نام ارسال کننده :  
ایمیل ارسال کننده:
نام دریافت کننده :
ایمیل دریافت کننده :  
موضوع ایمیل :
کد تصویری :
 
اخبار
دکتر علی اکبر صالحی، معاون رییس جمهور و رییس سازمان انرژی اتمی ایران صبح روز پنجشنبه 9 شهریورماه به مناسبت هفته دولت در سفری یکروزه به شهر قزوین با حضور مسئولان و مدیران این استان در جمع فرهیختگان دانشگاه فرهنگیان سخنانی ایراد کرد. دکتر صالحی در این سفر با حضرت آیت الله عابدینی دیدار و گفتگو کرد. همچنین در بخش دیگری از سفر، چند پروژه جدید از جمله تجهیزات تصویر برداری بیمارستان تامین اجتماعی رازی، مجتمع تفریحی و ورزشی ستاره طلایی و 6 پروژه برق با حضور دکتر صالحی افتتاح و به بهره برداری رسید.
معاون رییس جمهور که در همایش راه رجایی در دانشگاه فرهنگیان سخن می گفت، ضمن گرامیداشت هفته دولت، روز عرفه، عید سعید قربان و بزرگداشت یاد و خاطره شهیدان رجایی، باهنر، بابایی، لشکری و امامی؛ استاندار فقید قزوین اظهار داشت: این بزرگواران برای ما الگوهایی بودند که راه را پیدا کنیم. اگر شما به دنبال حیات طیبه و نمونه انسان پرهیزکار باشید، شهید رجایی و شهید باهنر الگوهایی مناسب و شایسته هستند. الگوسازی همواره یکی از عناصر مهم در هدایت جامعه است. ما در منظومه انقلابی زندگی می کنیم که در خلاء بوجود نیامده و قطعاً پیشینه ای داشته است. پیشینه آن، مجموعه تحولاتی است که از زمان ظهور رسول اکرم (ص)، بعثت ایشان، قیام حضرت امام حسین (ع) و تا انقلاب اسلامی رخ نموده است. به بیان دیگر، عصاره این تحولات از سیره اخلاق نبوی تا آزادگی و جوانمردی حسینی، علم باقری، مذهب و طریقت جعفری و مجموعه صفات نیکو نشأت یافته و در انقلاب اسلامی تجلی پیدا کرده است.

دکتر صالحی تصریح کرد: در بستر انقلاب اسلامی عزیزانی همچون شهید رجایی ظهور می کنند که متصف به خیلی از این صفات هستند. انسانی که خدا ترس، خدا دوست، انسان دوست، متواضع، عالم و انقلابی و شخصیتی که مغز و لب اللباب عبادت را چشیده بود. سراسر وجود این بزرگوار در خدمت به مردم معنا می یافت.
رییس سازمان انرژی اتمی با اشاره به نهایت ساده زیستی مسئولان جمهوری اسلامی در سال های آغازین انقلاب اسلامی و ترورهای کوری که منافقین در سطح وسیع انجام دادند، گفت: منافقین تلاش مذبوحانه ای کردند تا کیان این انقلاب را از بین ببرند. آنها نتوانستند در این کار به نتیجه برسند اما زمینه و بستر ساده زیستی را از مسئولان گرفتند. اما چرا این کار را کردند؟ کار آنها هوشمندانه ولی رذیلانه بود. آنها با این کار مسئولان را به ظاهر از مردم با ایجاد حلقه محافظین جدا کردند. چون دولت و مسئولان در جمهوری اسلامی برخاسته از اراده ملت هستند. امام بزرگوار فرمودند: "نگویید ملت و دولت. ما ملت و دولت نداریم. اینها یکی هستند. دولت و مسئولان برخاسته از اراده ملت هستند...". منافقین خواستند در این امتزاج بین مردم و مسئولان خدشه ایجاد کنند.
ایشان با ذکر خاطره ای از آیت الله صافی گلپایگانی- که از حضرت آیت الله العظمی بروجردی نقل می کرد- گفت: دائم از ما می پرسند که این روحانیون مقصدشان کجاست و چه موقع درسشان تمام می شود. ایشان پاسخ دادند که اگر مقصد دنیوی باشد که اینها هیچگاه به مقصد نمی رسند. اگر انسان دنیا را طلب کند باید راه های دیگری را طی کند. اما راهی که یک عالم، طلبه و دانشجو آغاز می کند، راه تحصیل علم و رسیدن به کمالات معرفتی است. این راه اگر با این نیت آغاز شده باشد، همان لحظه که کار را شروع کرده به مقصد رسیده است.
دکتر صالحی افزود: شهید بزرگوار رجایی همان روز اول به مقصد رسید. چون راه دنیا را انتخاب نکرده بود. او راه خدا و خدمت به بندگان خدا را انتخاب کرده بود. پس دیدید چگونه اوج گرفت. کمال اوج گرفتن برای انسان شهادت است. چون شهید نزد خداوند زنده است و در آستان الهی و بارگاه حضرت دوست، مقیم و معتکف است.
معاون رییس جمهور گفت: مطلب دیگری که ایشان فرمودند، اینکه "حاسبوا قبل ان تحاسبوا" یعنی خود را محاسبه کنید و مورد رصد و ارزیابی قرار دهید قبل از اینکه به حساب شما برسند. شهید رجایی اینگونه بود. اگر اینگونه باشیم زندگی برای ما شیرین می شود. هرچند زندگی فراز و نشیب دارد و برای هیچ کسی هموار نیست. می فرماید أَحَسِبَ النَّاسُ أَنْ يُتْرَكُوا أَنْ يَقُولُوا آمَنَّا وَهُمْ لَا يُفْتَنُونَ. "آيا مردم پنداشتند كه تا گفتند ايمان آورديم رها مى شوند و مورد آزمايش قرار نمى گيرند". به فتنه اشاره می کند که اغواگری در آن است. انسان ها همیشه در معرض فتنه و آزمایش هستند. اما اگر بتوانیم خود را رصد و کنترل کنیم به حیات طیبه می رسیم. حیات طیبه، آرامش درون است و نه الزاماً معیشت خوب دنیوی. انسان اگر درون و وجدانش آرام باشد، زندگی آرامی دارد ولو بزرگترین مشکلات برایش پیش بیاید. چون چنین انسانی قطعاً متوکل است. شهید رجایی متوکل بود، آرامش داشت. این بزرگوار ایستگاه هایی در زندگی دارد که درس آموز هستند.
معاون رییس جمهور تأکید کرد: الگو الزاماً آرمانی صد در صد نیست. ما نمی خواهیم شهید رجایی اسطوره نایافتنی باشد بلکه می خواهیم یک الگو که برخاسته از مکتب اسلام و انقلاب است، باشد. خون های زیادی به پای درخت تنومند این انقلاب ریخته شده است. این خون ها که در جای جای این سرزمین ریخته شده است، علیرغم وجود مشکلات معیشتی، ایران را به کشوری استوار، مقتدر و آفتخار آمیز تبدیل نموده است تا در مقابل خصم سر خم نکند و با پیام الله اکبر و تمسک به آن، قدرتمندانه به پیش بتازد. این همه فشار و دسیسه طی 38 سال به این ملت تحمیل کردند. اکنون انقلاب اسلامی در چه جایگاهی قرار دارد؟ این ملت عزیز به برکت انقلاب اسلامی افتخار آفرین ترین ملت در منطقه و حتی در سطح جهان است.
دکتر صالحی اضافه کرد: اکنون این ملت در بستر حمایت از حق و بنا بر ضرورت همدلی و همراهی با مظلوم در لبنان، سوریه، عراق و یمن، حضور یافته است. این حضور در دل ها و بواسطه فلسفه وجودی نهضت اسلامی است و نه با خرج کردن دلار. دیگرانی هم سعی کردند با صرف دلار و هزینه های هنگفت حضورشان را تحمیل کنند. اما دلارها و امکانات مادی و دنیوی روزی تمام می شود اما عشق و همدلی تمام نشدنی است. حضور ایران در منطقه، حضور و ظهور در دل هاست. آیا سید حسن نصرالله عزیز را می شود با دلار و با معیارهای مادی خلق کرد؟ آیا عبدالملک حوثی را می شود با دلار درست کرد؟ این عزیزان تمام وجودشان را برای دفاع از حق و مظلوم گذاشته اند. این قانون خلقت است که هر چه تلاش کنند حق را مکتوم کنند، سرانجام حق و حقیقت نمایان می شود.
وی ادامه داد: ما هیچگاه نگفتیم جمهوری شیعه ایران، یا جمهوری جعفری ایران بلکه گفتیم جمهوری اسلامی ایران. همه شهروندان ایران برادران و خواهران مسلمان ما هستند. اما آنها که تفرقه ایجاد می کنند به ما همه گونه تهمت رافضی، صفوی و کافر زدند. باطل بودن فرقه وهابیت را با میلیاردها دلار نمی شد ثابت کرد در حالیکه می بینید داعش چه بر سر مسلمین از شیعه و سنی آورد. اسلام ناب محمدی آنگونه که امام عزیز راحلمان فرمودند، الان رخ می نماید و مثل چراغی تابناک نورافشانی می کند. این از الطاف خفیه الهی است. این همان حقی است که نمایان شد.
دکتر صالحی با اشاره به آیه شریفه "لیس للانسان الا ما سعی" و تاکید بر اینکه هیچ نعمتی آسان بدست نمی آید به ایستادگی و مقاومت ملت شریف ایران از جمله شهید والامقام محسن حججی که حسین وار در مقابل داعش ایستاد، گفت: علیرغم تمامی مشکلات اقتصادی و معیشتی، آینده این کشور آینده روشنی است. وَلا تَهِنوا وَلا تَحزَنوا وَأَنتُمُ الأَعلَونَ إِن كُنتُم مُؤمِنينَ؛ و سست نشوید! و غمگین نگردید! و شما برترید اگر ایمان داشته باشید!
در ابتدای این همایش دکتر فریدون همتی، استاندار قزوین اظهار داشت : نهال انقلاب اسلامی با نثار خون پاک شهدا شکوفه داد وآبیاری شد و اکنون نیز با تمام قدرت، حیات پربرکت خود را ادامه می دهد.
همتی افزود: برای دفاع از آرمان های انقلاب اسلامی، استان قزوین شهدای زیادی را تقدیم کرده است که نمونه بارز آنها شهیدان رجایی،ابوترابی ،بابایی و 3000 شهیدی است که هر کدام شخصیت های بزرگ و والایی بودند که در راه دفاع از انقلاب و مردم به درجه والای شهادت رسیدند.

وی افزود: در مسیر انقلاب اسلامی و دفاع از ارزشها، نثار خون شهدا تداوم دارد و در حال حاضر نیزمردم استان قزوین
  با اقدامی خودجوش و عزم و اراده محکم و استوار، بهترین استقبال را در مراسم تشییع شهدای برون مرزی و مدافع حرم دارند که این امر بیانگر ادامه مسیر انقلاب است.
وی تاکید کرد: ماهمواره باید به پاسداشت راه و سیره شهدا بپردازیم و تا انقلاب اسلامی پابرجاست، توطئه های دشمان پایان نمی پذیرد. برای دفاع از آرمان های انقلاب اسلامی ایثارگری های جوانان و حمایت مردم به عنوان پشتوانه عظیمی جمهوری اسلامی را همراهی می کند.
استاندار قزوین با اشاره به شخصیت و منش شهید رجایی گفت: شهید رجایی انسانی وارسته، مدیری ساده زیست و مردم دوست بود و همواره دغدغه این شهید بزرگوار، اعتلای انقلاب اسلامی و رسیدگی به مردم و مستضعفان بود و همین سلوک و وارستگی وی بود که باعث شد خداوند بهترین آبرو را برای او رقم بزند و همواره یاد و سیره و اخلاق نیکویش به عنوان الگویی برای مسئولان در جمهوری اسلامی خواهد بود.

در پایان همایش راه رجایی، لوح تقدیر و هدایایی ار طرف استاندار، بنیاد شهید رجایی و مردم قزوین توسط دکتر صالحی به همسر شهید امامی، استاندار فقید قزوین اهداء شد. همچنین استاندار قزوین از خدمات و تلاش های دکتر صالحی تقدیر کرد.
حضرت آیت الله عابدینی، امام جمعه قزوین در دیدار دکتر صالحی با ایشان، با تاکید بر تحقق مطالبات رهبری معظم انقلاب و ضرورت توجه به نیاز روحی و فضای جامعه، امیدواری و خوش بینی به آینده و اعتمادی که مردم به داشته های خودشان داشته باشند را حائز اهمیت دانست و افزود: در پیروزی انقلاب اسلامی و دوران دفاع مقدس، ملت بزرگ ایران شاهد بودند که آمریکا و شوروی و اروپایی ها دست به دست هم داده بودند تا ما را بشکنند. اما ما سربلند و سرافراز بیرون آمدیم.

ایشان با اشاره به دستاوردهای کشور در زمینه های هسته ای، علمی و فناوری تصریح کرد: گاهی فضای امید مردم از برخی سخنان، تا حدودی آسیب دید و به روحیه آنها لطمه زد. شما الحمدلله امید افشانی می کنید که مردم خیلی نیاز دارند.
امام جمعه قزوین گفت: دشمنان همه تلاششان را می کنند تا ما اراده نکنیم و اراده ما را بشکنند. با نگاهی به مفهوم اراده در آیات قرآنی انسان به شوق می آید که خداوند چه نقشه هایی کشیده است و ما کمتر استفاده می کنیم. در آیه 5 سوره قصص می فرماید؛ "و ما اراده کردیم که بر آنان که در زمین ضعیف شمرده شدند منت نهاده ،آنها را پیشوایان خلق و وارثان دیگران قرار دهیم". در اینجا خداوند متعال کلیدواژه "اراده" را مورد اشاره قرار داده است. پیروزی و شکست، موهبتی است که خداوند برای انسان مقرر می کند.
حضرت آیت الله عابدینی افزود: اما اگر بنده خدا باشیم همه چیز درست می شود. بندگی لوازمی دارد و آن همراهی با خدا و صدق و صداقت است. مطمئن باشید که « نَصرُ مِن اللهِ و فَتحٌ قریب».
رییس سازمان انرژی اتمی نیز در دیدار با امام جمعه قزوین، ضمن تشریح دستاوردهای این سفر یکروزه با اشاره به مهجوریت دین در برهه پیش از انقلاب- که بویژه شیعیان در جای جای ممالک اسلامی برای مثال لبنان فقیرترین و محروم ترین قشر جوامع بودند- به بیان سال ها تلاش شخصیت های بزرگی همچون امام موسی صدر در لبنان پرداخت که شیعه را به عزیزترین و مترقی ترین قشر جوامع اسلامی تبدیل کرده است و ادامه داد: اساس همه حرکت ها امید بود و بر همین اساس حرکت أمل را شکل داد. خداوند مقدر کرده است پیام یگانه و رسای انقلاب ما به اقصی نقاط عالم نفوذ کند. علیرغم جنگ، تحریم ها، محرومیت ها و فشارهای استکبار می بینیم که در حال حاضر، ایران اسلامی چقدر عزیز است. کریستین امان پور در پاسخ به سوالی در مورد انقلاب ایران، حقیقتی را اعتراف می کند که "قبل از انقلاب، ایران نوکر حلقه بگوش آمریکا بود و الان تصمیم گرفته در مدار سیاسی خودش بچرخد و تصمیم ندارد مرهون اراده دیگران باشد."
دکتر صالحی افزود: رژیم صهیونیستی تلاش دارد همواره ما را گرفتار نگهدارد. این همه فشار های بین المللی از همین مسئله نشأت می گیرد. ما در مقابل نهایت تدبیر، هوشمندی و صبر و حوصله را نشان می دهیم تا هم شر دشمن را کم کنیم و هم نیاز های خودمان را برآورده سازیم.
وی تاکید کرد: مهمترین مسئولیت همه ما انسجام، همدلی و همزبانی است، هر چند اختلاف نظرهای داخلی و طرح سلیقه های گوناگون را به فال نیک می گیرم. زیرا معتقدم که انقلاب ما باید این مراحل را طی کند تا به کمال برسد. می بینیم که حضرت آقا با چه بزرگواری نصیحت می کنند و تذکرات لازم را به نیکوترین وجه ممکن به خدمتگزاران نظام، ابلاغ می کنند.
دکتر صالحی افزود: ما باید در این برهه به گونه ای عمل کنیم که از گردنه ترامپ با درایت عبور کنیم و با تدبیر و انسجام داخلی و با هوشمندی دفع شر کنیم. ما همچنین باید سه پیام را به سه طرف بدهیم. به آمریکایی ها بفهمانیم که اگر همراهی نکنند ما نیز پاسخ شان را قاطعانه خواهیم داد و اگر شیطنت کنند 5 روزه در فردو واحد تولید سوخت با غنای 20 درصد را راه اندازی می کنیم. به اروپایی ها و دیگران بگوییم اگر به توافق پایبند باشند ما نیز همراهی می کنیم. و به ملت عزیز ایران بگوییم وحدت، انسجام و فضای امید را حفظ کنند تا با قدرت و هوشیاری منافع ملی را پیش ببریم.
در بخشی از این سفر، معاون رییس جمهور با همراهی مسئولان و مدیران استان با حضور در مراسم افتتاح پروژه های توسعه و احداث خطوط و پست های فوق توزیع و انتقال برق، پست 63 به 20 کیلو ولت پونک و خط شبکه 63 کیلو ولت را افتتاح کرد.
دکتر صالحی همچنین با حضور در خانه خلبان تیزپرواز ارتش اسلام، شهید عباس بابایی که با همراهی مسئولان استان و نخبگان رشته نانو این استان صورت گرفت، خانه موزه و حسینیه شهید بابایی را افتتاح نمود.نسخه قابل چاپ