1400/3/25 سه‌شنبه
1400/3/3 دوشنبه
لوگو سایت

مصاحبه‌هامصاحبه‌ها

.

مدیر منابع علمی، ترویج و نشر پژوهشگاه علوم و فنون هسته‌ای بیان کرد:

سهم 10 درصدی فناوری هسته‌ای در تامین برق جهانی

1401/11/813:34
تعداد بازدید: 552 بار

دکتر کاسه ساز، عضو هیات‌علمی پژوهشگاه علوم و فنون هسته‌ای در مجله رادیویی «روزنه» به ارایه توضیحاتی درباره منابع مختلف تولید انرژی برق و سهم برق هسته‌ای در سطح جهانی پرداخت.

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی سازمان انرژی اتمی ایران؛ وی درباره منابع مختلف تولید انرژی برق در برنامه «روزنه» رادیو گفت‌وگو اظهار کرد: انواع منابع تامین انرژی برای تولید برق شامل ذغال‌سنگ، گاز، نفت و سایر انرژی‌ها هستند .
وی افزود: بالاترین منبع انرژی برای تولید برق در دنیا؛ ذغال سنگ است که حدود 35درصد از برق کره زمین در سال‌های گذشته توسط این منبع انرژی تامین شده است.
کاسه‌ساز عنوان کرد: در جایگاه بعدی گاز قرار دارد که 23.6درصد برق تولیدی در جهان ناشی از منابع گازی است.
عضو هیات‌علمی پژوهشگاه علوم و فنون هسته‌ای درباره سهم فناوری هسته‌ای در تولید انرژی برق توضیح داد:  فناوری و انرژی هسته‌ای در مقایسه با سایر منابع انرژی برای تولید برق از پیچیده‌گی‌هایی برخوردار است و در مورد آن باید ملاحظاتی را در نظر گرفت که با توجه به این موارد فناوری هسته‌ای سهم حدودا 10 درصدی در تولید برق و انرژی الکتریکی در کره زمین را به خود اختصاص می‌دهد. البته سهم کشورهای مختلف از این 10 درصد متفاوت است .
کاسه‌ساز تاکید کرد: سهم 10درصدی انرژی هسته‌ای در سبد انرژی برق جهانی توسط حدود 450 راکتور اتمی در کشورهای مختلف تامین می‌شود.
وی درباره عمده کشورهای تولیدکننده و مصرف‌کننده برق هسته‌ای توضیح داد: حدود 70درصد برق تولیدی در کشور فرانسه از فناوری هسته‌ای تأمین می‌شود و همان‌طور ‌در برنامه قبلی اشاره شد منبع گرمایش و نیز پخت و پز برخی کشورها با استفاده از انرژی برق تامین می‌شود و در عین حال برق هسته‌ای در اصل انرژی پاک محسوب می‌شود.
مدیر منابع علمی، ترویج و نشر پژوهشگاه علوم و فنون هسته‌ای عنوان کرد: یک چهارم برق در ژاپن از طریق فناوری هسته‌ای تولید می‌شود و سایر کشورها نیز به فراخور شرایط خود از این نوع فناوری و انرژی حاصل از آن استفاده می‌کنند؛ در واقع فناوری و تولید برق هسته‌ای در برخی کشورهای جهان در حال توسعه است و این کشورها با استفاده از تکنولوژی و فناوری‌های جدیدتر در حال تولید برق هسته‌ای هستند به‌طوری‌که بر اساس آخرین گزارش‌‌های منتشر شده از سوی مراکز و بنیادهای بین‌المللی اکنون 32 کشور در جهان از فناوری هسته‌ای به‌منظور تولید برق هسته‌‌ای استفاده می‌کنند.

پربازدیدترین ها

مطالب مرتبط

آرشیو مطالب

  • ارسال به دوستان
  • چاپ
نام ارسال کننده :  
ایمیل ارسال کننده:
نام دریافت کننده :
ایمیل دریافت کننده :  
موضوع ایمیل :
کد تصویری :
 
login