نام ارسال کننده :  
ایمیل ارسال کننده:
نام دریافت کننده :
ایمیل دریافت کننده :  
موضوع ایمیل :
کد تصویری :
 
اخبار
واژه «بازرسی» در اذهان عمومی چه بخواهیم و چه نخواهیم از نوع سلبی است. اما ما نباید مانند مانع به بازرس بنگریم. زیرا او اصطلاحاً برای مچ گیری نیامده؛ آمده است دستگیری کرده و انحراف را تصحیح و اصلاح کند.
دوره آموزشی 2 روزه مدیران جامعه بازرسی و نظارت دولت به میزبانی بازرسی ویژه سازمان انرژی اتمی و با حضور جمعی از معاونین و مدیران این سازمان با سخنرانی دکتر علی اکبر صالحی، معاون رییس جمهور و رییس سازمان انرژی اتمی، دکتر عادل آذر، رئیس دیوان محاسبات و دکتر آوایی رییس بازرسی ویژه ریاست جمهوری روز سه شنبه 17 مرداد در سالن خوارزمی آغاز به کار کرد و تا پایان روز چهارشنبه 18 مرداد به کار خود ادامه می دهد.
دکتر صالحی با اشاره به اهمیت و ویژگیهای یک بازرسی مطلوب گفت: بازرس باید قابل اعتماد باشد. دکتر صالحی گفت: واژه «بازرسی» در اذهان عمومی چه بخواهیم و چه نخواهیم از نوع سلبی است. اما ما نباید مانند مانع به بازرس بنگریم. زیرا او اصطلاحاً برای مچ گیری نیامده؛ آمده است دستگیری کرده و انحراف را تصحیح و اصلاح کند. معاون رییس جمهور و رییس سازمان انرژی اتمی افزود ما نیز باید میان مجری و بازرسان اعتماد ایجاد کنیم. ایجاد پل اعتماد میان این دو می تواند بسیار مفید و راهگشا باشد .چنانچه فردی خلافی مرتکب شد ما نمی خواهیم هتک حرمت کرده و بی آبرویش کنیم،؛ چه بسا خلاف سهوی بوده است. همه نیز ملزم نیستند این موضوع را متوجه شوند. بر این اساس بازرس باید واقعاً رازدار بوده و مجری نیز تابع قوانین و مقررات کشور در جهت اصلاح این موضوع کار کند.

معاون رییس جمهور در ادامه سخنانش تأکید کرد: در جایی از کتاب الهی آمده است: ای مسلمانان در اقامه عدل پایدار باشید و برای خدا گواهی دهید حتی اگر به زیان خود، نزدیکان و والدینتان باشد. اگر ما نیز به این گفته عمل کنیم اعتماد متقابل برقرار می شود.
دکتر صالحی در بخشی دیگر از سخنانش با اشاره به هدفی که برای سازمان تعیین شده به 2 مورد توسعه نیروگاه ها برای تولید برق و استفاده از سرریز صنعت هسته ای در حوزه های سلامت، کشاورزی، صنعت و پزشکی پرداخت و در ادامه افزود: بنده اینجا هستم که این اهداف را محقق کنم. جامعه نیز حق دارد از من بپرسد در زمینه توسعه نیروگاه ها چه گام هایی برداشته اید یا در صنعت، کشاورزی و پزشکی چه فعالیت هایی انجام داده اید؛ ما باید پاسخگوی این سؤالات باشیم، اگر چنانچه پاسخ این باشد که می خواستم کاری کنم اما اینقدر قید و بند بود که نتوانستم؛ این از دیدگاه جامعه  امری مسموع نیست.
وی خاطرنشان ساخت یکی از همین قید و بندها قوانین هستند. قوانین پیچیده و در هم تنیده ای که یکی از آنها راه را باز کرده و دیگری بسته است. یک مجری هم می تواند راه گشا و هم مانع باشد. وی ادامه داد: در این زمینه باید یک مقدار آسیب شناسی انجام گیرد؛ کسی خدای ناکرده نمی خواهد خلاف کند ، مسؤولین نوعاً می خواهند درست عمل کنند. کسی نمی تواند خلاف کند زیرا خلاف، خلافِ فطرت انسانی است. قبل از اینکه دیگری در این ارتباط متوجه شود خود فرد متوجه خواهد شد و تأکید کرد: ما می خواهیم مأموریتی که محول شده است را درست انجام دهیم و خطاب به حاضران گفت: شما به عنوان واحد های نظارتی باید کمک کنید، ما که از همه چیز اطلاع نداریم و در جایگاهی هم نیستیم که به کل قوانین کشور اشراف داشته باشیم، گاهی با وجود 10 مشاور هم اشراف لازم پیدا نمی کنیم.
دیوان محاسبات آمادگی دارد که تمام امکانات و ظرفیت دانشی را در حوزه حقوقی در اختیار بخش اجراء و مدیران عملیاتی قرار دهد
دکتر عادل آذر، رئیس دیوان محاسبات از دیگر سخنرانان همایش در ابتدای سخنانش به پارادایم و جهان بینی فکری نهادینه شده در دیوان محاسبات اشاره کرد و در توضیح بیشتر گفت: این جهان بینی که «گاه وظیفه مان گرچه نظارت و بازرسی است اما اصل این است که از سرمایه های انسانی پاسداری کنیم» برای ما یک باور جدی است وی گفت: اصل 54 و 55 قانون اساسی دیوان محاسبات را دستگاهی که وظیفه اش صیانت از بیت المال است معرفی کرده؛ ما نیز باید همزمان که رصد می کنیم تا ببینیم این پول کجا هزینه شده است، اتفاقاً باید باور کنیم سرمایه های اصلی ما، نیرو های انسانی و مدیران هستند.

رییس دیوان محاسبات سپس به پایه ریزی شعار دیوان محاسبات بر اساس 3 عنصر اقدام پیشگیرانه، هدایت گرانه و مقتدرانه در حوزه مالی پرداخت و گفت: 2 عنصر از این 3 عنصر به سود حوزه اجرایی است. بخش عمده ای از گرفتاری های مدیران ما از نتیجه عدم اشراف آنها به قانون و مقررات است؛ اکثر مدیران ما آدم های باشرف و مراقبی هستند؛ در حوزه پیشگیری که پیش از عمل و اقدام است ما آموزش می دهیم؛ در عنصر هدایت گری مشاوره می دهیم و در توضیح این عنصر گفت: یعنی می گوییم دیوان محاسبات آمادگی دارد که تمام امکانات و ظرفیت دانشی را در حوزه حقوقی در اختیار بخش اجراء و مدیران عملیاتی قرار دهد.
وی افزود: اگر اینطور پیش برویم نتیجه ای بهتر از اقدام تنها بر اساس اقتدار نظارتی خواهیم داشت. اگر این فضا در مدیران ایجاد شود و با ما تعامل کنند از آنجائیکه مدیران از ما می ترسند که مواردشان را افشاء کنند و این اطمینان را ندارند که می خواهیم به آنها کمک کرده و راه حل بدهیم در نهایت تصمیمی می گیرند که برایشان مشکل ایجاد می-شود.
دکتر عادل آذر با اشاره به وظیفه اصلی مدیران گفت: مدیر اجرایی باید بر روی ماموریت اصلی خود تمرکز داشته باشد در حالیکه به طور متوسط 2 تا 3 ساعت از زمانش را روزانه درگیر این موضوع است که نتیجه اقدامش چه می شود. اینکه چه می شود را ما باید کشف کنیم او باید زمانش را صرف کارش کند. و از سوی دیگر هر چه مدیران قوی تر و علمی تر وارد شوند ما به عنوان دستگاه نظارتی آسوده تر خواهیم بود.
رییس دیوان محاسبات سپس در بیان وظیفه و رسالت دیوان محاسبات گفت: ما باید کمک کنیم مدیران با قوانین و مقررات به خصوص در حوزه محاسبات عمومی آشنایی پیدا کنند تا گرفتار نشوند . انتظار حداقل ما این است که بیایند مسایل را بپرسند.
وی در بیان چند نمونه از مواردی که از لابلای پرونده های محاسباتی مدیران استخراج شده است به مواردی اشاره کرد از جمله: اخذ درآمدهای غیرمجاز و واریز به حساب های غیرخزانه ای، عدم استفاده از سامانه تدارکات الکترونیک دولت، سپرده گذاری های غیرقانونی وجوه دولتی در حساب های بانکی، عدم استفاده صحیح از اموال دولتی از جمله خانه های سازمانی، عدم استفاده درست از هزینه های خارج از شمول و ...
رییس دیوان محاسبات سپس در بیان 2 نکته و تقاضای دستگاهی از حاضران گفت: چه بهتر است نظام بودجه ریزی دستگاه ها به سمت بودجه ریزی عملیاتی برود. ما در حال حسابرسی عملکرد هستیم و پیش نیاز حسابرسی عملکرد هم این است که بودجه عملکردی تنظیم شده باشد و دیگر اینکه تأکید کنید دستگاه ها مکاتبات دستگاه های نظارتی بخصوص دیوان محاسبات را به موقع پاسخ دهند.
دکتر عادل آذر در ادامه خاطرنشان ساخت: رمز ارتباط دستگاه های اجرایی و نظارتی پاسخگویی و شفافیت است . هر جا ابهام بیشتر باشد، بیشتر حساس می شویم و این طبیعت کار است.
هر روز خود را ببینید و محاسبه کنید
دکتر آوایی رییس بازرسی ویژه ریاست جمهوری دیگر سخنران دوره آموزشی 2 روزه مدیران جامعه بازرسی و نظارت دولت در بخشی از سخنانش گفت: ما معمولاً آنقدر در کارمان همه را بازرسی می کنیم که وقتی برای بازرسی خودمان پیش نمی آید؛ در صورتی که دستور دینی به ما این را می گوید که هر روز خود را ببینید و محاسبه کنید و فرموده اند هر کس این کار را انجام ندهد از ما نیست.
وی افزود: شاید فرد بدون اینکه حواسش باشد 30 سال مسیری را به اشتباه پیش برود حتی اگر با انگیزه خیر باشد. اما در عمل زمانی که پرده ها کنار رود می بیند که کارهایش اشکال داشته و مسیر وی درست نبوده است.

دکتر آوایی سپس افزود: ما آنقدر گاهی درگیر اجراء می شویم که برخی حتی خانواده هایمان را هم فراموش کرده و نتوانسته ایم تعادلی میان معنویت، عبادات، خانواده و کار ایجاد کنیم. و در نتیجه هیچ رشدی نداشته ایم در حالیکه فلسفه تشکیل این حکومت تعالی، اخلاق، آدمیت و رشد است. وی هدف از برگزاری چنین همایش هایی را انسجام بخشی به خانواده بازرسی دولت و نزدیک شدن به جهت ها و خط مشی ها دانست و خاطرنشان ساخت: بیشترین استفاده در جهت سلامت دستگاه ها در رضایت مندی بیشتر مردم است.
دوره آموزشی 2 روزه مدیران جامعه بازرسی و نظارت دولت با برگزاری کارگاه های آموزشی ویژه بازرسان و کارشناسان بازرسی سازمان به کار خود ادامه داد.

 

نسخه قابل چاپ