لوگو سایت

سوالات متداول بررسی تشعشعات آنتن های تلفن همراه (شناسه خدمت: 13032952000)

سوال 1 )  کدام پرتوها توسط آنتن‌های تلفن همراه (BTS) منتشر می‌شود؟
پاسخ 1) در ایران، انجام ارتباطات رادیویی بین گوشی تلفن همراه و آنتن BTS، با استفاده از پرتوهای الکترومغناطیسی در محدوده فرکانس 900، 1800، 2100 و 2600 مگاهرتز صورت می‌گیرد.
سوال 2 ) آیا نصب آنتن‌های تلفن همراه (BTS) در ایران با سایر کشورها متفاوت است؟
پاسخ 2) در تمام کشورها آنتن‌های تلفن همراه (BTS) بر روی پشت بام‌ها، روی دکل‌های بلند و حتی روی لبه ساختمان‌ها نصب می‌شوند.
سوال 3)  نحوه انتشار امواج منتشر شده از آنتن‌ تلفن همراه به چه صورت است؟
پاسخ  3 ) در شکل زیر نحوه انتشار امواج از آنتن‌ تلفن همراه ترسیم شده است. به این نکته باید توجه کرد که دکل سازه ایست که آنتن بر روی آن نصب می‌شود و امواج رادیویی از آنتن‌هایی که بر روی دکل نصب می‌شوند منتشر می‌گردند.
 با فاصله گرفتن از آنتن به علت پخش شدن موج در فضا، شدت پرتو به سرعت کاهش می‌یابد.
سوال4 ) برای پیشگیری از آسیب دیدن افراد در اثر پرتوهای رادیویی و مایکروویو چه راهکاری وجود دارد؟
پاسخ 4 ) برای پیشگیری از آسیب دیدن مردم در اثر پرتوهای رادیویی و ماکروویو، ضروری است میزان پرتوگیری مردم کنترل شود. این امر با تدوین استانداردها و رعایت آن محقق می‌شود. در ایران، مقادیر شدت پرتوهای رادیویی و مایکروویو در مناطق مسکونی و اماکن عمومی باید از حدودی که در استاندارد ملی ایران با عنوان "پرتوهای غیریونساز حدود پرتوگیری" آمده است، کمتر باشد. همچنین بر اساس اصول حفاظت در برابر اشعه ، پرتوگیری شهروندان باید به حداقل مقدار ممکن کاهش یابد، لذا علاوه بر کمتر بودن میزان تشعشعات از استاندارد مذکور، در مواردی که لازم است، پیگیری‌های لازم توسط این سازمان جهت به حداقل رساندن تشعشعات نیز انجام می‌شود. کلیه اپراتورهای تلفن همراه، با اخذ پروانه اشتغال از سازمان انرژی اتمی ایران، ملزم به رعایت مقررات این سازمان هستند. این سازمان نیز نظارت قانونی خود را اعمال می‌کند تا اطمینان حاصل نماید که با نصب اینگونه تجهیزات سلامت مردم تهدید نمی‌شود.
سوال 5 ) نحوه درخواست شهروندان برای اندازه‌گیری میزان تشعشعات آنتن‌های تلفن همراه در منازل به چه صورت است؟
پاسخ 5 ) شهروندان می‌توانند با مراجعه به سامانه 195 به آدرس 195.cra.ir، درخواست خود را با موضوع تشعشعات ثبت نمایند. پس از اندازه‌گیری در منزل درخواست‌کننده و بررسی نتایج، پاسخ نهایی از طریق سامانه مذکور به درخواست کننده اطلاع رسانی می‌شود.

 

 

مشخصات کاربر

تاریخ بروزرسانی پورتال

دوشنبه 13 آذر 1402 17:10:47
login