نام ارسال کننده :  
ایمیل ارسال کننده:
نام دریافت کننده :
ایمیل دریافت کننده :  
موضوع ایمیل :
کد تصویری :
 
اخبار

13 تن از برترین های دبیرستان سازمان انرژی اتمی ایران که در المپیادهای فیزیک، کامپیوتر و ریاضی جهان و کنکور کشوری مقام برتر را کسب کرده اند، مورد تقدیر و تجلیل دکتر علی اکبر صالحی، معاون رییس جمهور و رییس سازمان انرژی اتمی ایران قرار گرفتند. در مراسمی که به همین مناسبت در ساختمان ریاست و با حضور جمعی از مسئولین سازمان، آموزش و پرورش شهر تهران و دبیرستان انرژی اتمی برگزار شد، معاون رییس جمهور با بیان اینکه هیچ جلسه ای زیباتر و ارزشمندتر از مصاحبت با اصحاب علم و اندیشه نیست، اظهار داشت: نگاه به صورت عالم عبادت است. همانند کعبه که نگاه کردن به آن عبادت است. برای اینکه عالم یکی از آیات الهی است. اگر شما بدانید در چه جایگاهی هستید، شکرگزار خواهید بود.

دکتر صالحی افزود: چند هزار دانشمندی که از ابتدای حضور بشر روی زمین آمده اند، دنیا را تغییر دادند و مسیر بشر را هموار کردند. این دانشمندان راهگشایی و رمزگشایی از آیات الهی کرده اند. از جمله اینها مریم میرزاخانی رحمت الله علیه بود که زندگی کوتاهی داشت اما واقعاً زندگی کرد. چه آیات بزرگی از آیات الهی را کشف کرد. دنیای علم هندسه باید قدردان این بزرگوار باشد.

رییس سازمان انرژی اتمی به نقل خاطره ای از حضرت آیت الله صافی گلپایگانی که از حضرت آیت الله العظمی بروجردی نقل می کرد، پرداخت و گفت: پرسیده بودند که این طلبه ها چه هنگام به مقصود می رسند و درسشان تمام می شود. ایشان فرموده بودند اگر مقصود دنیاست که اینها راه درستی را برای رسیدن به مقصد انتخاب نکرده اند. راه های رسیدن به دنیا راه های دیگری است. اما اگر هدف تحصیل علم و کسب تکامل معرفتی باشد از همان لحظه که به این امر اراده کرده باشند به مقصود رسیده اند.

دکتر صالحی ادامه داد: اگر شما هم به دنبال تحصیل علم باشید، الان به مقصود رسیده اید و نزد خداوند جایگاه دارید. می فرماید: «العلم و الدین توأمان اذا افترقا احترقا» "علم و دین پیوسته با یكدیگرند و هر گاه جدای از هم شدند، هر دو خواهند سوخت." علم بدون دین به انحراف می رسد. وقتی بشر به اینجا می رسد که با انداختن یک بمب روی ژاپن 200هزار انسان بی گناه را می کشد، استفاده از علم بدون دین است که خیلی خطرناک است. برعکس دین بدون علم هم انسان را به جهالت می کشاند. همانطور که مردم مکه در زمان ظهور حضرت رسول (ص) به رسم زمان حضرت ابراهیم (ع) که رویه عبادت خدای معبود را مشخص کرده بود، دور کعبه طواف می کردند، اما رفته رفته جهل باعث شد از مسیر اصلی عبادت خارج شوند و ظاهر آن را با محتوای کفر انجام دهند. این دین بدون علم بود.

معاون رییس جمهور با اشاره به دسترسی آسان دانش آموزان و دانشجویان به علوم و دانش و اطلاعات افزود: شما اکنون در بستر پاک انقلاب اسلامی حرکت می کنید که بستری بسیار دلنشین است. اینکه شما در فضایی زندگی می کنید که مسائل معرفتی در معرض دید و سمع شما قرار می گیرد، لطف الهی است. از اینرو باید قدردان باشید که در چنین فضایی هم دین خودتان را می توانید محکم کنید و هم علمتان را تقویت کنید.

دکتر صالحی با بیان اینکه در یونان قدیم دانشمندان زیادی تربیت شده بودند که در حکمت و فلسفه و علوم مختلف سرآمد زمان خود بودند ولی در ایران آن زمان ما نتوانسته بودیم همپای آنها پیش برویم، به تحلیل این امر پرداخت و گفت: پاسخ به این سوال به نحوه اداره جامعه بر می گردد. آن هنگام جامعه ایران از نظر مدنی نسبت به یونان پیشرفته تر بود. اما در اندیشه پروری خیر، چون جامعه ما طبقاتی بود. برای مثال کسی که در طبقه کشاورز بود نمی توانست تحصیل کند. لذا عدالت اجتماعی در جامعه بی فروغ بود. اما در یونان جامعه طبقاتی نبود و در آن عدالت اجتماعی نسبی برقرار و مردم از آزادی عمل بیشتری برخوردار بودند.

وی افزود: پس از ورود اسلام به ایران بود که ایران جای یونان را گرفت. آن وقت ابوریحان بیرونی ها و خواجه نصیرها آمدند. اسلام عدالت اجتماعی را آورد و زمینه ای فراهم کرد که همه از حقوق مساوی برخوردار شدند. فلسفه زندگی ما این جمله ساده شد که می فرماید: إِنَّ أَكرَمَكُم عِندَ اللَّهِ أَتقاكُم و این باعث شد جامعه به سرعت رشد کند و ظرفیت و توانمندی درون جامعه از بالقوه به بالفعل تبدیل شد.

رییس سازمان انرژی اتمی گفت: پس از افول جامعه ایران در چند قرن اخیر بالاخره 38 سال پیش انقلاب شکوهمند اسلامی محقق شد. انقلاب اسلامی در حقیقت احیای مجدد اسلام بود. اسلامی که زنگار گرفته بود جایگاه خودش را پیدا کرد و احیاء شد. پیش از آن می گفتند دین مخدر جامعه و عامل عقب ماندگی آن است. برخی حتی معتقد بودند که باید از سر تا پا غربی شویم تا که پیشرفت کنیم.

دکتر صالحی تصریح کرد: ملت ایران که 3000سال تاریخ مکتوب دارد راه را پیدا کرده است و شرایط برای تولید اندیشه و علم و عالم پروری فراهم شده است. یک نمونه آن مرحوم پرفسور میرزاخانی است که ملت ایران توانسته با وجود جنگ تحمیلی و فشارهای سیاسی و اقتصادی به جامعه بشری عرضه کند. میرزاخانی ها در خلاء بوجود نمی آیند. انقلاب اسلامی این شرایط بالندگی را مهیا کرده است. اکنون در سطوحی مختلف ایرانیان زیادی در مسائل علمی و فنی در سراسر جهان تاثیرگذار هستند.

وی خطاب به برترهای المپیاد و کنکور تاکید کرد: آستانه خواسته ها و آرزوهایتان را بالا ببرید. حسن جوانی به حرکت است. حضرت علی ع می فرماید "اعمل لدنیاک کانک تعیش ابدا و اعمل لاخرتک کانک تموت غدا". یعنی برای دنیایت چنان باش که گویی جاویدان خواهی ماند و برای آخرتت چنان باش که گویی فردا می میری. با افق بلندی که پیش روی جوانان است، آرزوهایتان را آرمانی کنید. در قاموس شما نباید حس نمی توانم باشد. آنچه اراده کنید را باید محقق کنید به لطف و توکل و اذن خدا.

معاون رییس جمهور با اشاره به تلاش دانشمندان غربی در راه بدست آوردن علم در سخت ترین شرایط و سفر آنها به نقاط مختلف جهان از آفریقا تا قطب شمال، گفت: ما باید خودمان را برای اینگونه کارهای سخت آماده کنیم. بزرگانی مثل مادام کوری با چه سادگی مثال زدنی چه کارهای بزرگی کرده است. شش نفر در این خانواده جایزه نوبل دریافت کرده اند. یا دانشمندی هندی که آزمایشگاهش در زیر راه پله محل کارش بود و جایزه نوبل گرفت. شما باید الزامات مورد نظر را برای رسیدن به اهداف عالیه علمی در وجود خودتان جستجو کنید و خودتان حرکت کنید.

دکتر صالحی در پایان گفت: در قرآن مجید آمده است؛ الله نور السماوات و الارض؛ خداوند نور آسمان ها و زمین است. خداوند مطلق است؛ جمال مطلق، کمال مطلق و خالق مطلق است و نسبیت پذیر نیست. نور یکی از صفات الهی است پس باید نور امر مطلقی باشد. همه چیز نور باید مطلق باشد. اینشتین گفت سرعت نور مطلق است و نسبیت پذیر نیست. وی افزود: خداوند همچنین می فرماید؛ وَ كانَ عَرْشُهُ عَلَى الْماءِ یعنی عرش خدا روی آب است. پس آب باید یک ویژگی خاص داشته باشد. می فرماید ما از آب هر جنبنده ای را بوجود آوردیم. یعنی حیات و جنبندگی از آب بوجود آمده است. از اینرو شاید بتوان نتیجه گرفت که اساس ماده و موجودیت آن نور است و اساس جنبندگی آن آب است. مفاهیم زیادی در قرآن کریم نهفته است. توصیه می کنم که بیشتر دل به قرآن بسپارید و آن را با تأمل بخوانید. سعی کنید با قرآن از منظر مفاهیم بخصوص علم آن انس بگیرید. اتکال به خدا داشته باشید و نگران آینده نباشید.

مهندس باقری، مدیرکل آموزش و پرورش شهر تهران نیز در بخشی از این دیدار با اشاره به اینکه دبیرستان انرژی اتمی از افتخارات کشوری و ملی است، به دانش آموزان برتر گفت: نام و فعالیت های شما دانش آموزان برتر، سرمایه اجتماعی می شود. همانطور که پرفسور حسابی و خانم مریم میرزاخانی سرمایه اجتماعی کشورمان هستند، شما نیز می توانید به سرمایه اجتماعی تبدیل شوید. اگر در این راه قدم بردارید به سرمایه معنوی کشور هم تبدیل می شوید. انشاء الله به قله های رفیع موفقیت برسید و ایران را سربلند کنید. امروز به دانشمندان توانمندی همچون پرفسور حسابی و خانم میرزاخانی نیازمندیم. شما اخلاق و انسانیت و درس را به هم پیوند بدهید تا بتوانید الگوهای خوبی برای دیگر دانش آموزان و دانش پژوهان باشید.

این دیدار با حضور مهندس شجاعی، رییس هیئت امناء دبیرستان، دکتر شهبازی مدیر دبیرستان، مهندس باقری، مدیرکل آموزش و پرورش شهر تهران، نظریان رییس آموزش و پرورش منطقه 6، نیک فطرت، مسئول مدارس غیر دولتی شهر تهران و خانم فرازی مقدم، مشاور مدیرکل آموزش و پرورش شهر تهران برگزار شد.

نفرات برتر المپیادهای فیزیک، کامپیوتر، ریاضیات و کنکور کشوری شامل امیر مجتبی صبور، دارنده مدال طلای 1 جهان در رشته ریاضیات (دومین بار در کشور پس از دانشمند فقید مریم میرزاخانی)، امین روانبخش (طلا) و علیرضا موسوی حسینی (نقره) جهان در رشته فیزیک، حسین نعمت الهی (طلا)، آرش محمودیان (نقره) و امیر آذرمهر(نقره) در رشته کامپیوتر، شایان طلایی (طلا)، پویا اسماعیلی آخوندی (نقره)، امیر حسین موسی زاده (نقره) و فراز قهرمانی (نقره) جهان در مسابقات جهانی هندسه روسیه و نفرات برتر کنکور آروین آذرمینا (رتبه 9 کشوری ریاضیات)، ارشیا زاهدی (رتبه 1 کشوری زبان) و امیر مهدی دیگبری (رتبه 2 ریاضیات سهمیه جانبازان کشوری ) بودند.
نسخه قابل چاپ