1400/3/25 سه‌شنبه
1400/3/3 دوشنبه
لوگو سایت

آخرین اخبار صنعت هسته‌ای

.

آغاز تعويض سوخت ساليانه و تعميرات برنامه‌ریزی شده نيروگاه اتمی بوشهر

1400/7/1209:17
تعداد بازدید: 351 بار

مطابق برنامه‌ریزی‌هاي صورت گرفته و با هماهنگي‌ مديريت شبكه‌ي برق كشور از تاريخ شنبه ۱۰مهر ماه۱۴۰۰، فعاليت‌ بارگذاري سالیانه سوخت جديد و انجام بازرسي‌هاي فني و تعميرات اساسي تجهيزات مهم نيروگاه اتمي بوشهر آغاز شد.

تعویض سوخت سالیانه و انجام بازرسی‌های فنی​​​​​​ با هدف حصول اطمينان از تداوم كاركرد ايمن و مطمئن نيروگاه اتمي بوشهر و افزايش طول عمر مفيد تجهيزات منحصر بفرد آن الزامي مي‌باشد.
از زمان آغاز بهره‌برداری از اين نيروگاه، معادل 78 ميليون بشكه نفت خام صرفه جويي و از انتشار 43 ميليون تن گازهاي آلاينده جلوگيري شده است. عدم توليد گازهاي گلخانه‌اي يكي از اصلی‌ترین مزاياي نيروگاههاي اتمی می‌باشد و به همين خاطر در سال‌هاي اخير توسعه گسترده، احداث و بهره‌برداری از نيروگاه‌های اتمی در دستور كار كشورهاي پيشرفته و در حال توسعه‌ قرار گرفته است.
گفتنی است؛ نیروگاه اتمی بوشهر با توان تولید 1000 مگاوات، از بدو راه‌اندازی تاكنون با رسيدن به مرز توليد 51 میلیارد کیلووات ساعت انرژی الکتریکی، نقش مهمی در تأمین انرژی الکتریکی مورد نیاز کشور ایفا نموده است. همچنين این نيروگاه در سال‌جاری با توليد مداوم، نقشي تعيين كننده و تأثيرگذار در عبور از پيك تابستاني و اوج مصرف برق در كشور داشته است.
هم اكنون بهره‌برداری از نیروگاه اتمی بوشهر توسط متخصصين متعهد داخلي در حال انجام بوده و كشور ایران، در زمره كشورهاي داراي توانايي بهره‌برداري ازنيروگاه‌هاي اتمي قرار دارد. عملکرد ایمن و مطمئن این نيروگاه، به صورت مستمر تحت نظارت سازمان‌هاي نظارتي داخلي و خارجی از جمله آژانس بين المللي انرژي اتمي (IAEA) و اتحاديه جهاني بهره‌برداران هسته‌ای (WANO) است.

منبع خبر: دیپلماسی عمومی و اطلاع‌رسانی

آرشیو خبر

پربازدیدترین ها

مطالب مرتبط

آرشیو مطالب

  • ارسال به دوستان
  • چاپ
نام ارسال کننده :  
ایمیل ارسال کننده:
نام دریافت کننده :
ایمیل دریافت کننده :  
موضوع ایمیل :
کد تصویری :
 
login