• ارسال به دوستان
نام ارسال کننده :  
ایمیل ارسال کننده:
نام دریافت کننده :
ایمیل دریافت کننده :  
موضوع ایمیل :
کد تصویری :
 
اخبار
1395/10/4 شنبه
اختراع پژوهشگاه علوم و فنون هسته ای پروژه ای منتخب در هفدهمین نمایشگاه دستاوردهای پژوهش و فناوری
اختراع پژوهشگاه علوم و فنون هسته ای با موضوع لایه نشانی طلا بر روی تارگت های مسی مورد استفاده در تولید رادیوداروها با استفاده از ترکیب کلروآئوریک اسید در هفدهمین نمایشگاه دستاوردهای پژوهش و فناوری که از(24-28آذرماه) در نمایشگاه بین المللی برپا شد ، به عنوان یکی از پروژه های منتخب برگزیده شد.

حذف ناخالصی های شیمیایی در پروسه تولید رادیوداروها هدف این اختراع می باشد که در سطح بین المللی مطرح است. شایان ذکر است این ناخالصی ها در پروسه تولید به وسیله برخورد ذرات شتاب داده شده از جمله پروتون و دوترون با بدنه تارگت و واکنش های متعاقب هسته ای ایجاد می شوند. یکی از راه های از بین بردن این ناخالصی ها لایه نشانی طلا بر روی این قطعات می باشد. نکته حائز اهمیت در این روش ایجاد مقاومت بالای مکانیکی و یکنواختی فوق العاده سطح ، پایداری حرارتی بالا و وزن سبک می باشد. از این رو لایه نشانی طلا با درصد خلوص بسیار بالا بر روی قطعات حساس دستگاه های تولیدی رادیوداروها از جمله تارگت های مسی مورد استفاده در صنعت داروسازی هسته ای و سایر محل های در معرض ذرات شتاب داده شده از جمله تارگت FDG به عنوان یک راه حل کامل و کم هزینه ارائه گردید.

در این روش با حذف طلای فلزی (کلوئیدی) و استفاده از ترکیب شیمیایی بسیار خالص طلا از احیای سریع این ترکیب و هسته زایی بالا استفاده شد. لذا فواصل بین ذرات احیا شده در روی تارگت کاهش یافته و سطح یکنواخت را بدست می دهد. مقاومت حرارتی و مکانیکی تارگت های مورد بحث در سیکلوترون کرج چندین بار مورد آزمایش قرار گرفت. نتایج نشان داد تارگت های لایه نشانی شده با استفاده از ترکیب تترا کلرو آئوریک اسید (HAuCl4)در مقایسه با تارگتهای لایه نشانی شده با طلای فلزی دارای اکتیویته بسیار پایین تر (یک بیستم) بوده و سطح آنها کاملا دست نخورده است و این در حالیست که تارگتهای لایه نشانی شده با طلای فلزی دارای نقاط سیاه رنگ (اثر ذوب شدن) می باشند. محصولات تولیدی با این تارگت ها دارای خلوص بی نظیر بالای 98% می باشند. این اختراع در قالب پروژه ملی تحقیقاتی تولید ژنراتور روی-62/مس -62 برای مقاصد PET با تلاش عضو هیئت علمی پژوهشگاه علوم و فنون هسته ای انجام شد و هم اکنون این ژنراتور رادیودارویی جهت ارئه به مراکز درمانی عرضه شده است. 

دکتر محمد فرهادی، وزیر علوم و دکتر احمدی، معاون پژوهشی وزیر در جریان بازید خواهان همکاری بیشتر پژوهشگاه علوم و فنون هسته ای با سازمان پژوهش های علمی و صنعتی ایران و عقد تفاهم نامه جهت پیشبرد اهداف علمی کشور شدند. همچنین هیأت بلند پایه مالزیایی به سرپرستی پرفسور رازالی، مدیر اجرایی نوسانتارا تکنولوژی از پروژه های منتخب حاضر در نمایشگاه بازدید به عمل آوردند و نسبت به عقد تفاهم نامه با پژوهشگاه علوم و فنون هسته ای ابراز علاقه کردند.


نسخه قابل چاپ