نام ارسال کننده :  
ایمیل ارسال کننده:
نام دریافت کننده :
ایمیل دریافت کننده :  
موضوع ایمیل :
کد تصویری :
 
اخبار
مراسم افتتاحیه سی و هشتمین نمایشگاه تخصصی دستاوردهای صنعت هسته ای کشور روز شنبه 16 اردیبهشت ماه جاری با حضور مسئولان عالی استان و دانشگاههای مازندران و بسیاری از اساتید، پژوهشگران و دانشجویان برگزار شد. در این مراسم وزیر علوم تحقیقات و فنآوری و تعدادی از نمایندگان مجلس شورای اسلامی با برشمردن اقدامات کشور در عرصه‌های گوناگون، اقدامات سازمان انرژی اتمی در عرصه تولید علم، فن آوری و صنعت هسته‌ای را غرور آفرین نامیدند.
اصغر زارعان، دستیار معاون رئیس جمهور و رئیس سازمان انرژی اتمی ضمن تشریح افق هسته‌ای 15 ساله، توفیقات و پیشرفت‌ها را نتیجه ایستادگی، مقاومت، تلاش و خود باوری و استفاده از ظرفیت‌های داخلی با سرلوحه قراردادن اندیشه‌ها و منویات نورانی مقام معظم رهبری و مجاهدت‌های شبانه روزی مسئولان سازمان انرژی اتمی و رشادت‌های فرزندان این مرز و بوم دانست.

زارعان با اشاره به رونمائی از پروژه‌ های متعدد و دستاوردهای به نمایش درآمده در 20 فروردین امسال، گفت: این امر نشان داد فرزندان دلاور و رشید ایران اسلامی در کمال گمنامی و خالصانه علیرغم ادعاهای برخی عناصر بدخواه، بد اخلاق یا ناآگاه با سرعت هرچه تمام‌تر و بر اساس سیاست‌های عالی نظام حرکت عظیم و شتابان پیشرفت فناوری صلح آمیز هسته‌ای را توأم با ابتکار و نوآوری به پیش می‌برند.
دستیار معاون رئیس جمهور صنعت هسته ای را یک صنعت بومی که حاصل خون شهدا، صبر و تلاش توأم با تدبیر و بصیرت است توصیف نمود و گفت: سازمان انرژی اتمی اقتصاد مقاومتی را سرلوحه  فعالیت های خود قرارداده است و در همین راستا بومی سازی و خودکفایی در تمام عرصه ها را از اولویت‌های اساسی خود دانسته  و در فرصت ایجاد شده پس از برجام، آن را در گسترش ارتباطات علمی و اقدامات عملیاتی و اجرائی با جهان بکار گرفته است. 
زارعان با اشاره به عقد قرارداد دو نیروگاه اتمی جدید در بوشهر، گفت: قبل از برجام مراکز تحقیقاتی و پژوهشی در ارتباطات تخصصی بین المللی خود با مشکل روبرو بودند ولی امروز با عبور از ایران هراسی و برقراری ارتباطات دوجانبه و چند جانبه با بسیاری از کشورها و انعقاد تفاهم نامه ها و قراردادهای همکاری زمینه های پیشرفت حاصل شده است.
زارعان از جمله این قراردادها را توافق منعقد شده با یک کشور اروپایی را بیان کرد که انشاالله در اردیبهشت ماه سالجاری عملیات اجرائی آن رسماً آغاز می شود و این پروژه ملی تحولی در حوزه علمی کشور ایجاد خواهد نمود. این پروژه با استفاده از اعتبارات یا فاینانس خارجی می­باشد و نتیجه دو سال تلاش و پیگیری است.
دستیار رئیس سازمان انرژی اتمی با تاکید بر اینکه ما در مذاکرات هسته ای در بعد فنی چیزی از دست ندادیم، غنی سازی برقرار است و هزاران سانتریفیوژ کار می کنند و افزایش360 تنی ذخایر استراتژیکU3O8 یا کیک زرد پس از چهل سال نمایانگر اقتدار، تعامل، تدبیر، امید و تلاش است، گفت: سازمان انرژی اتمی ایران موفق به فروش 70 تن آب سنگین مازاد خود به دو کشور بزرگ، روسیه و آمریکا می‌شود. پیام این اقدام یعنی ورود ایران به باشگاه هسته ای جهان و انحصار شکنی و در این راستا کارخانه تولید آب سنگین اراک به تولید خود با نشاط ادامه می‌دهد و یکی از خالص‌ترین آب‌های سنگین جهان با کیفیت بالا محسوب می‌شود.
زارعان با برشمردن مزیت های فناوری هسته ای و استفاده از سرریز دانش انباشته شده هسته ای در صنایعی نظیر نفت، بهداشت و سلامت و دیگر صنایع، گفت: یکی از رویکردهای سازمان انرژی اتمی بالا بردن کیفیت فعالیت‌ها و استاندارد سازی با هدف رقابت در عرصه داخلی و خارجی است. اگر محصول تولید شده از کیفیت لازم برخوردار نباشد نمی‌تواند در عرصه بین المللی رقابت کند لذا باید همه استانداردهای روز دنیا را مورد توجه قرار داد.
زارعان پیرامون برخی پروژه های جدید سازمان از جمله پیشران‌های هسته‌ای، ایزوتوپ‌های پایدار، همجوشی و افتتاح سطح‌سنج هسته‌ای توضیحاتی ارائه نمود و گفت از برخی دستاوردهای جدید از جمله چگالی‌سنج با نام P120N که در عرصه‌های مختلف نفت، گاز، پتروشیمی، آهن، فولاد، آلومینیم، معدن و ... کاربرد دارد و صد در صد بومی شده بزودی رونمایی خواهد شد. وی همچنین احداث مرکز بومی پرتودهی صنعتی در قزوین را طی 7 ماه که کاربردهای بسیار مهمی در حوزه پسماندهای بیمارستانی، میکروب‌زدایی، مقاوم‌سازی محصولات کشاورزی دارد، یکی از نمادهای افتخار، عزت، اعتماد به نفس، صبر، ایستادگی، تلاش و مدیریت جهادی دانست.
در ادامه دستیار رئیس سازمان انرژی اتمی افزود باز طراحی راکتور اراک با شدت و قدرت تمام در حال انجام می باشد و به لطف خدا طراحی پایه آن به اتمام رسیده و هم اکنون طراحی تفصیلی  آغاز شده است ضمن اینکه قرارداد مشاوره ای آن بر حسب برجام با طرف چینی امضا گردید . وی افزود که این دستاوردها در سایه امنیت حاکم بر کشور که توسط سربازان گمنام امام زمان در وزارت اطلاعات، مرزبانان عزیز نیروی انتظامی، ارتش جمهوری اسلامی برقرار می باشد حاصل شده است و باید قدر این امنیت را در وسط این آتش و ناامنی در منطقه بدانیم.
لازم به ذکر است این نمایشگاه تا روز چهارشنبه 20 اردیبهشت ماه به کار خود ادامه می دهد.
نسخه قابل چاپ