1400/3/25 سه‌شنبه
1400/3/3 دوشنبه
لوگو سایت

گزارش ها

.

نیروگاه اتمی بوشهر و ارزیابی نهادهای بین‌المللی...

1399/6/115:54
تعداد بازدید: 694 بار
علوم و فنون هسته‌ای جزء فناوری‌های برتر و پیشرفته در عصر حاضر است. امروزه تأثیر این علوم در زندگی بشر در مصادیقی همچون محیط زیست، رفاه، سلامت و ایمنی؛ انرژی  و تولید آن بر هیچ کس پوشیده نیست. وجود و بروز دغدغه‌هایی که پس از راهیابی فناوری هسته‌ای به دنیای کنونی انسان در ادامه بهره برداری مفید از آن؛ زندگی بشر را تحت‌الشعاع قرار داد از جمله حوادث هسته‌ای با  رخداد حادثه‌ی نیروگاه اتمی چرنوبیل در سال 1986 رقم خورد.  رعایت استاندارد ایمنی در ساخت، تجهیز، راه‌اندازی و سرانجام بهره برداری نیروگاه ها و همچنین در نظر گرفتن ایمنی محیط‌زیست در حوزه‌های که نیروگاهی اتمی تأسیس می شد بیش از گذشته مورد توجه قرار گرفت.
 
رخدادهای هسته‌ای، مدیران نیروگاه‌ها‌ی هسته‌ای تجاری در دنیا را بر آن داشت که در کنار مسایل رقابتی و منطقه‌ای خود در ماه می سال 1989 برای تشکیل انجمن جهانی بهره‌برداران هسته‌ای (WANO) گرد هم آمده و مأموریت وانو را تبیین کنند.
 «ارتقای ایمنی و قابلیت اطمینان نیروگاه‌های هسته‌ای جهان با مشارکت اعضاء، ارزیابی، الگوبرداری و بهبود عملکرد از طریق همکاری متقابل، تبادل اطلاعات و بکارگیری بهترین تجارب کسب شده» ؛ مأموریت وانو بود که با در نظر گرفتن ابعاد مهم در ارتباط با تعامل فناوری هسته‌ای و زندگی بشر تدوین شد.
در حال حاضر وانو با برخورداری از 35 عضو از کشورهای مختلف ، 130 شرکت و بیش از 448 راکتور هسته‌ای تجاری قدرت که از سرتاسر دنیا عضو این انجمن هستند، حدود 30 سال از فعالیتش را سپری می‌کند و سعی دارد با اقدامات پشتیبانی متعددی که به انجام می‌رساند،  موجد چرخه‌ی محرکی به سوی ارتقای ایمنی و بهره‌برداری مطمئن در نیروگاه‌های هسته ای باشد. پایگاه اصلی دفتر وانو در لندن است و عضویت در وانو از طریق یکی از مراکز منطقه‌ای چهارگانه آتلانتا، پاریس، توکیو و مسکو انجام می‌گیرد.
شرکت مادر تخصصی تولید و توسعه انرژی اتمی ایران با تصویب مجلس شورای اسلامی در سال 1390، به منظور اطمینان بخشی در بهره‌برداری ایمن و مطمئن از نیروگاه اتمی بوشهر نیز از جمله اعضای وانو در مرکز مسکو است. این شرکت به عنوان سازمان بهره بردار و مالک نیروگاه، اقدام به نظارت بر عملکرد شرکت بهره برداری کرده و در نتیجه در سال 1397 برنامه‌های نظارتی تدوین و اجرای آن برای پایش عملکرد ایمن نیروگاه را مطابق با استانداردهای ملی و بین المللی به مورد اجرا گذارده است.

 

پربازدیدترین ها

مطالب مرتبط

آرشیو مطالب

  • ارسال به دوستان
  • چاپ
نام ارسال کننده :  
ایمیل ارسال کننده:
نام دریافت کننده :
ایمیل دریافت کننده :  
موضوع ایمیل :
کد تصویری :
 
login