نام ارسال کننده :  
ایمیل ارسال کننده:
نام دریافت کننده :
ایمیل دریافت کننده :  
موضوع ایمیل :
کد تصویری :
 
اخبار
1396/1/21 دوشنبهدر آیین افتتاح بخش دستاوردهای هسته ای در باغ موزه دفاع مقدس؛
دکتر صالحی: ملتی ریشه دار است است که نسبت به تاریخ خود توجه داشته باشد
ملتی که نسبت به تاریخ خودش بی اعتنا باشد و به جوانمردان و سرداران و بزرگان خودش اعتنایی نورزد زمانه بی رحمانه با آن ملت رفتار خواهد کرد. ملتی ریشه دار است که نسبت به تاریخ خود توجه داشته باشد و این توجه باعث می شود که صیانت از حیات مستمر آن ملت برقرار باشد.
دکتر صالحی معاون رییس جمهور و ریاست سازمان در مراسم آئین افتتاح بخش دستاوردهای هسته ای در باغ موزه دفاع مقدس که روز دوشنبه 21 فروردین ماه 1396 با حضور خانواده شهدای هسته ای، جمعی از معاونین و مسئولان سازمان انرژی اتمی و سردار جواد خضرایی، مدیرعامل و مسئولان این باغ موزه برگزار شد؛ با اشاره به مطلب فوق و تاریخ حماسه های ایران و جهان افزود: حماسه  رستم و سهراب که فردوسی در شاهنامه رقم می زند، یکی از ابعاد مهم فرهنگی کشورمان را صیانت کرد، حماسه هومر در یونان و گیل گمش سومری ها هم هست. این حماسه ها را ملت هایی می آفرینند که پابرجا هستند.یونانی ها هنوز هستند و ایرانی ها به عنوان یک ملت همچنان 3 هزار سال است که در برابر امتحان تاریخ ایستاده اند. اما تاریخ این ملت بخصوص بعد از انقلاب شکوهمند اسلامی تاریخ بسیار ویژه ای است.معاون رییس جمهور با اشاره به اینکه این ملت یک بار در گذشته های دور بزرگترین امپراطوری جهان را آفرید و یک بار هم بعد از ورود اسلام اندیشه ای نو به جهان عرضه کرد و پرچمدار اسلام ناب شد به نحوی که بزرگان اهل سنت و تشیع عمدتاً از این سرزمین برخاسته اند، افزود: این ملت اندیشه پروری کرده است و بعد از انقلاب اسلامی علاوه بر اندیشه پروری، شیوه جدیدی از حکمرانی را عرضه نموده است. این شیوه جدید حکمرانی در نظمی که استکبار برقرار نموده خدشه وارد کرده و آنها را نگران کرده است.
 دکتر صالحی افزود: مطلب دیگر اندیشه است. ج.ا. ایران رویکرد جدیدی از حیث مراودات اجتماعی، سیاسی و اخلاقی عرضه نموده است. هنوز راه زیادی تا مقصد داریم اما در این بستر حرکت می کنیم.
ریاست سازمان تأکید کرد : اندیشه ای که انقلاب اسلامی ایران عرضه کرده در نوع خود ویژه و فرید است. انقلاب ما قابل مقایسه با هیچ انقلاب دیگری نیست. ابعاد انقلاب از حیث اندیشه های نو و ارایه شیوه حکمرانی نو ویژه است. به همین دلیل با بحران های ساختگی توسط غرب روبرو می شویم.
ایشان گفت: برای اینکه بتوانیم این میراث گرانقدر را حفظ کنیم باید قدردان کسانی باشیم که آن را بوجود آورده اند ضمناً باید خوب آن را بفهمیم، تحلیل کنیم و باور داشته باشیم.
دکتر صالحی با اشاره به اهمیت آگاهی نسل جوان از زحماتی که نسل های پیشین متحمل شدند گفت: تعداد 240 هزار شهید در تاریخ دفاع مقدس کم نیست . آنان که خالصانه جانشان را از دست دادند که ما عزیز و مقتدر باشیم. که دیگر غلام حلقه به گوش کسی نباشیم؛  آزاده باشیم و این نعمت بسیار بزرگی است.
وی با بیان اینکه این ملت قیام کرد و اراده کرد که متحول شود، جنگ تحمیلی علیه کشورمان را یک جنگ جهانی قلمداد کرد و در بیان علت آن گفت: در جنگ تحمیلی شرق و غرب به صدام یاری می رساندند. امریکا و اروپای غربی و کشورهای منطقه حامی او بودند. علیرغم اینکه ما در ضعیف ترین شرایط نظامی و آمادگی برای جنگ قرار داشتیم. نه ارتشی و نه سپاهی داشتیم. اما آن جنگ نتوانست کمر ملت را خم کند و اینها همه ناشی از اراده ملت بود.
ریاست سازمان و معاون رییس جمهور در بخشی دیگر از سخنانش در وصف عناصری که در انقلاب اسلامی بسیار تأثیر گذار بودند به دو عنصر تدبیر و تقدیر اشاره کرد. و افزود: عنصر کارآمدی و تدبیر مسؤولان نظام و همچنین عنصر تقدیر دو عنصر مورد توجه در انقلاب اسلامی هستند. زمانی که ما به لبه پرتگاه رسیده بودیم و هر آن امکان فروریختن وجود داشت خداوند مقدر کرد این انقلاب را از گردنه  ها عبور دهد.
و در این میان برجام هم واقعا مقدر شده بود. در حالیکه ما تحت تحریم ظالمانه ای قرار داشتیم. اما تدبیر رهنمودهای مقام معظم رهبری و تقدیر الهی راه را باز کرد .
وی  انقلاب اسلامی را مرهون شهدا دانست و تأکید کرد: این ملت در 37 سال پس از پیروزی انقلاب اسلامی ایران یک لحظه هم شهدای خود را فراموش نکرده است. و در هر جلسه و محفلی یاد آنها را به جا می آورد. اگر یاد و خاطره شهداء که زنده هستند را زنده نگهداریم این ما را زنده نگه می دارد.
ریاست سازمان با اشاره به اینکه بطور معمول عناصر قدرت یک ملت را علم، صنعت و اقتصاد می دانند، افزود: این عناصر خیلی ریشه ای نیستند. می شود علم و اقتصاد را از دست داد. اما عناصری هستند که ریشه دارترند و آنها فرهنگ، باور و اعتقاد و دین هستند.
ایشان افزود: اما معنای واقعی دین چیست؟ ذهن عده ای تنها به عبادات معطوف می شود در حالیکه دین در کلام عرب یعنی نظام زندگی که باید مبتنی بر یک سری باورها باشد . در بستری فرهنگی حرکت کند که ممزوج از سنت های حسنه این ملت و اسلام حنیف است که این ملت را به ملت ویژه ای تبدیل کرده است..
دکتر صالحی همچنین در بیان خبری برای اصحاب رسانه از کلنگ زنی بیمارستان سوانح و سوختگی و پرتوی در اراک که در مجاورت بیمارستان امیرمؤمنان احداث می شود نام برد و این اقدام را همزمان با میلاد حضرت علی (ع) مبارک دانست.
سردار خضرایی، مدیرعامل باغ موزه دفاع مقدس سخنران دیگر مراسم در بخشی از سخنانش گفت: همه جنگ های دنیا مظهر بداخلاقی و ضد ارزش هاست در حالیکه دفاع مقدس مظهر اخلاق مداری و رشد عوامل انسانی است . دفاع مقدس می تواند همه نیازمندی های تربیتی را در اختیارمان قرار دهد. این موضوع در جامعه به نحو مقتضی منعکس نمی شود. چه بهتر است که نیازمندی های مردم شناخته شود این نیازمندی در باب تربیتی تعمیم یابد ؛ این در حالی است که ما در فضایی بیش از 45 هزار متر مربع  و در باغ موزه دفاع مقدس می توانیم این موضوع را انعکاس دهیم.

وی سپس افزود: در سال گذشته توانستیم دورنمای عملیات دفاع مقدس را در باغ موزه دفاع مقدس ترسیم کنیم. این موضوع باعث درک بیشتر مردم  نسبت به دفاع مقدس خوهد بود.
مراسم ویژه آئین افتتاح بخش دستاوردهای هسته ای در باغ موزه دفاع مقدس با تقدیر از خانواده شهدای هسته ای و بازدید از بخش دستاوردهای هسته ای پایان یافت.
نسخه قابل چاپ