• ارسال به دوستان
نام ارسال کننده :  
ایمیل ارسال کننده:
نام دریافت کننده :
ایمیل دریافت کننده :  
موضوع ایمیل :
کد تصویری :
 
اخبار
به ابتکار آژانس بین المللی انرژی اتمی نشستی تخصصی با محوریت ایجاد مرکز ایمنی هسته ای در ایران با حضور رئیس و مدیران ارشد مرکز نظام ایمنی هسته ای کشور، نمایندگان کشورهای مختلف و برخی نهادهای تخصصی در این زمینه در تاریخ 18 و 19 اردیبهشت ماه جاری در وین برگزار گردید.
در این نشست نمایندگانی از 12 کشور از جمله روسیه، فرانسه، آلمان، انگلیس، کانادا، آمریکا، ژاپن، جمهوری چک، بلغارستان، مجارستان، نمایندگان اتحادیه اروپا ، مسئولین ارشد آژانس بین المللی انرژی اتمی و نماینده شرکت ENCONET حضور داشتند.
دکتر حجت اله صالحی، رئیس مرکز نظام ایمنی هسته ای که ریاست هیأت اعزامی به وین را بر عهده داشت در این نشست به بیان مواضع جمهوری اسلامی ایران در خصوص نیازهای مرکز نظام ایمنی هسته ای کشور، اولویت ها و مقدمات تشکیل مرکز ایمنی هسته ای پرداخت.
 رئیس مرکز نظام ایمنی هسته ای کشور تصریح کرد: در جهان امروز تبعات حوادث و مسائل هسته ای محدود به مرزهای جغرافیائی یک کشور نمی شود بلکه از لحاظ زیست محیطی می تواند تمامی کشورهای همسایه و منطقه خود را تحت تاثیر قرار دهد، بنابراین ارتقاء سطح همکاری ها در زمینه ایمنی هسته ای با یستی در اولویت جامعه جهانی باشد.
دکتر حجت اله صالحی در ادامه  با توجه به اولویت نیازهای مرکز نظام ایمنی هسته ای کشور گفت: هدف از تاسیس مرکز ایمنی هسته ای در ایران در درجه اول پشتیبانی فنی از مرکز نظام ایمنی هسته ای کشور می باشد و اهداف کلان آن ارتقاء توان علمی، تحقیقاتی و نوآوری در زمینه ایمنی هسته ای در سطح ملی و منطقه‌ای و ایجاد بستری برای همکاری های بین‌المللی است.
ایشان در ادامه تاکید کرد: با توجه به توسعه نیروگاه های هسته ای در ایران نیاز است این ظرفیت سازی در مرکز نظام ایمنی هسته ای انجام شود.
همچنین سایر شرکت کنندگان در این نشست تجربیات کشورهای خود در خصوص پشتیبانی فنی از مراکز نظام ایمنی هسته ای و نحوه تعامل با آنها را ارائه کردند.

 

نسخه قابل چاپ