1400/3/25 سه‌شنبه
1400/3/3 دوشنبه
لوگو سایت

آخرین اخبار صنعت هسته‌ای

.

با حضور معاون رئیس جمهور انجام شد؛

رونمایی از سامانه تصفیه شیرابه ویژه منطقه سراوان

1401/8/2615:46
تعداد بازدید: 224 بار

با رونمایی از سامانه تصفیه شیرابه ویژه منطقه سراوان در استان گیلان به کمک فناوری پلاسما و به دست متخصصان سازمان انرژی اتمی، امکان تصفیه و تبدیل پساب‌های صنعتی و بیمارستانی به آبی برای استفاده در مصارف صنعتی و کشاورزی فراهم شد.

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی سازمان انرژی اتمی، صبح پنجشنبه 26آبان در جریان سفر محمد اسلامی، معاون رئیس جمهور و رئیس سازمان انرژی اتمی به استان گیلان، از سامانه تصفیه شیرابه ویژه منطقه سراوان با حضور جمعی از متخصصان و مقامات استانی رونمایی شد.
با توجه به رسالت سازمان انرژی اتمی ایران در رفع معضلات ملی با اتکا به فناوری های نوین  و تجربیات و موفقیت‌های حاصل شده  توسط شرکت‌های تابعه این سازمان، در این راستا تصفیه انواع پساب‌های صنعتی و بیمارستانی، توسط این سامانه و به کمک فناوری پلاسما امکان‌پذیر است.
این سامانه که با استفاده از فناوری نوین پلاسما قادر به تصفیه شیرابه و تبدیل آن به آبی برای استفاده در مصارف صنعتی و کشاورزی است، به شکل پایلوت در استانداری گیلان رونمایی شد که با تاکید رئیس سازمان انرژی اتمی این قابلیت وجود دارد که بنابر نیاز استان در ابعاد صنعتی‌ ساخته و مورد بهره‌برداری قرار گیرد.
دستگاه رونمایی شده شامل دو بخش پیش تصفیه و تصفیه پلاسمایی است که شاخص‌های آلودگی شیرابه در محل پیش‌تصفیه با روش‌های فیزیکی و شیمیایی کاهش یافته و در نهایت با کمک فناوری پلاسما تصفیه نهایی انجام می‌پذیرد. در این زمینه مراحل تصفیه شامل انعقاد و لخته‌سازی، فیلترپرس، حوضچه ته‌نشینی و هوادهی، فیلتراسیون جذبی و تصفیه نهایی شیرابه توسط پلاسما است.
لازم به ذکر است که محل دفع پسماند سرآوان در 25 کیلومتری جنوب شهر رشت قرار گرفته و از اوایل دهه 60 به عنوان محل دفن پسماندهای شهری برای گیلان در نظر گرفته شده است. مساحت این محل دفن افزون بر 16 هکتار بوده و تمام این مساحت از عرصه‌های جنگلی کشور است.

در حال حاضر محل دفتن پسماند سراوان از سطح زمین حدود 110 متر است و بنابر آمار رسمی، حجم پسماندهای انباشته شده در این محل حدود 4 میلیون مترمکعب برآورد می‌شود. شیرابه لندفیل سرآوان، با دبی 3 لیتر بر ثانیه در حال جاری شدن است که به آب‌های سطحی و زیرسطحی نفوذ کرده و مشکلات زیست محیطی بسیاری به بار آورده است.

آرشیو خبر

پربازدیدترین ها

مطالب مرتبط

آرشیو مطالب

  • ارسال به دوستان
  • چاپ
نام ارسال کننده :  
ایمیل ارسال کننده:
نام دریافت کننده :
ایمیل دریافت کننده :  
موضوع ایمیل :
کد تصویری :
 
login