• ارسال به دوستان
نام ارسال کننده :  
ایمیل ارسال کننده:
نام دریافت کننده :
ایمیل دریافت کننده :  
موضوع ایمیل :
کد تصویری :
 
اخبار

2رقم جدید برنج مقاوم به کم آبی و خشکسالی موسوم به طاهر و قدس که دارای منشاء طارم و هاشمی هستند، در روزهای یکشنبه و دوشنبه 23-22 مرداد ماه جاری در شهرهای آستانه، لنگرود و طالش رونمایی می شوند. این پروژه ها با تلاش 9 ساله مرکز کشاورزی هسته ای کرج وابسته به پژوهشگاه علوم و فنون هسته ای سازمان انرژی اتمی ایران و همکاری مرکز تحقیقات برنج کشور از سال 87 آغاز شده و همه مراحل آزمایشی و ارزیابی های لازم مولکولی، بیو شیمیایی و ... را با موفقیت طی نموده است.

ارقام مذکور از لحاظ کمی و کیفی نسبت به منشاء خود از مزیت های خوبی برخوردارند. از جمله طاهر با منشاء طارم دو هفته زودتر می رسد و قد آن حدود 30 سانتی متر از طارم محلی کوتاه تر است. قدس نیز با منشاء هاشمی صفات منحصر بفرد خود را دارد و مقاوم به خشکسالی و تنش های زیستی است. این ارقام بیش از 40 درصد افزایش محصول نسبت به ارقام معمولی دارند، خوش پخت هستند و خوب قد می کشند.

برای انجام این کار 6 شالیکار نخبه وزارت جهاد کشاورزی انتخاب شدند و در شرق و غرب استان گیلان این ارقام در 6 مزرعه کشت شده اند که از سه مزرعه شامل دو مزرعه رقم طاهر در آستانه و لنگرود و یک مزرعه رقم قدس در طالش رونمایی می شود. شالیکاران از کشت این ارقام رضایت کامل دارند و تقاضای توسعه آنها را در دیگر مناطق و مزارع دارند.

لازم به ذکر است گزارش معرفی و تولید انبوه این ارقام جهت ثبت رقم به موسسه ثبت و گواهی بذر و نهال کشور زمستان امسال ارائه خواهد شد.


نسخه قابل چاپ