1400/3/25 سه‌شنبه
1400/3/3 دوشنبه
لوگو سایت

آخرین اخبار صنعت هسته‌ایآخرین اخبار صنعت هسته‌ای

.

معاون سازمان انرژی اتمی تأکید کرد:‌

ایجاد فرصت‌های مطالعات صنعتی در سازمان انرژی اتمی/ نقش مهم دانشگاه‌ها در آموزش نیروی انسانی صنعت هسته‌ای

1401/10/1211:16
تعداد بازدید: 980 بار

رییس پژوهشگاه علوم و فنون هسته‌ای اظهار کرد: نیروی انسانی مورد نیاز برای توسعه صنعت هسته‌ای بیش از آن چیزی است که در گذشته وجود داشته و به همین دلیل یکی از مهمترین وظایف دانشگاه‌ها، تامین و تربیت نیروی انسانی مورد نیاز این صنعت است.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی سازمان انرژی اتمی، دکتر سیدامیرحسین فقهی، معاون سازمان انرژی اتمی و رییس پژوهشگاه علوم و فنون هسته‌ای در حاشیه جلسه «توسعه فناوری هسته‌ای، مبنای اقتدار ملی»‌ که در دانشگاه اصفهان برگزار شد؛ میزان تعامل سازمان با  دانشگاه‌های کشور را مهم ارزیابی کرد و گفت:‌ با توجه به برنامه توسعه‌ای و راهبردی تنظیم شده در سازمان انرژی اتمی و چشم انداز روشنی که در ذهن مدیران سازمان و دولت سیزدهم وجود دارد، انتظارات در این عرصه بیش از گذشته است.
وی با اشاره به اینکه در این زمینه امتیازاتی برای فارغ‌التحصیلان رشته‌های مرتبط با صنعت هسته‌ای در نظر گرفته شده است، افزود: این امتیازات را برای فارغ‌التحصیلان رشته‌های فیزیک، شیمی، مهندسی برق، مکانیک مواد، مهندسی هسته‌ای و سایر رشته‌های مرتبط در نظر گرفته‌ایم.
دکتر فقهی تصریح کرد:‌ این انتظارات در کشور وجود دارد زیرا صنعت هسته‌ای ایران به نقطه غیرقابل بازگشت رسیده و برای رفع نیازهای مردم اجازه توقف نداشته و راهی جز ادامه دادن ندارد؛ بنابراین باید به این مسیر ادامه دهیم زیرا انتظارات بالایی در بخش‌های کشاورزی، پزشکی، برق و فناوری‌های نوین از سازمان انرژی اتمی وجود دارد.
 رئیس پژوهشگاه علوم و فنون هسته‌ای با اشاره به اینکه هم اکنون تامین نیروی انسانی از مهمترین برنامه‌های پیش روی سازمان انرژی اتمی است، اظهار کرد: نیروی انسانی مورد نیاز برای توسعه صنعت هسته‌ای بیش از آن چیزی است که در گذشته وجود داشته به همین دلیل وظیفه دانشگاه‌ها تامین و تربیت نیروی انسانی مورد نیاز این صنعت است؛ مساله‌ای که همراهی مسئولان هر استان را با دانشگاه‌ها می‌طلبد.
وی درباره همکاری دانشگاه‌های اصفهان در این زمینه با سازمان انرژی اتمی بیان کرد: اصفهان یکی از استان‌های مستعد کشور از نظر زیرساخت‌های فنی در فناوری هسته‌ای محسوب می‌شود بنابراین انتظار می‌رود دانشگاه‌های استان اصفهان نقش قابل توجهی در تامین نیروی انسانی مورد نیاز صنعت را برعهده داشته باشند.
دکتر فقهی ادامه داد: مهمترین مساله برای توسعه هر صنعتی؛ تامین نیروی انسانی است و خوشبختانه دانشگاه‌های استان اصفهان در این زمینه عملکرد خوبی داشته‌اند اما به حتم صنعت هسته‌ای برای ساخت نیروگاه، تکمیل چرخه سوخت و همچنین ساخت سوخت ایرانی، نیازمند سرمایه انسانی بیشتری است.
وی افزود: از گذشته دانشگاه اصفهان، جزو دانشگاه‌های مطرح کشور به شمار می‌آمده و تاکنون نیروهای انسانی ارزشمندی را در حوزه تخصصی، مدیریتی و آموزش تحویل جامعه داده که این مساله انتظارات از این دانشگاه را بالا می‌برد. به ویژه اینکه زیرساخت‌های هسته‌ای موجود در استان اصفهان در مقایسه با سایر استان‌ها توسعه بیشتری داشته و انتظار می‌رود که نخبگان اصفهانی با همت و درایت در مسیر توسعه صنعت گام بردارند.
رییس پژوهشگاه علوم و فنون هسته‌ای با اشاره به مزیت‌های ایجاد شده در سازمان انرژی اتمی برای فارغ التحصیلان رشته‌های مرتبط با صنعت هسته‌ای تصریح کرد: با توجه به رویکرد جدید سازمان از تمامی اعضای هیات علمی دانشگاه‌های کشور دعوت می‌کنیم که فرصت‌های مطالعات صنعتی را در این سازمان بگذرانند.
وی افزود: این کار دارای مزیت است و پس از گذراندن این دوره‌های مطالعات صنعتی شاهد نتایج مثبت آن در تدریس و نیز در تعریف پایان‌نامه‌های ارشد و رساله‌های دکترا خواهند بود و به این ترتیب نیروی انسانی شاغل به تحصیل در دانشگاه‌ها بیشتر صرف نیازهای صنعتی کشور می‌شود.

پربازدیدترین ها

مطالب مرتبط

آرشیو مطالب

  • ارسال به دوستان
  • چاپ
نام ارسال کننده :  
ایمیل ارسال کننده:
نام دریافت کننده :
ایمیل دریافت کننده :  
موضوع ایمیل :
کد تصویری :