1400/3/25 سه‌شنبه
1400/3/3 دوشنبه
لوگو سایت

آخرین اخبار صنعت هسته‌ای

.

در مرکز پرتودهی صنعتی قزوین انجام شد؛

بهره‌برداری از نخستین سامانه شتابدهنده‌ الکترون توان بالا «CELV-8»

1402/8/1811:42
تعداد بازدید: 512 بار

با حضور معاون رییس‌جمهور از نخستین سامانه شتابدهنده‌ الکترون توان بالا «CELV-8» در مرکز پرتودهی صنعتی قزوین رونمایی و بهره‌برداری شد.

به گزارش مرکز دیپلماسی عمومی و اطلاع‌رسانی سازمان انرژی اتمی ایران؛ روز پنجشنبه 18 آبان ماه 1402 و با حضور محمد اسلامی و مسوولان ارشد صنعت هسته‌ای از سامانه شتابدهنده‌ الکترون از نوع «CELV-8» با هدف بهبود کیفیت، افزایش کارایی و طول عمر و ایجاد زمینه صادرات محصولات گوناگون در مرکز پرتودهی صنعتی قزوین رونمایی و بهره‌برداری شد.
 


 
مرکز پرتودهی صنعتی قزوین در زمینی به مساحت 12 هکتار احداث شده است و پرتودهی مواد و محصولات پلیمری، استریلیزاسیون محصولات یک‌بار مصرف پزشکی، میکروب‌زدایی و از بین بردن آفات انبارمانی مواد غذایی، انجام آزمون‌های پلیمری به‌منظور بررسی خواص و کنترل کیفی مواد و تعیین بار میکروبی مواد غذایی قبل و بعد از پرتودهی از جمله مهمترین خدمات و فعالیت‌های این مجموعه به شمار می‌آید.

در این دوره از مدیریت سازمان انرژی اتمی ایران و با توجه به وجود کارخانجات بزرگ تولید سیم و کابل در کشور تصمیم گرفته شد که در استان قزوین مرکز پرتودهی صنعتی احداث شود تا با استفاده از شتابگرهای الکترونیک گام‌های اساسی در زمینه ارتقای کیفیت صنعت پلیمر کشور برداشته شود.
دستگاه شتابدهنده الکترون توان بالا «CELV-8» با انرژی ۲/۵ مگا الکترون‌ولت و جریان نامی ۴۰ میلی آمپر با هدف بهبود کیفیت، افزایش کارایی و طول عمر و ایجاد زمینه صادرات محصولات پلیمری به‌عنوان نخستین سامانه صنعتی پرتودهی در دولت سیزدهم و در مرکز پرتودهی قزوین رونمایی و بهره‌برداری شد.

گفتنی است استفاده از فناوری پرتودهی باعث ایجاد پیوند عرضی در عایق سیم و کابل و در نتیجه بهبود ویژگی‌های حرارتی نظیر افزایش دمای ذوب به‌منظور انتقال توان بیشتر، بهبود ویژگی‌های شیمیایی همچون افزایش مقاومت عایق در شرایط سخت و خورنده صنعتی و بهبود ویژگی‌های مکانیکی نظیر افزایش مقاومت، استحکام خستگی و سایش می‌شود.

لازم به ذکر است نخستین دستگاه شتابدهنده الکترون توان بالا «CELV-8» با تلاش متخصصان شرکت توسعه کاربرد پرتوها در مرکز پرتودهی قزوین طراحی و ساخته شده است.

آرشیو خبر

پربازدیدترین ها

مطالب مرتبط

آرشیو مطالب

  • ارسال به دوستان
  • چاپ
نام ارسال کننده :  
ایمیل ارسال کننده:
نام دریافت کننده :
ایمیل دریافت کننده :  
موضوع ایمیل :
کد تصویری :
 
login