نام ارسال کننده :  
ایمیل ارسال کننده:
نام دریافت کننده :
ایمیل دریافت کننده :  
موضوع ایمیل :
کد تصویری :
 
اخبار

در تداوم برگزاری جلسه اول گروه کاری مشترک تحقیق و توسعه هسته ای میان ایران و اتحادیه اروپا که پیشتر در بروکسل تشکیل شده بود، برنامه جلسه دوم این گروه کاری مشترک از تاریخ 12 الی 14 تیرماه جاری در تهران و در محل سازمان انرژی اتمی ایران برگزار شد. در روز نخست و افتتاحیه این برنامه ابتدا دکتر علی اکبر صالحی، معاون رییس جمهور و رییس سازمان انرژی اتمی ایران طی سخنانی کوتاه با اشاره به همکاری های تاریخی دو طرف بر لزوم تقویت همکاری های دوجانبه تأکید نمود. سپس هیأت فنی هسته ای کمیسیون اروپا متشکل از خانم هلنا زاتکاجوا، نماینده یورواتم کمیسیون اروپا، تونی دونر، رییس پروژه گداخت اروپا و مانوئل مارتین، نماینده مرکز تحقیقاتی مشترک هسته ای کمیسیون اروپا، در این جلسه به تشریح برنامه ها و ساختار تشکیلاتی مراکز تحقیقاتی هسته ای اتحادیه اروپا پرداختند. در ادامه جلسات روز نخست کارشناسان فنی از بخش های مختلف سازمان انرژی اتمی به ارائه پیشنهادات همکاری به طرف اروپایی پرداخته و در خصوص جزئیات و امکان تحقق پروژه های پیشنهادی همکاری بحث و گفتگو نمودند.

روز دوم برنامه گروه کاری مشترک به بازدید هیأت اروپایی از مراکز آزمایشگاهی هسته ای، مرکز گداخت سازمان انرژی اتمی و مرکز فیزیک پلاسمای دانشگاه علوم و تحقیقات اختصاص یافت. طی این بازدیدها کارشناسان فنی حوزه های مذکور به تشریح توانمندی ها در بخش های مختلف پرداخته و با هیأت اروپایی تبادل نظر کردند.

در روز سوم از این برنامه، نشست رسمی گروه کاری مشترک برگزار شد و طرفین ضمن مرور نقشه راه و جدول برنامه همکاری هسته ای ایران و اتحادیه اروپا در پنج حوزه، در خصوص اقدامات پیشنهادی در دوره های کوتاه مدت، میان مدت و بلند مدت بحث و تبادل نظر نمودند.

لازم به ذکر است برنامه بعدی گروه کاری مشترک در ماه آتی نوامبر در بروکسل برگزار می شود که طی آن هیأت ایرانی در ادامه مذاکرات، از مراکز هسته ای اتحادیه اروپا بازدید خواهد کرد. همچنین در طول بازه های زمانی یاد شده دوره های آموزشی و اطلاع رسانی برگزار خواهد شد.نسخه قابل چاپ