1400/3/25 سه‌شنبه
1400/3/3 دوشنبه
لوگو سایت

آخرین اخبار صنعت هسته‌ای

.

رییس بنیاد شهید و امور ایثارگران:

تغییرات محسوس در حوزه ایثارگران سازمان انرژی اتمی رخ داده است

1401/5/2417:05
تعداد بازدید: 433 بار

تفاهم‌نامه همکاری‌های فرهنگی میان سازمان انرژی اتمی ایران و بنیاد شهید و امور ایثارگران به امضا رسید.

 تفاهم‌نامه همکاری‌های فرهنگی میان سازمان انرژی اتمی ایران و بنیاد شهید و امور ایثارگران با حضور مهندس اسلامی، رییس سازمان انرژی اتمی ایران و دکتر قاضی زاده هاشمی، رییس بنیاد شهید و امور ایثارگران به امضا رسید.
به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی سازمان انرژی اتمی ایران، دکتر قاضی‌زاده هاشمی در این نشست با اشاره به اقدامات سازمان انرژی اتمی ایران در حوزه ایثارگران گفت:  با حضور مهندس اسلامی در سازمان انرژی اتمی شاهد تغییرات محسوس در زمینه امور ایثارگران هستیم.

وی تصریح کرد: از زمان حضور مهندس اسلامی و تیم جدید در سازمان انرژی اتمی ایران، دستاوردهای خوبی به دست آمده و توانسته‌ایم نسبت به امضای تفاهم‌نامه در حوزه ایثارگران اقدام کنیم. شبکه مشاوران و نمایندگان ایثارگران نخستین شبکه منسجم در سطح ملی محسوب می‌شود که اقدامات ملی و فرادولتی را دنبال می‌کند و اگر منابع مورد نیاز تامین شود، حتم بدانید می‌توانیم کارهای بزرگی را اجرایی کرده و به نتیجه برسانیم.
قاضی زاده هاشمی خاطرنشان کرد: تلاش کرده‌ایم که نسبت به برگزاری جلسات ماهانه با مقامات کشور اقدام کنیم و خوشبختانه در حال امضای تفاهم‌نامه‌های فرهنگی، اجتماعی، سیاسی و ... با سازمان‌ها، دستگاه‌ها و مراکز مختلف هستیم.
وی توضیح داد: سازوکاری پیش‌بینی شده که بر اساس آن یک درصد از منابع اعتباری سازمان‌ها و دستگاه‌ها در زمینه ترویج فرهنگ ایثار و شهادت صرف شود و با جلسات و رایزنی‌های صورت گرفته، مقرر شد تا این مراکز بتوانند اقدامات فرهنگی انجام دهند.
وی خاطرنشان کرد: همچنین سعی کردیم نهادسازی شکل گیرد و جایگاه فرهنگ ایثار و شهادت تقویت شود و با روشن‌سازی شرح وظایف و تعیین و تامین منابع مالی مورد نیاز، امور فرهنگی را اجرایی کرده و پیش‌ ببریم.

بنیاد شهید در حال تغییر ساختار است
معاون رئیس جمهور گفت: بسیاری از قوانین و مقررات در بنیاد شهید و امور ایثارگران بر اساس سلیقه و خواست دستگاه‌های مختلف ایجاد شده که اکنون این موارد چالش‌هایی را برای بنیاد ایجاد کرده است، متاسفانه به تعداد کارشناسان حاضر در امور ایثارگران ادارات، سازمان‌ها، دستگاه‌ها و ... شاهد برخوردهای متفاوت و مختلف در مورد مسائل یکسان با ایثارگران هستیم که اصلا زیبنده نیست.
رییس بنیاد شهید و امور ایثارگران گفت: بر همین مبنا، بنیاد شهید و امور ایثارگران در حال تغییر ساختار خود است و سعی کردیم نقش و کارکرد مشاوران را در حوزه مدیریت این نهاد، پررنگ‌تر کنیم.  البته با توجه به اهمیت موضوع و گستردگی مسائل تصمیم گرفته شد تا حوزه مددکاری، ارتباطات و بانوان در آینده‌ای نزدیک تبدیل به معاونت شوند تا ساختار بنیاد شهید در این زمینه قوام و استحکام بیشتری یابد.

اقدامات سازمان انرژی اتمی در حوزه ایثارگران فوق‌العاده است
وی افزود: اقدامات فوق‌العاده سازمان انرژی اتمی ایران در حوزه ایثارگران،‌ بسیار ارزشمند است و می‌تواند زمینه ساز همکاری‌های مشترک بنیاد شهید و امور ایثارگران با این سازمان باشد. شرکت‌های ایثارگران و دانشمندان در حوزه ایثارگری می‌توانند همکاری خوبی داشته باشند و سازمان انرژی اتمی می‌تواند از ایده‌های آنها استفاده کرده و آن را برای جامعه هدف الگو قرار دهد.
رئیس بنیاد شهید و امور ایثارگران خاطرنشان کرد: مردم امروز باید نسبت به حضور و همراهی ایثارگران احساس نیاز کنند نه فقط احساس دین داشته باشند چراکه حضور ایثارگران در حوزه علم، فناوری، فرهنگ و ... کارگشاست بنابراین باید اجازه دهیم ایثارگران با افتخار به خدمات‌رسانی بپردازند.

نیاز امروز ایثارگران؛ نیاز فردای جامعه است
قاضی زاده هاشمی گفت: نیازهای ایثارگران با عموم جامعه متفاوت است و باید توجه داشت ساختار سنی این عزیزان سالمند محسوب می‌شود به طوری که میانگین سنی ایثارگران 60 سال به بالاست؛ باید دانست تعداد بستری این عزیزان در بیمارستان‌‌ها و مراکز درمانی 10 برابر بیشتر از سایر افراد جامعه است و هزینه دوره سالمندی آنها در 2 سال پایانی عمر تقریبا 7.5 برابر کل دوره زندگی محسوب می‌شود.
وی خطاب به رییس سازمان انرژی اتمی گفت: نیاز اکنون جامعه ایثارگران، نیاز 20سال آینده سایر مردم جامعه است و آنچه ما اکنون نیاز داریم، سایر اقشار جامعه در 2 دهه آینده به آن نیاز می‌یابند. بنابراین باید توجه ویژه‌ای به نیازهای این عزیزان در زمینه تامین دارو، استفاده از تکنولوژی در زمینه سهل‌تر شدن زندگی روزمره و ... کرد. ما از سازمان انرژی اتمی و دانشمندان و کارشناسان دعوت می‌کنیم تا با حضور در بیمارستان‌ها و مراکز درمانی زیر نظر بنیاد شهید و امور ایثارگران نسبت به شناسایی نیازهای این قشر و انجام طرح‌های پایلوت اقدام کنند و پذیرای این دوستان خواهیم بود.

لزوم توجه به نیازهای معنوی خانواده شهدا و ایثارگران

معاون رئیس جمهور در پایان خاطرنشان کرد: خانواده‌های جامعه ایثارگران علاوه بر حمایت‌های مادی، نیازمند حمایت‌های معنوی و دریافت مددکاری‌های تخصصی در زمینه رفع مشکلات خانوادگی، تربیت فرزندان و ... هستند. این خانواده‌ها به دلیل مشکلات ناشی از نبود سرپرست با مسائل مختلف مواجه هستند و نباید فراموش کرد بنیاد شهید و امور ایثارگران نمی‌تواند این خانواده‌ها را رها کند زیرا در قبال آنها مسوولیت داریم اما باید توجه داشت ابزارهای ما محدود است و باید با کمک هم، مشکلات و کاستی‌ها را حل و فصل کنیم.

امضای تفاهم نامه فرهنگی میان سازمان انرژی اتمی و بنیاد شهید

گفتنی است در این جلسه تفاهم‌نامه همکاری‌های فرهنگی میان سازمان انرژی اتمی ایران و بنیاد شهید و امور ایثارگران به امضا رسید.
بر اساس این تفاهم‌نامه مقرر شد تا بهره‌برداری از ظرفیت‌های فرهنگی و رسانه‌ای با هدف توسعه و مهندسی فرهنگی به‌منظور تعالی و بالندگی و همچنین افزایش اثربخشی فعالیت‌های فرهنگی و افزایش سطح مشارکت بین دستگاهی برای ارتقاء کیفی و کمی در تولید آثار فاخر فرهنگی، هنری، ادبی و نشر آثار مکتوب به استناد قوانین بالادستی و ارتقاء سطح کیفی تولیدات هنری، شناسایی و ایجاد بسترهای نوین و مناسب فرهنگی برای توسعه فعالیت‌های فرهنگی و هنری مرتبط با موضوع تفاهم‌نامه، هم‌افزایی در انجام فعالیت‌های تخصصی مرتبط با حوزه ایثار و شهادت و همچنین ارتقاءسطح همکاری‌های علمی و فنی طرفین در حوزه‌های نرم به ویژه امور فرهنگی و سخت شامل موارد تخصصی و هسته‌ای در دستور کار سازمان انرژی اتمی ایران و همچنین بنیاد شهید و امور ایثارگران قرار گیرد.
 یکی از موارد مهم این تفاهم‌نامه؛ حمایت از شرکت‌های دانش‌بنیان شاهد و ایثارگر مرتبط با حوزه هسته‌ای و تجاری‌سازی ایده‌ها بر اساس منافع مشترک با نظر کمیته علمی و فنی سازمان است که مقرر شد همکاری‌های منجسم در این زمینه دنبال شود.

آرشیو خبر

پربازدیدترین ها

مطالب مرتبط

آرشیو مطالب

  • ارسال به دوستان
  • چاپ
نام ارسال کننده :  
ایمیل ارسال کننده:
نام دریافت کننده :
ایمیل دریافت کننده :  
موضوع ایمیل :
کد تصویری :
 
login