی سند جامع صنعت هسته‌ای کشور است. با توجه به اینکه فعالیت‌های تحقیقاتی، به‌روز بوده و دائما در حال پیشرفت هستند، لازم است که برنامه‌ها و اسناد؛ به‌صورت مداوم، به‌روزرسانی شده و با توجه به تغییرات روز دنیا؛ توافق‌نامه‌ها و برنامه‌ها نیز باید به‌شکل مستمر؛ ویرایش و پیگیری شود تا بتوانیم نقشه راه ۲۰ساله صنعت هسته‌ای را براساس استانداردهای جهانی و پیشرفت‌ها، جلو ببریم.

وی افزود: برهمین اساس؛ نظارت و پیگیری ما در سال 1403 به شدت افزایش می‌یابد و از این منظر، لازم است بودجه‌ همه فعالیت‌ها و پروژه‌های سازمان فقط براساس نظارت و پیشرفت کار، اختصاص داده شود. 


معاون سازمان انرژی اتمی ایران درخصوص اقدامات انجام شده در تبیین دستاوردهای صنعت هسته‌ای با رویکرد «درهای باز و نوآوری‌ باز» در این دوره از فعالیت سازمان و نیز جایگاه این صنعت، اظهار کرد: بدون تعارف و با دیدی کاملا منصفانه چنانچه بخواهیم در این زمینه، قضاوتی داشته باشیم، باید تاکید کنم که با پیگیری‌های مهندس اسلامی در حوزه اسناد راهبردی و پروژه‌ها؛ فعالیت‌های گسترده‌ای در دو سال گذشته در سازمان انجام پذیرفته است.

وی افزود: مزایای فناوری هسته‌ای جهان را به سمت بهره‌گیری بیشتر از این فناوری سوق داده است؛ به گونه‌ای که در کشورهای مختلف توسعه صنعت هسته‌ای با سرعت بالایی در حال انجام است و طی سال‌های اخیر شاهد پیشرفت‌های بزرگی در حوزه ساخت نیروگاه‌های اتمی و فناوری هسته‌ای بوده‌ایم.

قنادی تاکید کرد: بر این اساس؛ حتی تاخیر یک‌روزه در پیشبرد برنامه‌ها قابلِ قبول و پذیرفته نیست چرا که در این‌صورت هم‌ترازی با جهان را از دست خواهیم داد.

وی خاطرنشان کرد: صنعت هسته‌ای بنابر فرمایشات مقام معظم رهبری؛ آبروی کشور بوده و لذا می‌بایست فعالیت‌های خویش در این عرصه را با قدرت ادامه دهیم تا بتوانیم خود را به بلندای قله‌های علم و فنون نوین برسانیم.

قنادی عنوان کرد: پیشرفت‌های صنعت هسته‌ای با وجود تحریم‌های گسترده بسیار قابل توجه بوده است.

وی در ادامه تصریح کرد: نکته مهم این است که برخلاف شرایط فعلی برنامه‌های هسته‌ای جمهوری اسلامی ایران؛ سایر کشورها، کار در این صنعت را بدون وجود تحریم‌های ظالمانه دنبال کرده‌اند اما به فضل خداوند متعال و همت عزیزان شاغل در سازمان انرژی اتمی، شاهد هستیم که باوجود همه مشکلات و عدم همکاری‌ها، پیشرفت‌های فراوانی در  توسعه فناوری هسته‌ای کشورمان رخ داده که در نوع خود؛ اتفاق بسیار بزرگی است.

معاون سازمان انرژی اتمی ایران در پایان گفت: باید قدردان همه تلاشگران صنعت هسته‌ای باشیم چرا که شب و روز در حال کار و فعالیت در فصول مختلف و در گرما و سرما هستند و بدون شک با این جانفشانی‌ها، کشور، مسیر پیشرفت خود را ان‌شاء‌الله قدرتمندتر از همیشه طی خواهد کرد.

پربازدیدترین ها

مطالب مرتبط

آرشیو مطالب

  • ارسال به دوستان
  • چاپ
نام ارسال کننده :  
ایمیل ارسال کننده:
نام دریافت کننده :
ایمیل دریافت کننده :  
موضوع ایمیل :
کد تصویری :