نام ارسال کننده :  
ایمیل ارسال کننده:
نام دریافت کننده :
ایمیل دریافت کننده :  
موضوع ایمیل :
کد تصویری :
 
اخبار
مراسم آغاز احداث مرکز ملی یون درمانی سرطان ایران روز دوشنبه 25 اردیبهشت ماه با حضور دکتر جواد ظریف، وزیر امور خارجه، دکتر قاضی زاده هاشمی، وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، دکتر علی اکبر صالحی، معاون رییس جمهور و رییس سازمان انرژی اتمی ایران، هیأتی بلند پایه از کشور اتریش و جمعی از معاونین، مدیران و مسئولان عالیرتبه صنعت هسته ای کشور در مرکز سلامت و کشاورزی کرج برگزار شد.
دکتر صالحی در حاشیه این مراسم با بیان اینکه این بیمارستان در نوع خود بیمارستان کم نظیری است که در غرب آسیا نمونه ای ندارد، اظهار داشت: مشابه این بیمارستان 5 نمونه در دنیا وجود دارد که مدرن ترین آنها در اتریش مشغول به کار است.
رییس سازمان انرژی اتمی تصریح کرد: قراردادی با مداسترون که یک شرکت دولتی اتریشی است، بسته ایم تا در ساخت و راه اندازی بیمارستان یون درمانی مشارکت نمایند. این بیمارستان که با شتابدهنده سیکلوترون کار می کند، تا امروز مدرن ترین شیوه معالجه سرطان در جهان است.وی افزود: از امروز تا 3 سال دیگر ساخت این بیمارستان تکمیل می شود و 2 سال هم راه اندازی و اخذ مجوز های لازم زمان می برد. جمعاً 5 سال طول می کشد بتوانیم بیماران را پذیرا باشیم.
دکتر صالحی از دکتر ظریف به دلیل تسهیل اجرای این پروژه که در پی دستیابی به توافق مشترک برجام و بهره مندی کشور از پیشرفته ترین فناوری های جهان صورت گرفت، تقدیر کرد. وی همچنین با تقدیر از تلاش های وزیر بهداشت در ارتقاء سلامت در کشور، گفت: بر مبنای قرارداد سازمان انرژی اتمی با وزارت بهداشت تامین نیروی انسانی متخصص این بیمارستان بر عهده این وزارتخانه قرار گرفته است.
رییس سازمان انرژی اتمی با بیان اینکه اقدامات لازم در خصوص تامین مالی پروژه انجام شده است و ساخت این بیمارستان قریب به 1000 میلیارد تومان هزینه خواهد داشت، گفت: بیمارستان یون درمانی علاوه بر ارائه خدمات به هموطنان به کشورهای منطقه نیز ارائه خدمات خواهد داشت. همچنین انحصار این بیمارستان در منطقه در اختیار ایران است. بدین معنی که اگر کشوری در منطقه بخواهد بیمارستانی مشابه داشته باشد، قطعاً جمهوری اسلامی ایران و اتریش توأمان در ارتباط با ساخت آن اقدام خواهند کرد.
دکتر صالحی گفت: در این پروژه انتقال فناوری پیش بینی شده است که بر این مبنا بخش قابل توجهی از تجهیزات آن بر اساس استانداردهای لازم و تحت نظارت شرکت مداسترون در ایران ساخته خواهد شد. از جمله این تجهیزات می توان به مگنت ها و پاور ساپلای ها که عمده تجهیزات بیمارستان را تشکیل می دهند، اشاره کرد.
در بخش دیگری از مراسم دکتر اشنیبرگر، شهردار شهر وینر نوشتادت و رییس هیأت نظارت بر شرکت مداسترون با بیان اینکه امروز یکی از زیباترین روزها در تاریخ روابط ایران و اتریش است، اظهار داشت: در وین و اتریش بیمارانی درمان می شوند که مبتلا به سرطان هستند و این راه درمانی با موفقیت طی شده است.
وی ابراز امیدواری کرد: در آینده ای نه چندان دور شاهد افتتاح این بیمارستان خواهیم بود که توجه جهانی را به خود جلب خواهد کرد.شایان ذکر است این پروژه پس از دو سال تلاش و همکاری وزارتخانه های بهداشت و امور خارجه و سازمان انرژی اتمی و بررسی جامع ده ها مرکز، بازدید از پروژه های مشابه و مذاکره با سازندگان معتبر بین المللی انجام می شود.
مرکز ملی یون درمانی سرطان، مرکزی برای استفاده از روش مبتنی بر یون و پروتون جهت کنترل و درمان بافت های سرطانی و جلوگیری از رشد آنهاست. کاهش آسیب بافت های سالم، کمینه کردن آسیب وارده به ارگان های حیاتی، کاهش احتمال ایجاد سرطان ثانویه و قابلیت اعمال دز بیشتر به تومور سرطانی نسبت به روش های مرسوم مهمترین ویژگی های رادیوتراپی با پروتون و یون است.
در حال حاضر کشورهای آلمان، ژاپن، چین، ایتالیا و اتریش از چنین مرکزی برخوردارند. پس از راه اندازی این مرکز در آینده نزدیک، ایران در جمع 5 کشور دارنده این سیستم قرار می گیرد.
این مرکز پس از تکمیل، با در اختیار داشتن سه اتاق درمان و یک اتاق تحقیقاتی سالانه ظرفیت 25 هزار جلسه پرتو درمانی و درمان حداقل 1000 بیمار را خواهد داشت.
بکار گیری 300 نفر متخصصین و فارغ التحصیلان دکتری و کارشناسی ارشد در این مرکز پس از تکمیل و توسعه دانش رادیوتراپی و فیزیک پزشکی با درمان سالانه 1000 بیمار و همچنین توسعه دانش فیزیک شتابدهنده ذرات از مهمترین مشخصه های این پروژه است.
معاون وزیر خارجه اتریش، سفیر ایران در اتریش، سفیر اتریش در ایران و مسئولانی از شرکت مداسترون از دیگر حاضرین مراسم بودند.

 

نسخه قابل چاپ